O miłości i innych demonach

Tłumaczenie: Carlos Marrodán Casas
Seria: Salsa
Wydawnictwo: Muza
Del amor y otros demonios
realizm magiczny, miłość

Młody dziennikarz, Gabriel Garcia Marquez, zostaje w październiku 1949 roku wystany na reporterski zwiad na teren dawnego klasztoru, gdzie likwidowane są właśnie krypty pochodzące sprzed dwustu lat. W trakcie burzenia cmentarnych nisz z jednej z nich wypływa ogromna, bo mierząca dwadzieścia dwa metry jedenaście centymetrów, kaskada miedzianych i rzec by można żywych włosów.

Gosia | 2019-01-04
Na półkach: 2019, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Świetna książka do tego, by zapoznać się z twórczością Gabriela Garcii Marqueza, bo nie jest długa, a jest dobrym przykładem jego pisarstwa.
Można wejść w jego świat, który odmalowuje w charakterystyczny dla siebie i wyjątkowy sposób. A potem to już go polubić... albo wręcz odwrotnie.
Jego słynny realizm magiczny - rzeczywistość miesza się ze snem, z wizjami, duchami. Rzeczywistość często brudna, śmierdząca, przedstawiona w naturalistyczny sposób. I ci bohaterowie z nutką szaleństwa doprawioną odrobiną melancholii. Zupełnie jakby z innego świata.
W tej książce główną postacią jest 12-letnia dziewczynka Sierva Maria rzekomo opętana przez demony i ksiądz egzorcysta, który chce ją z tego opętania wyzwolić. Temu pisarzowi niewiele potrzeba, by wokół jakiejś drobnej historyjki stworzyć opowieść.
Książki Marqueza to klasyka, po którą każdy szanujący się czytelnik powinien chyba choć raz w życiu sięgnąć.
Ale trzeba zarezerwować sobie na niego nieco czasu i zrozumienia.
Jego historie...

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-10
Przeczytana: 10 marca 2017

Obrzydliwe, bardzo obrzydliwe, najbardziej obrzydliwe. Autor - zboczeniec o czym wiedziałem i wzmiankowałem w innych recenzjach. Tfu!!!

Ewa-Książkówka | 2012-02-29
Przeczytana: 23 lutego 2012

Pewnemu wybitnemu dziś pisarzowi w drugiej połowie 1949 roku przyszło stawiać pierwsze kroki w zawodzie reportera. W owym roku przystąpiono do likwidacji wiekowego klasztoru Zakonu Świętej Klary, a tym samym znajdujących się w nim krypt. Szef zlecił początkującemu dziennikarzowi udanie się do tego miejsca i wywęszenie ciekawych wątków do najnowszego numeru dziennika, w nadziei, że odkrywane nisze odsłonią długo skrywane tajemnice. I nie pomylił się.

Dla młodego reportera fascynującą zagadką okazała się być wspaniała kaskada rudych włosów, wypływająca z jednej z krypt. Im bardziej chciano się dostać do miejsca, w którym miały one swój początek, tym było ich więcej. I tylko skromny napis na nagrobku informował, że ta burza ognistych włosów, liczących sobie już ponad dwieście lat, należała ongiś do Siervy Marii de Todos los Angeles.

I tak oto w umyśle młodego Gabriela Garcii Marqueza zrodził się pomysł na fascynującą historię miłosną – „O miłości i innych demonach”. Wspomagając się...

AndyDufresne | 2017-10-31
Przeczytana: wrzesień 2017

Marquez to jeden z moich ulubionych autorów, ale nie mogę tego samego napisać o tej książce. Oczywiście mistrz trzyma poziom i jest absolutnym geniuszem słowa, frazy i atmosfery, którą potrafi wykreować, jednak ta historia, pod względem fabularnym, nie porwała mnie. Sam pomysł, który zrodził się w głowie autora na podstawie wyjątkowego wydarzenia, którego był świadkiem, jest przykładem na to, jak niewiele trzeba by zapleść wokół takiej sytuacji całą, wielowątkową opowieść. Według mnie brakuje jej jednak tempa, jest trochę przegadana, choć w przypadku Marqueza to przegadanie jest prawdziwą sztuką. To powieść w jego stylu, formie i sposobie przekazu, jednak nie z takim bagażem emocjonalnym jakiego oczekiwałem. Mimo to warto, jak zawsze w przypadku tego znakomitego pisarza.

Isadora | 2010-10-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bohaterem opowieści jest mnich-bibliotekarz Delaura,który z polecenia biskupa zostaje egzorcystą córki markiza pogryzionej przez wściekłego psa.
Mnich nie potrafi jednak sprostać zadaniu,gdyż potężne uczucie żywione do dziewczyny nie pozwala mu skoncentrować się na działaniu.
Historia właściwie banalna,ale tu właśnie ujawnia się mistrzostwo autora ; przedstawić w taki sposób walkę mnicha z samym sobą,by przestało to być banalne i poruszyło najgłębsze struny w duszy czytelnika.Wiadomo,jak skończy się ta wewnętrzna walka,ma się świadomość nieuchronnie nadciągającej tragedii która wyraża się w nagłym poczuciu nieokreślonego niepokoju...książkę odkłada się z poczuciem bezradności i smutku.
Spodobał mi się też motyw stale rosnących włosów dziewczyny jako symbolu miłości,które po dwustu latach od złożenia do grobu osiągnęły kolosalną długość.
Książka poruszająca,niepokojąca i smutna.Takie były moje pierwsze wrażenia po lekturze.

Justinek | 2018-08-11

Jedna z moich najbardziej ukochanych książek. Nie wiem, co takiego jest w pisarstwie przyjaciela El Comandante, którego politycznie bym nie zrozumiała, że po jego książki tyle lat po śmierci i jego, i Castro wciąż sięgam, wciąż się nimi rozkoszuje, dawkuję je sobie, sączę, nie czytam już zachłannie jak niegdyś, tylko z powolnym, cierpliwym zachwytem.

Tę powieść przeczytałam już tyle razy po polsku, że marzę, iż wreszcie na tyle nauczę się hiszpańskiego, że przeczytam i zrozumiem też w oryginale. Na razie mam wersję po czesku :)

Wiktoria | 2010-08-14
Przeczytana: wrzesień 2008

Są książki, książeczki, twory książkopodobne i księgi... "O miłości..." jest prawie księgą. Dzieła Marqueza pozbawione są jakichkolwiek schematów, czasem ma się ochotę zatrzymać w miejscu czas i po prostu delektować się przeczytanym...

"O miłości i innych demonach" opowiada o 12letniej dziewczynce, która urodziła się w arystokratycznej rodzinie, jednak z powodu braku większego zaangażowania i miłości rodziców, była wychowywana przez niewolników. Gdy została ugryziona przez psa, wszystkich ogarnął strach o jej zdrowie, zwierze było chore na wściekliznę...

Książka jest świetna, nic dodać nic ująć. Warto!

"Nieumiejętność porozumienia się z końmi opóźniła ludzkość w rozwoju. Gdybyśmy potrafili ją przełamać, moglibyśmy stworzyć centaura..."

Kryanka | 2015-01-20

Intrygująca książka, pod warunkiem, że czytelnikowi nie przeszkadza brutalny realizm, sporo obrzydliwości i dwuznaczności. Mamy tu historię miłosną, która może i jest poruszająca... ale sporo trzeba zaakceptować. Na przykład, że On jest księdzem. A Ona bardzo nieletnia i jemu podległa. I jeszcze ma wściekliznę. Ksiądz rozkochany w dziesięciolatce przywiązanej do łóżka? Cóż, dla koneserów.

Marysieńka | 2011-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2011

Gabriel Garcia Marquez w tej niezbyt długiej powieści opowiada nam historię pewnej dziewczynki, Siervy Marii, której szczątki wydobyto w trakcie likwidacji grobowców na terenie dawnego klasztoru Klarysek. Mimo upływu 200 lat zachowały się niezwykłe włosy dziewczynki, o miedzianej barwie, mierzące ponad dwa metry długości....
Sierva Maria zmarła mając 12 lat, ale okoliczności tego zdarzenia były wręcz tragiczne i bardzo smutne....Przy okazji poznajemy obyczaje panujące w hiszpańskich koloniach, zepsucie moralne, zabobony, skutki działalności Świętej Inkwizycji...Nie chcę przytaczać treści książki, natomiast zachęcam do jej przeczytania. Jest to pierwsza powieść tego kolumbijskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla, którą przeczytałam i napewno sięgnę po kolejne. Urzekł mnie jego pisarski styl, lekko staroświecki język no i jeszcze do tego fabuła, z innego świata kulturowego, choć wywodzącego się z Europy, konkretnie z Hiszpanii. Po tym jak K.Kolumb dotarł do Nowego Świata w 1492r....

esa | 2011-04-23

Ja nie zrozumiałam. Wręcz nawet były momenty obrzydzenia. Marquez jest specyficzny. Jego książki albo kocha się od razu, albo lepiej od razu odłożyć/odsprzedać/oddać. "O Miłości..." była dla mnie zbyt trudna (co nie oznacza nie ciekawa).