Umierać Ale Powoli

Wydawnictwo: Arcana
historyczna

Zasadniczym tematem książki J. Bartyzela Umierać, ale powoli!& O monarchistycznej i katolickiej kontrrewolucji w krajach romańskich 1815-2000 są dzieje myśli konserwatywnej po roku 1815 w Europie łacińskiej, a więc w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Włoszech. Autor kreśli sylwetki najważniejszych reprezentantów ideologii kontrrewolucyjnej w tych krajach, omawia ich najważniejsze dzieła, charakteryzuje poglądy. Bohaterami są pisarze, politycy, środowiska w Polsce często zupełnie nie znane, zapomniane albo też ukazywane od lat w sposób jednostronny czy zgoła fałszywy. Otrzymujemy m.in. świetne portrety portugalskich & miguelistów& , Jacindo Candido, Juana Donoso Cortesa, Maurice&',a Barresa, czy wreszcie środowiska francuskiej & Action Francaise& z Charlesem Maurrasem na czele. Praca Bartyzela jest dziełem bez precedensu w nauce polskiej. Świetnie udokumentowana i napisana, oparta na bardzo bogatym materiale źródłowym, wymagająca nie tylko ogromnej pracy i erudycji, ale także znakomitej orientacji w dziejach europejskiej kultury, polityki, historii jest dziełem zupełnie zasadniczym dla badacza nie tylko dziejów europejskiego konserwatyzmu, ale też dziejów intelektualnych Europy XIX i XX w. Wiele miejsca poświęca również autor obecności myśli kontrrewolucyjnej w kulturze polskiej, pokazując, jak ważnym była ona elementem świadomości kulturalnej polskiego intelektualisty ostatnich dwóch stuleci. Batryzel przekonywująco udowadnia, że, zwłaszcza w pierwszej poł. XX w., wpływy myśli kontrrewolucyjnej na polską politykę, kulturę, a zwłaszcza literaturę były bardzo silne i ważne.

Bartosz Ramus | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane, Konserwatyzm
Przeczytana: 06 września 2014

Jest to najlepsza monografia jaką trzymałem dotychczas w ręku. Prof Bartyzel w tej książce ukazuje w arcyciekawy sposób dzieje reakcjonizmu i tradycjonalizmu w krajach tj. Francja (która wydaje mi się najbardziej rozbudowana), Hiszpania, Włochy, Portugalia. Ukazuje w niej postaci kształtujące współczesną im myśl kontrrewolucyjną, organizacje które starały się odnowić stare wartości, a także ich przeciwników.

mietek2014 | 2014-12-11

Książka doskonała, cudowny styl autora i wiele informacji na tematy przemilczane konsekwentnie przez wszystkich. Niezwykły i dający wiele do myślenia Wstęp. Polecam szczerze każdemu.

keldorn | 2017-03-17
161 | 2015-11-09