Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa

Cykl: Opowieści z Narnii (tom 1)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Andrzej Polkowski
The Lion, the Witch and the Wardrobe
Narnia, Aslan, Kaspian, Łucja

Inne wydania

Nieznany świat czeka za drzwiami trzeba je tylko otworzyć. Narnia skuta wiecznym mrozem kraina, która czeka na wyzwolenie. Czworo śmiałków wchodzi przez drzwi szafy do Narnii, świata zniewolonego mocą Białej Czarownicy. I gdy prawie nie ma już nadziei, powrót Wielkiego Lwa Aslana staje się zwiastunem zmian- ale nie za darmo

źródło opisu: Media Rodzina, 2005

• Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo
  • Zero
  • Amber
  • Linia serc
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Arystokratka w ukropie

7,78 (58 ocen i opinii)
Linia serc
Rainbow Rowell

6,56 (36 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Czasomierze
David Mitchell

7,67 (18 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Czwórka rodzeństwa - Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensy trafiają za sprawą magii do tajemniczej krainy zwanej Narnią.
Tytułowa "stara szafa", okazuje się być drzwiami, które oddzielają dwa światy - magiczny i zwyczajny. Pierwsza odkrywa je najmłodsza z dzieci, Łucja. Przechodzi do Narnii i niemal jednocześnie zyskuje przyjaciela oraz przypadkiem staje się przyczyną jego ogromnych problemów.
Później już cała czwórka znajduje się w tajemniczym świecie, z tymże jedno z dzieci, Edmund, zaufał nie tej osobie, której powinien... a stąd już prosta droga do ciekawej fabuły, która dzieje się dalej, ale o tym, aby dowiedzieć się jakie przygody dotknęły dzieci i co z nich wynikło, musicie sięgnąć po lekturę.
Książkę czyta się dobrze: jest pomysłowa i napisana zrozumiałym językiem.
Narnia to bajka, do której chce się wracać, jak do własnego domu rodzinnego nie raz, i nie dwa. To świat, w którym dobro toczy walkę ze złem, gdzie nożyce miłości przecinają gruby pled zdrady, gdzie wybaczenie...

Świetna książka! Jedna z pierwszych fantasy, które przeczytałam, kiedy byłam jeszcze w podstawówce :)

Aleksandra | 2010-10-17
Na półkach: 2010, Fantasy, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Początek roku szkolnego zazwyczaj łączył się u mnie z kryzysem czytelniczym i aby nie stało się tak również tym razem postanowiłam zająć się wyłącznie lekturami lekkimi i przyjemnymi. Do głowy od razu przyszedł mi pomysł powtórzenia sobie całego narnijskiego cyklu, który bardzo miło wspominam z czasów dzieciństwa oraz bardzo dobrej zresztą ekranizacji kinowej.

- Pozwól, że się przedstawię. Nazywam się Tumnus.
- Miło mi pana poznać, panie Tumnusie - powiedziała Łucja.
- A czy wolno mi zapytać, o Łucjo. Córko Ewy, w jaki sposób znalazłaś się w Narnii?
- W Narnii? A co to takiego - zapytała Łucja.
- Przecież znajdujemy się w kraju, który nazywa się Narnią. Wszystko, co leży między Latarnią a wielkim zamkiem Ker-Paravel nad wschodnim morzem. Wszystko to należy do Narnii. A ty, ty zapewne przybywasz z zachodniej puszczy?
- Ja... ja przyszłam tu ze starej szafy w garderobie. - wyjąkała Łucja.
- Ach! -westchnął pan Tumnus melancholijnie. Gdybym tylko trochę bardziej przykładał się do...

C. S Lewis- brytyjski pisarz, historyk, teolog, po trochę też filozof. Popularność przyniósł mu cykl fantasy, który otwiera właśnie ta powieść. Bohaterami tej jak kolejnych części "Opowieści z Narnii" są Łucja, Zuzanna , Edmund i Piotr . Któregoś dnia podczas zwykłej dziecięcej zabawy w chowanego jedna z postaci przenosi się do magicznej krainy Po jakimś czasie w wyniku różnych zdarzeń trafia tam cała czwórka. Narnia bo o niej mowa jest miejscem w, którym ludzie czekają na uwolnienie. Rządy sprawuje tam Biała Czarownica. Kobieta nikt nie wierzy , w to , że jest jeszcze jakaś szansa na zmiany . Zmiany na lepsze. Jednak wszystko może się zdarzyć, ale nie ma nic za darmo.....
Autor utwór ten zadedykował swojej małej chrześnicy. Chciał stworzyć opowieść, która pozwoli czytelnikowi choć na chwilę ponownie poczuć się jak dziecko .Sztuka ta mu się udała . Przenosi nas do miejsca rodem z baśni. Nie znajdziemy tu zbędnych opisów ani bardzo dokładnych charakterystyk postaci. To nie...

Monika | 2013-05-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

W celu złapania oddechu pomiędzy jednym kryminałem a drugim thrillerem, sięgnęłam po bajkę. No cóż.... w tej bajce nie brak niestety brutalnych scen, walk na śmierć i życie, trupów i krwi. Niezły "oddech" sobie zafundowałam :(
Spodziewałam się pięknej historii z morałem, otrzymałam współczesną bajkę pełną przemocy.

summerak | 2014-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2014

Bardzo fajna książka , pełna magii :)
Fabuła jest tak skonstruowana aby zarówno starszy jak i młodszy czytelnik znalazł w tej powieści coś dla siebie .
Na pewno przeczytamy kolejne części :)

Rewelacyjna opowieść. Na pewno spodoba się dzieciom! Może mnie już nie przystoi czytać takich książek, ale byłam zachwycona, jak dziecko!

Canis | 2012-07-31

Książka bardzo ładna i ciekawa. Lubiłam ją czytać gdy byłam nieco mniejsza, a teraz dalej mnie zachwyca, wyobraźnia C.S.Lewis'a, jak i cały magiczny świat Narnii.

Lew, Czarownica i Stara Szafa jest to książka, w której poznajemy czworo rodzeństwa, które przeprowadziło się do starego domu. Sprawdzają w nim dokładnie każdy zakamarek, kiedy Łucja natrafia na Starą Szafę, w której jest wiele płaszczy. Trafia w ten sposób do innego, magicznego świata, który jest cały skuty lodem. Spotyka tam pewnego fauna, który zabiera ją do swego domu i opowiada o złej czarownicy. Łucja wraca przez drzwi od szafy do rzeczywistego świata. Okazuje się, że czas płynie tam zupełnie inaczej, a pozostała trójka rodzeństwa nie wieży w jej opowieści o magicznym świecie Narnii. Po jakimś czasie, w różnych okolicznościach i reszta rodzeństwa trafia do świata Narnii. Poznają pewną legendę, spotykają lwa i muszą zmierzyć się ze złą Czarownicą. A co stanie się dalej? Pozostawiam resztę w Twoich rękach.

Lubiłeś...

Lunatyczka | 2011-07-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Narnia , Lew , Czarownica i stara szafa to jedna z moich ulubionych książek. Gdy pierwszy raz spotkałam się z Narnią miałam 9 lat , i nie była to wersja książkowa, wraz z rodzicami i siostrą poszłam do kina na ten film. Film oczywiście bardzo mi się spodobał.
Lecz dopiero w zeszłym roku przeczytałam całą serie.

Magiczna opowieść o czwórce rodzeństwa,która przez drzwi od szafy trafia do Narnii.Książkę pierwszy raz przeczytałam jak miałam 9 lat i od tego czasu często do niej powracam.Nic nie rozbudza tak dziecięcej wyobraźni jak mroźna kraina,ogromny lew, zwierzęta które mówią i zła czarownica. Polecam wszystkim dużym i małym:)

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.

Ławki w kształcie książek

Tego lata ławki w kształcie książek staną się kolejną atrakcją turystyczną Londynu. W mieście pojawi się 50 takich ławek, każda zaś będzie zainspirowana inną, związaną z Londynem, książką.