Polityka Gustawa Stresemanna wobec zSRR w latach 1923-1929

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Tip Top | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Książka ma charakter akademicki, stąd może się wydać mało przystępna zwłaszcza czytelnikowi miłującemu literaturę popularnonaukową. Autor, opisując politykę ministra Stresemanna, szczegółowo przedstawia wydarzenia z nią związane, co (momentami) w toku czytania może okazać się żmudne... Niemniej książka jest godna polecenia z uwagi na fakt, iż przybliża interesujący proces wychodzenia Republiki Weimarskiej z roli słabego uczestnika stosunków międzynarodowych po Traktacie Wersalskim i stawania się ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Właśnie dzięki szczegółowi opisu autora możemy poznać meandry polityki zewnętrznej Niemiec w tak trudnym dla nich okresie, a także pojąć rolę i charakter polityki zagranicznej Związku Sowieckiego (pośrednio także i Anglii oraz Francji). Dodatkowym smaczkiem jest ukazywanie kulis dyplomacji doby wersalskiej. Dzięki tej książce czytelnik dowie się, iż Gustaw Stresemann był jednym z najsprytniejszych polityków XX wieku.

maaniaczka | 2014-01-25
Przeczytana: 2010 rok