Czerwona księga. Stalin i Żydzi

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Wagą". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Rotbuch: Stalin und die Juden. Die tragische Geschichte des Jüdischen Antifaschistischen Komitees und der sowjetischen Juden
83-7414-02-83
Żydzi, Żydzi rosyjscy, Stalin
historyczna

Rozległa panorama dziejów rosyjskich Żydów i polityki stosowanej wobec nich od początku XIX wieku po czasy pierestrojki. Najwięcej miejsca autor poświęcił czasom komunizmu, a zwłaszcza rządom Stalina i jego narastającej stopniowo od 1935 roku antyżydowskiej fobii, która określała sowiecką politykę wobec Żydów. Na tym tle pojawiają się niezmiernie interesujące, nieznane dotychczas szczegóły działalności Żydowskiego Komitetu Antyfaszystowskiego, a także historia walk ruchu komunistycznego z syjonizmem, kulisy procesów żydowskich działaczy komunistycznych, m.in Rudolfa Slansky ego i László Rajka, oraz plany podobnych procesów w Polsce. Całości dopełniają biogramy najwybitniejszych Żydów rosyjskich XX wieku. Czerwona księga jest przejmującym świadectwem tragedii Żydów z tej części Europy, zmuszonych do wyboru między Hitlerem a Stalinem. Zaciekawi nie tylko specjalistów, ale i miłośników dziejów najnowszych, zwłaszcza mało znanych kart historii II wojny światowej i Związku Radzieckiego, a także czytelników zainteresowanych osobą Stalina.

Roberto82 | 2015-09-06
Bart D | 2012-08-08