Okładka książki Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Autor:
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1)
tłumaczenie
Andrzej Polkowski
The Lion, the Witch and the Wardrobe
wydawnictwo
Media Rodzina
Narnia, Aslan, Kaspian, Łucja
typ
papier
7,12 (12042 ocen i 695 opinii)

Opis książki

Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian- ale nie za darmo

źródło opisu: Media Rodzina, 2005

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Moja pierwsza książka z gatunku fantasy. Dostałam ją od dziadków na imieniny. Mama powtarzała: ,,Nie, nie spodoba jej się, tam są potwory, nie polubi fantastki," Ups.:) spodobała, i to jeszcze jak! wspaniała, cudowna, magiczna, zapadająca w pamięć historia.
Z pewnością wiecie, że chodzi o rodzeństwo: Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję. Przypadkowo trafiają do Narnii. Magicznej krainy, w której panuje wieczna zima, bobry i inne zwierzęta potrafią mówić, a oprócz tego można tam też spotkać fauna, centaura i wielkiego lwa.
Niezwykła historia, przepełniona wyobraźnią genialnego angielskiego pisarza Cliva S. Lewisa. Gorąco polecam! Jeśli jeszcze nie przeczytałeś, to po tę pozycję sięgnij koniecznie.

lucy | 2012-05-06
Przeczytana: 2010 rok

Ksiazka jest bardzo dobra można ją przeczytać w jeden dzień.Niesamowite magiczne zwierzęta i cała karina sprawia że mozna sie wciagnać;)

Wkp | 2014-03-10

Druga Wojna Światowa. Czwórka rodzeństwa, Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, uciekając przed wojenną zawieruchą, zamieszkują na wsi. W tajemniczym domu znajdują jednak dziwną szafę, przez którą trafiają do owładniętej zimą krainy Narnii, gdzie przyjdzie im się zmierzyć ze złą królową...

Dzieło życia Lewisa, którego Tolkien, przyjaciel CS, nie potrafił docenić, to zdecydowania książka warta poznania. Na równi z Hobbitem Tolkiena, któremu miałem więcej do zarzucenia niż jej.

Oczywiście jet to dość typowa baśń, która zarazem wymyka się ścisłym ramom tego gatunku, trwając w nich jednocześnie. Napisana lekki, prostym językiem, nie posiada dłużyzn, za to intryguje pomysłowością. Wiele kwestii zostaje wciąż otwartych po lekturze dzieła i nastraja optymistycznie w stosunku do następnych sześciu tomów.

Nie znaczy to jednak, że obyło się bez minusów, choć te jednak wynikają z naleciałości kulturowych i konwenansów, jakie na gatunek baśni nałożył ciężar spuścizny jej twórców. Chodzi tu mianowici...

talka | 2011-12-28
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Opowieści z Narnii to dla mnie jak powrót do czasów dzieciństwa, do baśniowej krainy, gdzie dobro walczy ze złem. Pochłonęłam tą książkę w jeden dzień:) Polecam

Leena | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Urocza historia dzieci w krainie Narnii...ale ich przygody zna chyba każdy chociażby z serialu BBC, który emitowała TVP na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Chyba każdy z nas próbował odszukać Narnię w każdej szafie w domu pamiętając zawsze słowa, że "...nie powinno się nigdy zatrzaskiwać za sobą drzwi, gdy się wchodzi do szafy"

Inka | 2011-08-30
Przeczytana: 2005 rok

Czekam z niecierpliwością, aż moje rodzeństwo zaśnie. Nie mogę się już doczekać spotkania z nowym przyjacielem - jedynym i prawdziwym. I choć jest tylko faunem to doskonale mnie rozumie. Nie wiem tylko, dlaczego jestem dla niego Córką Ewy... Moja mama to nie żadna tam Ewa! W dodatku musieliśmy ją opuścić, a raczej to ona opuściła nas... Wyjechaliśmy na tę cichą wieś, nawet przytulną, gdyby nie gospodyni, która ciągle uprzykrzała życie w domu. Nie dotykać, nie rozglądać się, nie wchodzić tam i tu... Wiadomo przecież, że dzieci i tak się nie posłuchają, więc równie dobrze mogła powiedzieć, żebym z Edmundem nie czytała książki, a wtedy zapewne zrobilibyśmy to, żeby wywołać u niej złość. To dziecinne, ale na tym polega dobra zabawa. A przecież żeby trafić do Narnii trzeba BYĆ DZIECKIEM!!!

Być może wiecie, że to nie była moja pierwsza wizyta w tym tajemniczym, nieznanym, a jednocześnie pięknym i fascynującym świecie. Dodam też, że przekonywałam Zuzannę, Edmunda i Piotra, że byłam tam, ale...

Canis | 2012-07-31

Książka bardzo ładna i ciekawa. Lubiłam ją czytać gdy byłam nieco mniejsza, a teraz dalej mnie zachwyca, wyobraźnia C.S.Lewis'a, jak i cały magiczny świat Narnii.

Lew, Czarownica i Stara Szafa jest to książka, w której poznajemy czworo rodzeństwa, które przeprowadziło się do starego domu. Sprawdzają w nim dokładnie każdy zakamarek, kiedy Łucja natrafia na Starą Szafę, w której jest wiele płaszczy. Trafia w ten sposób do innego, magicznego świata, który jest cały skuty lodem. Spotyka tam pewnego fauna, który zabiera ją do swego domu i opowiada o złej czarownicy. Łucja wraca przez drzwi od szafy do rzeczywistego świata. Okazuje się, że czas płynie tam zupełnie inaczej, a pozostała trójka rodzeństwa nie wieży w jej opowieści o magicznym świecie Narnii. Po jakimś czasie, w różnych okolicznościach i reszta rodzeństwa trafia do świata Narnii. Poznają pewną legendę, spotykają lwa i muszą zmierzyć się ze złą Czarownicą. A co stanie się dalej? Pozostawiam resztę w Twoich rękach.

Lubiłeś jako...

Opowieści z Narnii...od tego zaczęła się moja przygoda z fantasy, jeszcze w szkole podstawowej. Do dzisiaj kiedy przypomnę sobie ten niezwykły, magiczny, zimowy klimat Narnii aż się ciepło robi na sercu! Myślę, że przy najbliższej okazji kupię sobie tą książkę, przeczytam ją jeszcze raz i odłożę na półkę i pozostanie tam dla moich dzieci.

Naprawdę uwielbiam tą historię o rodzeństwie. Rewelacyjna przygodowa książka odciągająca czytającego od monotonni.

Sonia | 2013-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2013

Jest rok 1940. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja zostają odesłani przez rodziców na wieś, do domu starego Profesora Kirke’a. Mają tam bezpiecznie przeczekać okres wojennych bombardowań Londynu. Pewnego deszczowego dnia dzieci z nudów przechadzają się po domu. Uwagę najmłodszej dziewczynki, Łucji, przykuwa stara szafa garderobiana, która okazuje się portalem do leśnej krainy przykrytej śnieżnym puchem. Poznaje tam fauna, który wtajemnicza ją w świat Narnii i panujących tam zasad. Zima trwa tam już od dawna i nie zanosi się na zmianę, gdyż na tronie zasiada zła wiedźma, samozwańcza biała królowa. Łucja postanawia z pomocą rodzeństwa odsunąć czarownicę od władzy, aby do tej pięknej krainy powróciła wiosna, a wraz z nią zieleń, słońce i radość.

„Lew, czarownica i stara szafa” to bajka, którą Lewis pięknie zadedykował swojej chrześnicy Lucy Barfield.

„Moja Droga Lucy,
Napisałem tę powieść dla ciebie, ale kiedy zaczynałem ją pisać, nie zdawałem sobie sprawy, że dziewczynki rosną szybciej niż...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku