Złamanie Enigmy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
83-7441-263-1
enigma, rozszyfrowanie
historyczna

Wielu uznaje, że rozszyfrowanie enigmy przez trzech polskich wybitnych kryptologów było największym wkładem Polski w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Umożliwiło bowiem osiągnięcie przez sprzymierzonych przewagi, która miała decydujący wpływ na przebieg wojny. Jan Nowak-Jeziorański pisał: „znajomość planów nieprzyjaciela, jego strategicznych i faktycznych zamiarów, rozmieszczenia sił zapewniła aliantom przewagę, która miała decydujący wpływ na wynik wojny. Bez enigmy Anglia przegrałaby zarówno bitwę o Wielką Brytanię, jak też bitwę o Atlantyk. Był to niewątpliwie największy w historii sukces kryptologiczny. Nikt nie zauważył, że autorzy tego wiekopomnego czynu nigdy nie zostali odpowiednio uhonorowani.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

sinnerinc | 2016-10-04