Duch terroryzmu

Wydawnictwo: Sic!
historyczna

Czym 11 września różnił się od śmierci księżnej Diany, Mundialu czy wojny w Zatoce? W odróżnieniu od tych pseudowydarzeń, 11 września był pierwszym od bardzo dawna wydarzeniem symbolicznym na skalę globalną wydarzeniem, którego sprawcy rzucili glob

Mikołaj | 2015-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Owszem zawiera ona kilka kontrowersyjnych, mogących wzbudzać niezadowolenie i odważny tez, ale o to moim zdaniem w humanistyce chodzi. Polecam.

nunus89 | 2012-05-31
Przeczytana: kwiecień 2012

Jean Baudrillard francuski socjolog i filozof kultury znany był jako radykalny krytyk globalizacji i współczesnego społeczeństwa.
Wśród jego dzieł znalazły się liczne publikacje dziennikarskie odnoszące się m.in. do wojny w Zatoce Perskiej, czy zamachu z 11 września 2001r.
Ja chciałabym się skupić na tym drugim wydarzeniu i odnieść się do jego książki pt. „Duch Terroryzmu”.

Książka jest dość kontrowersyjna, wskazuje na to już sama okładka, na której widnieje zdanie:
„Spełniło się God bless America- Bóg w końcu w nas uderzył”.
Autor wypowiada dość dziwną tezę, budzącą wiele wątpliwości i wobec której posypała się fala krytyki.
„… oni zrobili to, czego chcieliśmy my”.
Jest zdania, iż wszyscy mieliśmy w tym swój bezwiedny udział, na co wskazuje nasze zafascynowanie filmami katastroficznymi, które świadczą o istnieniu w nas takiego wyobrażenia.
Według niego nie ma osoby, która nie marzyłaby o zniszczeniu potęgi, która stała się hegemonem. To absurd.

W mojej interpretacji, autor...

Dariusz Karbowiak | 2015-11-15
Przeczytana: 17 października 2016