Obrona przeciwrakietowa Stanów Zjednoczonych i jej implikacj

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Praca jest próbą całościowego omówienia koncepcji obrony przeciwrakietowej (Missile Defense) Stanów Zjednoczonych i jej następstw międzynarodowych. Zawiera genezę i założenia koncepcji MD, skutki realizacji tej koncepcji dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych oraz dla bezpieczeństwa międzynarodowego. W ramach pracy rozpatrywane jest miejsce obrony w strategii ogólnej w erze nuklearnej oraz jej znaczenie dla strategii odstraszania. Autor analizuje również zimnowojenne programy obrony przeciwrakietowej. Szczegółowo zaprezentowana jest koncepcja National Missile Defense z okresu prezydentury Billa Clintona, będąca punktem wyjścia dla tworzonego obecnie systemu MD. W części poświęconej analizie następstw koncepcji MD dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych autor przedstawia pozimnowojenne środowisko bezpieczeństwa i związaną z tym zmianę zagrożeń oraz ich percepcji. Omówiony jest również wpływ koncepcji na stosunki USA z Rosją, z Chinami i relacje transatlantyckie. W ramach pracy analizowane są zagadnienia dotyczące znaczenia koncepcji MD dla bezpieczeństwa międzynarodowego, takie jak: jej wpływ na ład międzynarodowy, stabilność strategiczną, regionalne kompleksy bezpieczeństwa oraz reżim kontroli zbrojeń.