Polska Historiografia Wojskowa. Stan badań i perspektywy roz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

VI Ogólnopolskie Forum Historyków Wojskowości poświęcone badaniom nad historią wojska miało dokonać podsumowania dotychczasowego dorobku polskiej historiografii wojskowej, ale także, określić obszary pozostające dotąd poza zainteresowaniami historyków i wytyczyć kierunki badań na najbliższe lata. W murach piotrkowskiej Uczelni wygłoszono ponad referatów i komunikatów. Program obrad był tak pomyślany, aby można było zaprezentować dorobek badawczy dotyczący wszystkich epok historycznych, poczynając od czasów piastowskich, a na współczesności kończąc. Z treści referatów i komunikatów wynika, że w wielu dziedzinach polska historiografia wojskowa ma duże osiągnięcia. Występuje jednak duże zróżnicowanie rezultatów badań nad wojskowością z różnych epok historycznych. Przyczyn tego stanu rzeczy upatrywać należy, po części w koniunkturaliźmie niektórych badaczy, głównie zaś, w dostępności do źródeł archiwalnych.