Miasta i mieszczaństwo w Europie rodkowowschodniej do połowy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Recenzowana praca stanowi zbiór referatów wygłoszonych na międzynarodowej konferencji, która pod tym tytułem obradowała w Toruniu w r. Jej zasadniczym celem było podsumowanie dotychczasowego stanu badań nad dziejami miast tego regionu, zarówno w aspektach ogólnych i metodologicznych, jak też problemów szczegółowych. Udział w konferencji historyków litewskich, białoruskich i ukraińskich umożliwił ponadto konfrontację różnych tendencji i kierunków w badaniach nad miastami regionu. Należy podkreślić w tym miejscu, że była to pierwsza od lat próba tak szerokiego terytorialnie i chronologicznie spojrzenia na tę istotną problematykę . Fragment recenzji prof. dra hab. Jarosława Porazinskiego Zjawisko społeczne i kulturowe, jakim były miasta w naszej części Europy na przestrzeni dziejowej, wymaga wypracowania swoistej metodologii badawczej, obserwacji przemian funkcji miast w czasie i przestrzeni. Prezentowany tom zaciera podziały dziejów miast, do jakich nawykliśmy, a przedstawia je w sposób ciągły, bo dopiero wówczas możliwe jest dostrzeżenie pewnych prawidłowości i sformułowanie bliskich prawdzie uogólnień . Fragment recenzji prof. dra hab. Jana Tęgowskiego

Homo_Mediaevalis | 2014-12-05
alesia | 2014-01-05