Historia tortur

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka to kompendium wiedzy o torturach stosowanych na przestrzeni wieków. Autor zapoznaje czytelnika nie tylko ze sposobami tortur, ale także z narzędziami służącymi do zadawania cierpień. Dowiemy się, czym było krosno, ogniste koło i imadło do kciuków. Do czego służyła uzda sekutnicya Kto był skazany na dyby lub hiszpańskie butya Jak wyglądały procesy czarownica Jakie są różnice w budowie bicza w poszczególnych krajacha Wytrawny czytelnik na kartach książki znajdzie też informacje dotyczące uwarunkowań kulturowych społeczeństw stosujących kary cielesne oraz psychiczne. Tortury, chociaż zakazane w XVIII stuleciu w epoce oświecenia jako oficjalna metoda wydobywania zeznań w toku procesu sądowego, są nadal stosowane w wielu krajach świata.

Bubełe | 2011-09-19
Przeczytana: 18 września 2011

Lektura, która w połowie nie obejmuje, nie wyczerpuje tematu, choć miejscami pojawiają się dłuższe poboczne treści. Za mało tematu, za dużo emocji - nawet (a zwłaszcza) jak na kompendium.
Lecz i to minimum daje do myślenia. Czy udajemy, że tematu nie ma, czy może naprawdę za mało wiemy? A może nas, ludzi XXI wieku temat ten już tylko bawi? Co myśleć o dorysowanych uśmieszkach (przez poprzednich czytelników) przy pokreślonych drastycznych opisach narzędzi i samych tortur?

Proteus | 2016-09-19
książek: 1905