Krótka sprzedaż - Stanley Katryn

Wydawnictwo: Oficyna Ekonomiczna
biznes, finanse

Krótka sprzedaż polega na sprzedaży papieru wartościowego, którego się nie posiada, lecz wypożycza od kogoś innego, by zarobić na spadku jego notowań. Podejmując ryzyko większe niż inni inwestorzy, specjaliści od krótkiej sprzedaży muszą mieć niepodważalny materiał dowodowy na poparcie twierdzenia o przyszłym spadku cen. Potrzebna jest do tego staranna analiza. Konieczna jest też umiejętność wyboru optymalnego momentu dokonania sprzedaży. Autorka, opierając się na autentycznych przykładach, wskazuje sposoby wyłuskania istotnych informacji ze sprawozdań finansowych, umiejętnej interpretacji wskaźników rentowności i analizy przepływów pieniężnych. Przedstawiając metody stosowane przez wybitnych specjalistów od krótkiej sprzedaży, Staley dowodzi, że tak naprawdę nie różnią się one zasadniczo od narzędzi używanych przez kupujących akcje. Różni je jedynie podejście analityczne zamiast z typowym dla analityków optymizmem, do każdego tematu podchodzi się obiektywnie czy wręcz sceptycznie. Chociaż książka traktuje o amerykańskich realiach, liczne przykłady przytoczone przez autorkę są dla czytelnika zrozumiałe, a prosta analiza sprawozdań finansowych badanych spółek pomaga dokładnie zlokalizować opisywane problemy. W Polsce krótka sprzedaż mimo iż od jesieni 1999 roku jest już prawnie dopuszczalna wciąż raczkuje. z powodu niedostosowania przepisów prawnych, a właściwie z powodu braku ich korzystnej dla rynku interpretacji, ta nowa forma inwestycji giełdowej, polegająca na zarabianiu na spadkach notowań, rozwija się w Polsce dość opieszale. Może ta pozycja przełamie niechęć inwestorów do krótkiej sprzedaży oraz do instrumentów pokrewnych, ze względu na fakt, iż także każdej inwestycji w warianty lub opcje sprzedaży towarzyszy negatywna ocena fundamentalna danej spółki. ADRESACI KSIążKI: analitycy finansowi doradcy inwestycyjni maklerzy menedżerowie funduszy inwestycyjnych pracownicy instytucji finansowych dyrektorzy finansowi indywidualni inwestorzy studenci kierunków ekonomicznych, głównie finansów i bankowości