Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
7,14 (12867 ocen i 738 opinii)
tłumaczenie
Andrzej Polkowski
The Lion, the Witch and the Wardrobe
Narnia, Aslan, Kaspian, Łucja

Inne wydania

Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian- ale nie za darmo

źródło opisu: Media Rodzina, 2005

• Z jednym wyjątkiem
  • Ekspozycja
  • Szturmując niebo
  • Powrót do Daringham Hall
  • Alan Stoob, łowca nazistów
  • Pół świata
  • Podziemny labirynt
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Oddam ci słońce

7,11 (9 ocen i opinii)
Powrót do Daringham Hall
Kathryn Taylor

6,85 (144 ocen i opinii)
Alan Stoob, łowca nazistów
Saul Wordsworth

9 (1 ocen i opinii)
Pół świata
Joe Abercrombie

7,5 (6 ocen i opinii)
Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

7,91 (11 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,9 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (22022)
Iga | 2010-08-17
Przeczytana: 09 kwietnia 2005

Zawsze lubiłam wracać do tej książki. Uwielbiam Narnię i jej mieszkańców. Przez jakiś czas bardzo denerwował mnie Edmund, jednak po jakimś czasie nawet go polubiłam.

książek: 1984

Rewelacyjna opowieść. Na pewno spodoba się dzieciom! Może mnie już nie przystoi czytać takich książek, ale byłam zachwycona, jak dziecko!

Naprawdę uwielbiam tą historię o rodzeństwie. Rewelacyjna przygodowa książka odciągająca czytającego od monotonni.

Aga | 2013-11-15

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja to rodzeństwo, które w okresie wojny i bombowych nalotów zmuszone jest do zamieszkania na wsi razem ze starym Profesorem. Na początku nie są tym zachwyceni, ale później dochodzą do wniosku, że przecież dom jest na wsi, będą mogli bawić się na łące, biegać po lesie, chodzić na spacery. Ale oczywiście, jak to często bywa, gdy sobie dokładnie coś zaplanujemy, pierwszego dnia pada deszcz. Nie kropi i nie jest to żadna mżawka, lecz prawdziwa ulewa. I już zapowiada się kolejny nudny dzień, gdy nagle Łucja wpada na pomysł zabawy w chowanego. Niewinna zabawa przeradza się w prawdziwą przygodę.
Uwielbiam świat wymyślony przez Lewisa. Narnia zaskakuję nas z każdym zdaniem napisanym przez autora. Jest świetnym połączeniem baśni z powieścią fantastyczną. Na każdym kroku czekają na nas fauny, centaury, karły, driady, hamadriady i wiele innych zaskakujących stworzeń. Nie wiem dlaczego, ale postacią, która wywarła na mnie największe wrażenie był Edmund. Jest jedną z...

Moja pierwsza książka z gatunku fantasy. Dostałam ją od dziadków na imieniny. Mama powtarzała: ,,Nie, nie spodoba jej się, tam są potwory, nie polubi fantastki," Ups.:) spodobała, i to jeszcze jak! wspaniała, cudowna, magiczna, zapadająca w pamięć historia.
Z pewnością wiecie, że chodzi o rodzeństwo: Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję. Przypadkowo trafiają do Narnii. Magicznej krainy, w której panuje wieczna zima, bobry i inne zwierzęta potrafią mówić, a oprócz tego można tam też spotkać fauna, centaura i wielkiego lwa.
Niezwykła historia, przepełniona wyobraźnią genialnego angielskiego pisarza Cliva S. Lewisa. Gorąco polecam! Jeśli jeszcze nie przeczytałeś, to po tę pozycję sięgnij koniecznie.

Aithusa | 2012-06-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

„Opowieści z Narnii” to siedmiotomowy cykl wydany w latach 1950-1956 przez Clive'a Staplesa Lewisa. Był angielskim pisarzem, historykiem literatury uważanym za znawcę średniowiecza i renesansu. Przyjaźnił się z J. R. R. Tolkienem, którego prace były dla niego inspiracją. Podobnie do twórca Śródziemia, pragnął stworzyć własny, magiczny świat i w niedługim czasie mu się to udało. A świat ten był doprawdy bajkowy!

II wojna światowa to czas, w którym rozpoczyna się akcja powieści, stanowiącej pierwszą część serii. Londyn zaczyna być oblegany przez niemieckie wojska. Każdy z mieszkańców poszukuje schronienia, a co za tym idzie - pomysłu na ochronę swoich dzieci. W tej sytuacji miasto opuszcza czwórka rodzeństwa – Łucja, Zuzanna, Edmund i Piotr. Razem z resztą dzieci, odjeżdżają pociągiem do miejsc, w których mają mieszkać. Rodzeństwu przypada osobliwy dom na wsi.

Każde z dzieci miało mieszane uczucia odnośnie przeprowadzki; Łucja – najmłodsza z czwórki rodzeństwa – tęskniła za...

Wkp | 2014-03-10

Druga Wojna Światowa. Czwórka rodzeństwa, Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, uciekając przed wojenną zawieruchą, zamieszkują na wsi. W tajemniczym domu znajdują jednak dziwną szafę, przez którą trafiają do owładniętej zimą krainy Narnii, gdzie przyjdzie im się zmierzyć ze złą królową...

Dzieło życia Lewisa, którego Tolkien, przyjaciel CS, nie potrafił docenić, to zdecydowania książka warta poznania. Na równi z Hobbitem Tolkiena, któremu miałem więcej do zarzucenia niż jej.

Oczywiście jet to dość typowa baśń, która zarazem wymyka się ścisłym ramom tego gatunku, trwając w nich jednocześnie. Napisana lekki, prostym językiem, nie posiada dłużyzn, za to intryguje pomysłowością. Wiele kwestii zostaje wciąż otwartych po lekturze dzieła i nastraja optymistycznie w stosunku do następnych sześciu tomów.

Nie znaczy to jednak, że obyło się bez minusów, choć te jednak wynikają z naleciałości kulturowych i konwenansów, jakie na gatunek baśni nałożył ciężar spuścizny jej twórców. Chodzi tu...

Oliwkaa121 | 2014-08-31
Przeczytana: 2012 rok

Sięgnęłam po tę powieść z braku pomysłów i ciekawości. W końcu prawie wszyscy oglądali film, a mi on się nie spodobał, więc po kilkunastu minutach wyłączyłam. Jednak z doświadczenia wiem, że książki są prawie zawsze lepsze niż ich ekranizacje. Nie myślałam, że będzie to jakaś wielka atrakcja, bo nie wierzyłam w Narnię. I teraz widzę, jak bardzo się myliłam.

O książce dużo nie będę pisać, bo bohaterów zna chyba każdy. Jest to rodzeństwo: Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja. Dzieci same, w wielkim, nieznanym domu nie mają wiele do robienia, więc dokładnie przeszukują każdy kącik. Podczas zabawy w chowanego Łucja chowa się do wielkiej szafy i przedostaje się do magicznego świata, pełnego fantastycznych stworzeń, gdzie czas płynie zupełnie inaczej.
Po powrocie z Narnii, opowiada o niej rodzeństwu, lecz nikt jej nie wierzy. W wyniku losowych zdarzeń trafiają tam jednak wszyscy- cała czwórka. Zamiast wrócić do domu, postanawiają pomóc w pokonaniu Białej Czarownicy i uratować Narnię przed...

Opowieści z Narnii...od tego zaczęła się moja przygoda z fantasy, jeszcze w szkole podstawowej. Do dzisiaj kiedy przypomnę sobie ten niezwykły, magiczny, zimowy klimat Narnii aż się ciepło robi na sercu! Myślę, że przy najbliższej okazji kupię sobie tą książkę, przeczytam ją jeszcze raz i odłożę na półkę i pozostanie tam dla moich dzieci.

Leena | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Urocza historia dzieci w krainie Narnii...ale ich przygody zna chyba każdy chociażby z serialu BBC, który emitowała TVP na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Chyba każdy z nas próbował odszukać Narnię w każdej szafie w domu pamiętając zawsze słowa, że "...nie powinno się nigdy zatrzaskiwać za sobą drzwi, gdy się wchodzi do szafy"

zobacz kolejne z 22012