Cierpienia młodego Wertera

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektury Dla Każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
Franciszek Mirandola
Leiden des jungen Werthers
klasyka

Inne wydania

Czołowe dzieło niemieckiego "Pokolenia Burzy i Naporu". Goethe tworzy model bohatera, zwanego bohaterem werterowskim. Wydanie tej książeczki zaowocowało "gorączką werterowską", czyli falą samobójstw, zainspirowanych tą książeczką. Książka wzbogacona jest o wstęp, który zawiera wnikliwą analizę utworu, inspiracji i okoliczności, jakie wpłynęły na jego powstanie oraz oddziaływania powieści na twórczość innych pisarzy epoki romantyzmu.

• Pozwól jej odejść
  • Ślepy trop
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Hotel Bankrut
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pani Noc

8 (3 ocen i opinii)
Hotel Bankrut
Magdalena Żelazowska

7,79 (14 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

6,92 (12 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Owieczki dobre, owieczki złe
Joanna Cannon

9 (2 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Karolina | 2010-05-11
Łukasz Staniec | 2010-10-19

Powinni zmienić tytuł na cierpienia młodego czytelnika. Mimo, że od czasu gdy przeczytałem tą książkę minęło już trochę lat, to dalej uważam ją za jedną z najgorszych lektur z którymi miałem styczność.
Te całe jego cierpienie, ciągłe rozczulanie się nad sobą doprowadza do szewskiej pasji. Jak dla mnie nie ma w tym utworze nic godnego uwagi. Fakt, nie przepadam za okresem romantyzmu, ale o już nie był romantyk, to był chory psychicznie, słaby człowiek. Gdyby wszyscy ludzie mili jego charakter nie byłoby problemu z przeludnieniem.

sav | 2010-05-25

Na przekór wszystkiemu, po latach straszenia nas tą lekturą, na fali nagonki na emo, sięgnęłam po Wertera, stwierdzając, że taka mała książeczka przecież mnie nie zabije. I zdziwiłam się, choć nie tak jak większość. Zdziwiłam się, bo ta powieść przypadła mi do gustu. Wydaje mi się, że cała otoczka lektur szkolnych niszczy możliwość nieskażonego podejścia do ich czytania, przez co wiele z nich albo ginie w natłoku szybkiej analizy na lekcji, albo jest po prostu skrajnie obrzydzona przez upartego nauczyciela. I Werter to jedna z ofiar takiego podejścia. Najpewniej nie powinien być lekturą, bo wtedy trafia do całkiem innej publiki. Nie mówię, że coś musi w tej książce być, tylko dlatego, że po jej publikacji przez Europę przetoczyła się fala naśladowczych samobójstw, skłaniająca ludzi do uznania, że ich sytuacja życiowa dramatycznie przypomina tę książkową, a więc wyjście pozostało tylko jedno... Choć to na pewno na coś wskazuje. Chciałabym jednak dodać, że ten problem jest nadal...

Andromache | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Już od dawna zabierałam się za tę książkę, ponieważ Goethe jest jednym z moich ulubionych autorów, a romantyzm jedną z najciekawszych epok w moim odczuciu.
Po tylu negatywnych opiniach, nie tylko na portalu, obawiałam się, że spotka mnie rozczarowanie. Jakże się ucieszyłam, gdy nic takiego się nie stało!
,,Cierpienia..." jako powieść epistolarna, pozwalają patrzeć na świat oczami Wertera. W pierwszej części radujemy się światem z młodzieńcem, przebywamy razem z nim na łonie przyrody czy fascynujemy się sielskimi obrazami u Homera. W drugim ,,module" sytuacja zmienia się diametralnie - Werter zakochuje się tak mocno w Lotcie, że nie potrafi sobie poradzić z miłością do niej. Niemożność bycia z ukochaną odbiera mu sens życia, przygnębia i nawet przyroda budzi skojarzenia z kochanką. Cóż może więc zrobić? Marnować życie na cierpieniu... albo ,,uwolnić się z więzienia duszy"
Ale to utwór nie tylko o pięknym, nieszczęśliwym uczuciu - to także źródło uniwersalnych sentencji - niektóre...

Kosa | 2011-03-02

Z perspektywy czasu Werter jest dla mnie nikim innym jak tylko prekursorem emo ;)
Jeśli chodzi o szczegóły, to odsyłam do fachowca ;) https://www.youtube.com/watch?v=gBGx62A_63Q

Aurland | 2016-02-07

Pieśni pochwalnej nie będzie. Jeśli tak wygląda szczytowe osiągnięcie niemieckiego romantyzmu, to Mickiewicz może poprawić fryzurę. Z zadowoleniem.
Sporo szumu o niewiele. Werter, biedak, źle się zakochał. Dręczy i męczy. Siebie i innych. Ciągnie sprawę beznadziejną w najgorszy z możliwych kierunków. Lotta gra swoją bajkę, niechcący potęgując cierpienia nieszczęśnika. Alberta męskość podbudowana zamyka opis trójkąta klasycznego. Nic odkrywczego. Gdzie morał? Wskazówka jakaś?
Język? Mojego literackiego serca nie uwiódł. A perła romantyzmu językiem winna zachwycać.
Przeczytać trzeba. Tak czy inaczej książka już historyczna. A także po to by wiedzieć, jak kochać nie trzeba. Jak nie kończyć.

Mavericus | 2010-11-23
Przeczytana: 18 kwietnia 2002

Ta książka odcisnęła piętno na mojej nieokrzesanej duszy, która dopiero nabierała wyrazu. Bardzo cieszę się, że przeczytałem tą powieść, która pozwoliła mi lepiej poznać mi samego siebie. Nie podoba się mi, że Werter w imię miłości nie walczył o Lotte. Odpuścił sobie, gdy mógł z nią być. Rozumiem miłość nieodwzajemniona. Jednakże romantyzm jest trudną epoką. Wybory nie są łatwe, ale uciekać się do samobójstwa, bo nie można znieść swoich porażek, odrzucenia.

Kalissa | 2014-05-11
Przeczytana: maj 2014

..."Że życie ludzkie jest tylko snem, zdawało się już niejednemu. I mnie również to uczucie stale towarzyszy..."
..." nie chodzi tu więc o to, czy, ktoś jest słaby, czy silny, tylko - czy może przetrwać miarę swego cierpienia, moralnego czy fizycznego..."

Lubiłam Wertera. Mam też uczucie, że nie poznałam go do końca, nawet nie wiem, jak się nazywał, i że po prostu życie młodego chłopaka - zakończyło się - zanim się naprawdę rozpoczęło. I czuję smutek, zwyczajny smutek, że ktoś podobny, może nie doceniać siebie samego, swoich uczuć i świata, że utrata miłości, złudzeń i ideałów, będzie pchała go do bierności, do samobójstwa. Każde takie samobójstwo, odczuwam jako wielkie marnotrawstwo, jakby wyrwę w społeczeństwie.

Problem Wertera był o wiele poważniejszy niż zawiedziona miłość do Szarloty S. czyli Loty - bo on nie chciał żyć! Bohater był wykształcony, oczytany, potrafił rysować, tańczyć! znał grekę, pisał wiersze, pracował w poselstwie (służba dyplomatyczna), był młody,...

Iselin | 2010-10-18
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 18 października 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nigdy nie czytałam książki, o człowieku co ma tak nasrane we łbie - mówiąc dosadnie. Najpierw lubi łąkę, a potem nie bo mu się kojarzyła z jego nieodwzajemnioną miłością, a potem się zabił

Amused | 2010-09-04