Za wszelką cenę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Trading Up
Nowy Jork, moda, sukces

Inne wydania

Janey Wilcox jest modelką. Miewa wygórowane ambicje, a kiedy przychodzą pierwsze poważne sukcesy, okazuje się klasycznym przypadkiem wody sodowej. Candace Bushnell przestawia przygody Janey na tle świata olśniewającego pozornym przepychem: świata samochodów za sto tysięcy dolarów, graczy w polo o powalającej muskulaturze, wszechpotężnych magnatów medialnych, apartamentów na nowojorskiej Piątej Alei oraz znajomości, których interesowność potrafią dostrzec tylko znawcy arkanów towarzyskich.

źródło opisu: Wydawnictwo prószyński i S-ka, Warszawa, 2008.

--pisarka-- | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Większość ludzi sięga po książki, by przenieść się w inny (lepszy?) świat. W przypadku tej książki mamy niewątpliwie do czynienia z zupełnie innym światem, nie jest on jednak taki idealny, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Nasze nastawienie do głównej bohaterki także ulega zmianie w miarę czytania koejnych stron - najpierw widzimy w niej tylko ładną, ale głupią blondynkę, potem aktorkę, a na samym końcu wreszcie jej prawdziwe, przebiegłe i sprytne oblicze.
Nie jestem wielką fanką takich książek, stąd moja ocena jest taka, a nie inna.

Kobiety takie jak Janey budzą we mnie przerażenie połączone z fascynacją. Ciekawym i gorszącym dla mnie przeżyciem była próba zanurzenia się w świecie modelki bielizny, dla której priorytetem życiowym są pieniądze i prestiż. Niesamowite, do jakiej zgnilizny moralnej doprowadza taka piramida priorytetów.

asica0 | 2013-08-11

Skutecznie zniechęca do kontaktu z pozostałą twórczością autorki.

Katherina87 | 2012-11-21

Wkroczywszy do tego świata, w którym pieniądz jest zasadą nadrzędną, Janey padnie ofiarą niewidocznych sił, które sprzysięgną się przeciwko niej. Będzie musiała odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest dla niej miłość i przyjaźń, a także zastanowić się, ile gotowa jest poświęcić w imię spełnienia swoich marzeń.

wiejskifilozof | 2013-02-20

Za wszelką ceną pani chciała napisać super książkę , to co zrobiła , to krzyk rozpaczy . Nudne , długie ,o jakieś 30 % za długie . Z tematu na temat , skaczące . Bez składu .Tylko dla tych, których pociąga świat mody .

malena | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

Wymęczyłam tą książkę do końca. Właściwie nie wiem dlaczego, chyba miałam nadzieję na jakieś "fajerwerki" na końcu, na coś, co da mi poczucie, że warto było przebrnąć przez te 470 stron. Przynajmniej teraz mogę z pewnością powiedzieć, że nie. Wydanie mojej książki na pierwszej stronie ma wydrukowaną zachętę Evening Standart, głoszącą, że "Candace Bushnell ma w sobie coś z geniuszu". Niestety, z tym stwierdzeniem będę polemizować. Autorka próbuje opisać świat mody i filmu, a właściwie jego kuluary pełne kobiet chcących dojść za wszelką cenę na szczyt kariery, płacąc za to mężczyznom własnymi ciałami. Zamiast gotówki - seks, zamiast przyjaźni - wymuszone uśmiechy i układy biznesowe, znajomości kończące się z chwilą, kiedy druga strona przestaje przynosić zyski.
Nie jest to temat nowy ale pani Bushnell miała swój pomysł na niego. W efekcie jego realizacji dostajemy książkę opisującą obrzydliwe układy międzyludzkie takim samym językiem, pełnym ordynarnych określeń. I dla mnie jest to...

Xymena | 2011-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Cóż, to była kolejna szansą, którą dałam Candace Bushnell.
I była to szansa ostatnia.

Moim zdaniem Bushnell nie jest pisarką. Kojarzy mi się bardziej z autorką żenujących artykułów z pism brukowych lub portali plotkarskich. Jej świat zamyka się w granicach wyznaczonych przez obszar Nowego Jorku oraz bogatych trzydziestolatków, którzy walczą o prestiż, sławę i pożądanie. Oddaje hołd modzie, namiętności, bogactwu i ekskluzywnym markom samochodów, które przeciętny czytelnik widział tylko na zdjęciu w internecie.

W jej pisarstwie nie ma nic odkrywczego, nic nowego, nic zaskakującego. Bohaterowie są płytcy, próżni i egocentryczni. Fabuła kręci się wokół seksu i sławy. Nie wiem nawet co skusiło mnie, żeby jeszcze raz spróbować "pisarstwa" Bushnell - chyba tylko fakt, że jestem wielką fanką serialu - więcej nie dam się nabrać.

kasiula | 2016-03-13
Przeczytana: 13 marca 2016

Słaba, pusta, nudna, rozwleczona, płytka, męcząca, pospolita, denerwująca, błaha. Szkoda na nią czasu. Akcja toczy się od imprezy z okazji gry w polo przez imprezę z tytułu pokazu mody po imprezę z okazji rozdania Oskarów a jak nie trudno się domyślać niczym się one nie różnią. Może tylko tym komu tym razem Janey robi dobrze w łazience. W ten oto sposób główna bohaterka pnie się po szczeblach kariery lub raczej staje się pośmiewiskiem i luksusową prostytutką. Polecam do czytania za karę lub jeśli ktoś jest ascetą i lubi się umartwiać.

klaudia | 2013-07-07

Ciężko było mi się przez nią przedrzeć, dopiero pod koniec ksiażki zaczeły mnie ciekawić losy Janey. Jak dla mnie książka słaba, znajduję w niej tylko ludzą bezwzglednąć, która nie ma granic, liczy sie tylko własny interes.

Alicja | 2010-03-26
Przeczytana: 26 marca 2010

Glowna bohaterka jest niezwykle denerwujaca a ksiazka zgrzyta przy czytaniu.