Buddenbrookowie czy piraci. Polscy przedsiębiorcy okresu głębokich przemian

Wydawnictwo: Universitas
biznes, finanse

Analizując wywiady przeprowadzone z 111 przedsiębiorcami, właścicielami małych i średnich firm m.in. z województw: małopolskiego, mazowieckiego śląskiego i świętokrzyskiego autorzy pracy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, do jakiego stopnia rodzimy kapitalizm, którego początki często choć nie zawsze miały charakter awanturniczo-handlarski ma szanse przekształcenia się w solidny a zarazem nowoczesny kapitalizm korporacyjny, tym bardziej, że proces kształtowania się polskiej przedsiębiorczości odbiegał od wzorca symbolizowanego przez tytułowych Buddenbroków. Polski współczesny kapitalizm na skutek zupełnego zniszczenia jego podstaw, a więc tworzącej się z wielkim historycznym opóźnieniem klasy przedsiębiorców, powstaje bowiem bez oparcia w rodzinnych tradycjach przedsiębiorczości. Spis treści: Grażyna Skąpska: O zasobach indywidualnych, społecznych oraz kulturowych w procesie tworzenia kapitalistycznej gospodarki Jerzy Sobczak: Polski small business próba rekonstrukcji jego kulturowych wzorców Andrzej Bukowski: Awans materialny i jego tło kulturowe Grażyna Skąpska: Kultura prawna w procesie tworzenia wolnej gospodarki Kaja Gadowska: Społeczne zasoby: Obywatelskie zaangażowanie polskich przedsiębiorców Barbara Worek: Przedsiębiorcy i przedsiębiorczość w Małopolsce w kilkanaście lat od rozpoczęcia procesu transformacji

Emszi | 2016-07-03
williampetty | 2014-11-30