Polacy w Holandii przeszłość i teraźniejszość

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

W niniejszej publikacji wskazuje się, że mimo ujawniania się od zarania polskiej państwowości różnych ogniw kontaktów polsko holenderskich, wychodźstwo na szeroką skalę z Polski do Holandii zaznaczyło się w XVII w. Jego przyczyną były przesłanki religijne. Dalszy szeroki zasięg emigracji Polaków do Holandii ujawnił się w XIX w. Jego przyczyną były represje popowstaniowe i od tego czasu rozpoczął się proces kształtowania zbiorowości polonijnej w tym kraju. Pierwszoplanową rolę odgrywał w tym procesie Kościół. Celem niniejszego poznania jest próba ukazania procesu kształtowania się i współczesnych przeobrażeń Polonii holenderskiej. Zwraca się przy tym uwagę na bariery i możliwości kształtowania się życia politycznego w Holandii, na główne elementy dziedzictwa przeszłości w kontaktach polsko holenderskich, na przyczyny wychodźstwa polskiego do Holandii, na specyficzne zjawiska ujawniające się w procesach adaptacyjnych i integracyjnych Polaków, na płaszczyzny aktywności społecznej i ekonomicznej Polonii holenderskiej, na formy organizacyjne życia społeczno kulturalnego tej zbiorowości, na rolę mitów i stereotypów ujawniających się w życiu polonijnym oraz wpływ na obraz życia polonijnego oficjalnych stosunków holendersko polskich i polsko holenderskich . Z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Chodubskiego