Operacja Dunaj

Wydawnictwo: W.A.B.

Koniec lata 1968 roku, Czechosłowacja. W reakcji na Praską Wiosnę armie państw Układu Warszawskiego ruszają w kierunku Pragi, aby zdławić bunt i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się na pozostałych członków socjalistycznej wspólnoty. Podczas chaotycznie przeprowadzanej operacji jeden z polskich czołgów gubi się wśród bezdroży i trafia do sielankowego czeskiego miasteczka. Manewrując na wąskich uliczkach, przebija ścianę jednego z domów, a załoga czołgu trafia do niewielkiej karczmy, pełnej gości.

electric_cat | 2012-10-04
Przeczytana: 03 października 2012

Kilka razy podchodziłam do regału z ową książką i za każdym razem rezygnowałam, sparzona przez poprzednie doświadczenia z komediami "made in Poland". Tak, jestem do nich uprzedzona po wielu seansach familijnych, wielokrotnym powtarzaniu przygłupich - i do znudzenia tych samych filmów. Bałam się, że otrzymam papierową wersję czegoś w stylu "Zróbmy sobie wnuka", czy - o zgrozo! - "Kariery Nikosia Dyzmy". Nie wiem, czy wyszły książkowe pierwowzory, czy też kiedykolwiek powstały książki na temat wymienionych przeze mnie tytułów - nie zamierzam się tego jednak dowiadywać.
Ale wracając do "Operacji Dunaj". Coś mnie w niej przyciągało, może jaskrawy kolor okładki, może czołg przejeżdżający po literze "A", może sama tematyka polsko-czeska, która po wakacyjnym wypadzie do Vizovic na festiwal "Masters of Rock" stała mi się o wiele bliższa sercu. Zakochałam się w brzmieniu ich języka, w ich kuchni, w śliwowicy... Tego chyba właśnie szukałam w tej książce. I znalazłam o wiele więcej - świetny...

jo_asienka | 2011-10-21

Trzeba przyznać, że książka ma bardzo specyficzny humor, który nie wszystkim może przypaść do gustu. Przyzwoitą narrację co rusz przecinają wypowiedzi żołnierzy którzy, co tu dużo mówić, no poetami czy erudytami raczej nie są, ale z oddaniem wykonują rozkazy ku chwale ukochanej Ojczyzny - Polski Ludowej.:) Książka śmieszy mnie tym bardziej, im bardziej uświadamiam sobie, że od tamtych czasów realia naszego wojska wiele się nie zmieniły (o czym by mogły świadczyć relacje moich kolegów załapujących się jeszcze do ostatnich naborów). Podsumowując: wartka, dwutorowa akcja, specyficzny humor, ciekawe postacie, do tego zabawny opis szarej, socjalistycznej rzeczywistości.

Ta książka miewa całkiem zabawne momenty (chociażby protokoły, pisane przecudowną wręcz polszczyzną z błędami ortograficznymi), ale o wiele lepiej oglądało mi się film. Sam język jest zbyt kwiecisty, mam wrażenie, że jest kwiecisty "na siłę". Film gorąco polecam, książkę zdecydowanie mniej.
Dłuższa recenzja tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/08/05/jacek-kondracki-robert-urbanski-operacja-dunaj/

Zaczytana | 2013-11-27

Wiele oczekiwałam po tej książce czytając opis, ale niestety zawiodłam się w trakcie lektury. Kilka momentów śmiesznych, ale ogólnie w mojej ocenie wypada słabo.

Hubert Zemler | 2016-05-18
Przeczytana: 27 maja 2016