Seryjny narzeczony

Wydawnictwo: W.A.B.

Ambitna scenarzystka Łucja przyjeżdża na wakacje do Ciechocinka, gdzie mieszka jej siostra Bogna. Mąż Bogny, Daniel, zginął we własnym domu, zabity przez sąsiada alkoholika. Łucja chce uczynić tę historię tematem swojego pierwszego scenariusza. zbierając materiały, poznaje kilka wariantów prawdy. Dowiaduje się, że jej wyobrażenia o przeszłości rodziny, małżeństwie Bogny, a także o tym, co się stało, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Absolutny słuch autorki sprawia, że dialogi brzmią, jakby zostały nagrane na taśmę z ukrytego mikrofonu. Fabuła skrojona na miarę świata, który Irena Matuszkiewicz obserwuje, pozwala nam uwierzyć, że daliśmy się wciągnąć w lekturę raczej reportażu &„,z kluczem&”, niż literackiej fikcji. Małgorzata Kamykowa, Program 1 Polskiego Radia Rok wydania: 2006,

awiola | 2012-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2012

„Jedni ludzie doskonale potrafią żyć z balastem, inni zaczynają pisać pamiętniki, dzienniki, diariusze, wspomnienia, co tam się komu zamarzy”

Irena Matuszkiewicz, absolwentka filologii polskiej. Z zawodu jest dziennikarką. Przez pewien okres pracowała w tygodniku regionalnym „Kujawy”, ale z powodu choroby zaprzestała wykonywać zawód dziennikarza. Autorka całkowicie poświęciła się pisarstwu. Pani Matuszkiewicz nie jest nieznaną mi pisarką. W przeszłości czytałam kilka jej książek.

Łucja, niespełniona scenarzystka, pisząca opowiadania do pisma kobiecego, pragnie nakręcić film na podstawie własnego scenariusza. Tłem jej filmu ma być prawdziwa historia, która wydarzyła się w jej rodzinie. Chodzi o zabójstwo męża siostry Bogny - Daniela, które nie do końca zostało wyjaśnione. Łucja wraz nowo z poznanym producentem filmowym z Nowego Jorku – Stevem, wybiera się więc do rodzinnego Ciechocinka, aby zebrać materiały do swojego scenariusza. Nie spodziewa się, że jej prywatne śledztwo...

Beti | 2015-10-19
Przeczytana: 18 października 2015

Świetna ksiązka,zabójstwo,intrygi i kto tak napradę zabił?Ciekawy wątek ojca.Polecam ,książka wciąga niesamowicie :-)

Joanna | 2011-02-02
Na półkach: Przeczytane, Autorzy polscy
Przeczytana: 02 lutego 2011

Tytuł: pasuje do treści, ale kojarzy się trochę z tanimi romansami. Jednak czasami fajne książki mają takie tytuły.
Autor: to druga książka jaką przeczytałam tej autorki.
Opis na okładce: zachęca do przeczytania
Okładka: różowa z tortem, trochę jak romans, ale do treści pasuje.
Treść: kolejna fajna książka tej autorki. Podobnie jak poprzednia "Salonowe życie" również ta zawiera wiele zabawnych sytuacji z życia bohaterów. Między innymi Łucji, która pisze opowiadania dla redakcji kobiecego pisma, a także scenariusz filmowy. Wątek filmu należy do udanych, jak również kryminalny z którego zadowoleni będą fani gatunku.
Podsumowując polecam każdemu, kto lubi wątek pisania w książkach oraz wspomniane kryminały.

zwiatremwewlosach | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Rzadko męczę się przy czytaniu książki, ale w tym przypadku tak właśnie była. Nudna, bez konkretnej i wciągającej akcji. Nijaka. Do tego miałam momenty, że musiałam się cofnąć o stronę albo dwie, żeby wiedzieć o czym właściwie pisze autorka.

Krótko o tym, co w środku. Główna bohaterka Łucja na co dzień pisze artykuły do babskiego czasopisma. Marzy jednak, żeby napisać scenariusz do filmu, który będzie opowiadał o losach małżeństwa jej siostry. Sam motyw dość mocno przerysowany, ale mówię... może będzie ciekawie. Na nadziejach się skończyło.

Do tego wszystkiego Łucja jest osobą, której nie darzy się jakąś szczególną sympatią. Dziewczyna, która sama nie wie czego chce. Niby do czegoś dąży, ale bez jakiś większych ambicji. Zakochuje się w dużo starszym mężczyźnie, który ma żonę, córkę i zupełnie jej to nie przeszkadza. Raz go uwielbia, raz nienawidzi. Za chwilę znowu do niego biegnie, naiwne stworzenie. Na dodatek jej nie do końca zrozumiałe relacje z siostrą. Raz ją lubi, za...

ElViento | 2015-03-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2015

Fajne czytadełko na dwa popołudnia. Ciekawie skonstruowany wątek kryminalny oraz tatusia.

Karolina | 2015-07-18

Powieść Ireny Matuszkiewicz opowiada o prawdach powszechnie znanych. Na przykład o tym, że mężczyźni są nic nie warci, a kobiety (czy samotne, czy w związkach) muszą radzić sobie w życiu same. Trochę oczywiście żartuję, ale nie do końca, bo taki mniej więcej przekaz płynie z „Seryjnego narzeczonego”.

Łucja właśnie zakończyła czteroletni, pod każdym względem toksyczny związek. Wyprowadziła się od Oskara i zamieszkała z najlepszą przyjaciółką Baśką. Rozstanie ma na nią zbawienny wpływ – dziewczyna postanawia zrobić coś dla siebie, a konkretnie nakręcić film, który chciała zrealizować już dawno.

W tym celu wyjeżdża do swojej rodzinnej miejscowości i zatrzymuje się w domu kuzynki. Fabuła filmu ma opierać się na faktach – Łucja chce opowiedzieć historię o zamordowaniu swego szwagra, o które była podejrzewana Bogna, a ostatecznie winnym uznano sąsiada. Akcja rozgrywa się w Ciechocinku. Dziewczyna długo i cierpliwie przepytuje wszystkie osoby związane z tragedią, a przy okazji na jaw...

magdalena | 2015-09-11
Przeczytana: 11 września 2015

Taka lekka historia, niemęcząca, szybko się szybko. Nie jest to literatura wielkich lotów, ale są zabawne momenty. Ogólnie książka mówi o tym,że w dziewczynach siła, a mężczyźni są zbędni i przynoszą same kłopoty.

Kate | 2015-08-30

Dość przyjemny kryminał. Napisany prostym, lekkim i zabawnym językiem. Już od pierwszych stron można polubić szaloną Łucję, która chce napisać scenariusz do swojego debiutanckiego filmu, opowiadający o "idealnej" i zarazem tragicznej miłości swojej siostry ciotecznej. Jedzie wraz z swoim nowo poznanym przyjacielem do rodzinnego miasta- Ciechocinka- aby zebrać brakujące materiały. W czasie poszukiwań odkrywa tajemnice zarówno swoich dawnych przyjaciół jak i swojej siostry a także swoje.

Książkę czyta się jednym tchem gdyż jest naprawdę napisana bardzo lekko i nie sposób nie polubić bohaterów. Może sama historia nie porywa ale jest to pozycja godna do przeczytania w ramach odprężenia.

Kati | 2012-02-08
Przeczytana: 04 lutego 2012

Kupiłam przypadkiem, bo czekanie na przystanku bywa bardzo nudne. Trafiłam na tanią używaną, nóż na okładce zachęcił mnie bardziej niż spodziewany romans w tytule. Ale ryzyk fizyk, przecież nie muszę jej zmęczyć do końca. Ku własnemu zdziwieniu ta książka mnie zauroczyła. Lekka, zabawna, niewymagająca i bardzo przyjemnie się ją czyta... Nie ma przesadnie brutalnych scen które wbijają w fotel, nie ma nawet takich które przyspieszą puls, a tylko czasami irytujących bohaterów i mimo to nie mogłam jej ot tak odłożyć. Nawet gdy już byłam pewna że wiem jakie będzie zakończenie to autorka zdołała mnie zaskoczyć.

Cuksowa | 2013-10-01
Przeczytana: 25 września 2013

Lekka, bardzo pozytywna ksiażka, dobra na poprawienie humoru :)