Inna pamięć

Cykl: Inna pamięć (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
pamięć

Czy kobiety naprawdę mają inną pamięć niż mężczyźni? Nie jest to naukowo dowiedzione. Ale chyba tak, skoro potrafią pamiętać nieważne dla mężczyzn zdarzenia, a zapominają o tym, co oni uważają za istotne. Sabina, samotna matka, po nienajlepszych doświadczeniach życiowych postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Co ją tam czeka? Czy znajdzie miłość i szczęście, którego nie znalazła w...

Sabina, samotna matka, po nienajlepszych doświadczeniach życiowych postanawia wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Co ją tam czeka? Czy znajdzie miłość i szczęście, którego nie znalazła w Polsce? Czy tylko dodatkowo skomplikuje sobie życie? I czy naprawdę jest taka, jaką widział ją jej przyjaciel, wrażliwy i romantyczny malarz, którego znamy z powieści "Gwiazdy w ogrodzie"? Jak ona widzi samą siebie? Te same zdarzenia relacjonowane przez dwie osoby wyglądają zupełnie inaczej. Co jednak jest prawdą?

Od Autorki:

Ta książka jest konsekwencją mojej niekonsekwencji. Po rozstaniu się z dość nudną pracą zawodową w charakterze radcy prawnego i wyjeździe z Polski do męża, do Stanów Zjednoczonych, postanowiłam oddać się słodkiemu lenistwu i zostać tzw. panią domu. Przez jakiś czas mi się to udawało. Mieszkałam wygodnie, żyłam dostatnio, zwiedzałam wszystkie ciekawe miejsca (a jest w tym kraju co zwiedzać) i zachłystywałam się swobodą. Ale w pewnym momencie zaczęło mi czegoś brakować. I o dziwo, okazało się, że brakuje mi po prostu pracy. Zebrałam więc różne swoje przygody i doświadczenia, przeżycia znajomych i nieznajomych, wrzuciłam to wszystko do swojej pamięci, przejrzałam, przebrałam, posegregowałam, dołożyłam trochę własnej wyobraźni i fantazji i wyszła z tego książka "Gwiazdy w ogrodzie".

Dalszego ciągu miało początkowo nie być. Potem miał być, a potem znowu miało go nie być. Ale... w "Gwiazdach" niektóre sprawy zostały tylko naszkicowane, zaledwie wspomniane. Miałam wrażenie, że czegoś nie dokończyłam, że czegoś nie dopowiedziałam, że pozostał niedosyt. I że Sabina, jedna z głównych bohaterek "Gwiazd" zasługuje na więcej uwagi. Poza tym "Gwiazdy" to męski punkt widzenia, bo narratorem jest mężczyzna, a przecież kobiety inaczej patrzą na życie, inaczej reagują, inaczej czują.

I tak powstała kobieca wersja tych samych zdarzeń, czyli "Inna pamięć". Bo kobiety nawet pamięć mają inną. Najlepiej zresztą wiedzą to same czytelniczki.

źródło opisu: [Prószyński i S-ka, 2008]

Adolfina | 2014-01-14
Przeczytana: 13 stycznia 2014

W moim mniemaniu potwierdza się reguła, iż punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Książka tyczy tych samych osób i zdarzeń co "Gwiazdy w ogrodzie", z tym, że widzianych i ocenianych z perspektywy Sabiny (znienawidzonej wnet przeze mnie w "Gwiazdach w ogrodzie").

Prawie to samo. Ale nie tylko producenci napojów wyskokowych wiedzą, że prawie robi wielką różnicę. Przynajmniej dla mnie.

Sabina nadal mnie irytuje swoją postawą i zachowaniem, ale są momenty kiedy po trosze ją rozumiem. Zakochana kobieta to czasami głupia, naiwna i pogubiona kobieta. Ot Sabina!

W zasadzie po przeczytaniu pierwszych stron stwierdziłam, że nie będę czytała drugi raz prawie tej samej (!!!) książki. Przecież niczego nowego się nie dowiem. A jednak...

Gdybym zadała sobie ciut trudu i przeczytała opis na okładce, że można te książki czytać w dowolnej kolejności, i spróbowała poczytać troszkę jednej,a potem drugiej, żeby się osobiście o tym przekonać, doszłabym zapewne do wniosku, że książki te można...

Gosia | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Po II tomie spodziewać się można kontynuacji historii na którą czytelnicy I tomu czekają, jednak ku zaskoczeniu II tom to ta sama historia oczami kobiety.
Nie myślałam, że może wnieść coś nowego do postrzegania historii, bohaterów, a jednak. Książka dobra, wyjaśnia wiele niejasności z tomu I i pokazuje jak bardzo inaczej świat postrzegają mężczyźni i kobiety.

Ewcia123450 | 2013-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2013

Oj, ciężka sprawa. Główną bohaterkę można podsumować jednym słowem - Idiotka. Może historia była by dobra lecz głupota głównej bohaterki zabija całą książkę.

Kamcia08 | 2010-11-01
Przeczytana: lipiec 2010

Opis umieszczony na okładce książki pełen jest pytań bez odpowiedzi. Tak naprawdę niewiele możemy się z niego dowiedzieć. Mimo to, postanowiłam zaryzykować i przeczytałam tą książkę. O dziwo, nie była taka zła.
Główna bohaterka, Sabina, to samotna matka wychowująca nastoletniego syna. Jest samotna, ponieważ ojciec chłopca jest przekonany, że usunęła ona ciążę w wieku 17 lat, kiedy to w nią zaszła. Na szczęście otrzymuje dość wysokie alimenty od dziadka jej syna, które równocześnie są 'łapówką' za milczenie. Pewnego dnia, z niewiadomego nam powodu, bohaterka postanawia wyjechać do Stanów. Początkowo jest zagubiona w tym wielkim kraju, jednak stopniowo zaczyna się przyzwyczajać do życia za oceanem. Znajduje mieszkanie, przyjaciół i pracę. Poznaje przystojnego i bogatego mężczyznę, z którym ma romans. Zachodzi z nim w ciążę, o której on nie wie. Ich kontakt się urywa. Na jednym ze spotkań towarzyskich Sabina spotyka Polaka, ambitnego malarza, z którym wraca do Polski. W czasie całej...

autopsymybody | 2012-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Książkę czyta się lekko i przyjemnie,jednak mnie strasznie irytowało zachowanie głównej bohaterki,było strasznie egoistyczne,dlatego jakoś się zraziłam.

Monachijka | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016