Ja, Kolendra

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Gwen | 2014-02-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Chociaż ,,Ja, Kolendra'' przeczytałam już wieki temu, wciąż bardzo bardzo miło ją wspominam. Idealna lektura dla dzieci i młodzieży.
Książka opowiada o dziewczynie imieniem Kolendra, która żyje w Londynie, w czasach rządów Oliwera Cromwella. Jest córką bogatego londyńskiego kupca i zielarki. Pewnego dnia dziwnym trafem w jej domu pojawiają się czarodziejskie buty. Za ich sprawą główna bohaterka przenosi się do magicznego świata, gdzie zaczyna się ... początek jej kłopotów. :)
Niestety, po jakimś czasie umiera matka Kolendry. Z kolei jej ojciec żeni się z kobietą, imieniem Maud. Życie Kolendry zmienia się diametralnie.
Szczerze mówiąc byłam nieco zaskoczona zakończeniem. :)
Polecam. :3

Majonia | 2016-01-01
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Jestem zupełnie oczarowana tą historią, napisaną współcześnie, ale przywodzącą na myśl najlepszą literaturę dziecięcą i młodzieżową początku XX wieku. Fantastyczna, wielowątkowa baśń z elementami historycznymi o zmaganiu się z prawdziwymi przeciwnościami losu, z utratą bliskich, z dorastaniem i odnajdywaniem siły w sobie, swojej drogi - tak ważnej dla młodych, dojrzewających osób. Wspaniała Pozycja. Polecam.

Ewelina Mikołajczyk | 2013-07-13

Przeczytałam ją dość dawno .. Robiłam dwa podejścia..
Za pierwszym razem odłożyłam po 3 stronach. Za drugim pochłonęłam :)
Bardzo mi się spodobała.Niby dla młodszych..ale ja jestem zachwycona.
Mogli by to zekranizować..

lady552 | 2013-01-01

Powieść Sally Gardner, która zdobyła w 2005 roku dziecięcą nagrodę literacką Nestle (jej laureatką była trzykrotnie J.K. Rowling), łączy w sobie elementy baśni, fantasy i opowieści historycznej. Opowiada o piętnastu latach życia dziewczynki o dziwnym imieniu Kolendra, córki bogatego londyńskiego kupca i wróżki pochodzącej z bajkowego świata. Kolendra za sprawą magicznych srebrnych pantofelków przenosi się z Anglii czasów Cromwella do równoległego świata swej matki. Tam odnajduje zaginiony skarb, uwalnia księcia, walczy ze złą czarownica, aż wreszcie staje przed najtrudniejszym zadaniem: musi wybrać świat, do którego należy. Królestwo wróżek czy londyński dom, w którym po śmierci matki rządzi zła macocha faworyzująca swą córkę, a ojciec zamieszany jest w niebezpieczne rozgrywki polityczne tamtych czasów. Malownicza, wciągająca opowieść, pięknie opisująca zarówno uroki fantastycznej krainy, jak i widoki, zapachy, a nawet odgłosy siedemnastowiecznego Londynu.
Naprawdę gorąco polecam.

Lola686 | 2013-08-27

Magia!! Czytałam ją już 3 razy i za każdym razem na nowo przenoszę się do tajemniczego Londynu. :)

Kamiku13 | 2011-03-31

Polecam ! To dzięki tej książce weszłam w ten magiczny świat nadludzkich stworzeń. :)

Richard | 2013-05-13

Czytałam ją naprawdę dawno temu, ale ostatnio sobie o niej przypomniałam. Tytuł wydawał mi się na tyle dziwny, że nie byłam pewna, czy ta książka na pewno istnieje, czy też może ją sobie wymyśliłam, więc postanowiłam to sprawdzić. :) Miałam nawet cichą nadzieję, że nie ma takiej powieści, bo pomysł tak mi się spodobał, że stwierdziłam, iż sama to napiszę... ;)
Tak czy siak - chociaż pamiętam już właściwie same obrazy oraz niektóre sceny, to wiem, że wywarła na mnie ogromne wrażenie i niesamowicie mi się podobała, jak również mną wstrząsnęła - byłam naprawdę zszokowana złą macochą (czy dziś też wydałaby mi się tak bulwersującą postacią - nie mam pojęcia).
Ta książka pomogła mi przetrwać mój pierwszy obóz, więc nic dziwnego, że historia wyryła mi się w pamięci. Siedziałam do późna w nocy z latarką pod kocem wciąż ją wertując, kiedy nie mogłam zasnąć. To jedna z piękniejszych opowieści jakie poznałam w tamtym, wczesnoszkolnym, okresie i wspominam ją bardzo ciepło.
Warto przeczytać,...

Sharra | 2014-07-23

"Ja, Kolendra" to bezprecedensowo ulubiona książka mojego dzieciństwa. Przedstawia ciężkie czasy dorastania w średniowieczu, a jednocześnie rozświetla tę brutalną i ponurą rzeczywistość odrobiną magii.

kalusia2 | 2011-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2011

B. mi się podoba. Każdy się w nią wciągnie. Taka już jest ;) Nie tylko dla dzieci!

wmajusia | 2012-09-04

Super książka;) Po prostu arcydzieło;)