Bajki chińskie czyli 108 opowieści dziwnej treści (dla dorosłych)

Wydawnictwo: JK

8_oclock | 2014-12-10
Na półkach: Niedoczytane, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Nie porwała mnie ani nie zaciekawiła ta książka. Pożyczyłam ją, żeby czytać po bajce w tramwaju czy przed snem, ale wydała mi się zupełnie bez wdzięku i sztampowa: opowieści zakończone górnolotną wschodnią sentencją. Ponieważ mam mało czasu i ciekawsze pozycje w zasięgu ręki, odłożyłam ją częściowo tylko przeczytaną.

Krzysztof Janda | 2016-09-24
Przeczytana: 18 września 2016

"Mam ochotę powyrywać z niej kartki" - to były moje pierwsze słowa po przeczytaniu.

Pan Zbigniew zaczyna z "wysokiego C". Potem kilka historyjek dosłownie z d***. Dowcipy są wymieszane z anegdotami. Poczułem się oszukany, bo na okładce wielkimi literami jest "bajki chińskie", a te stanowią góra 20%.

Na szczęście, opowiastki ratują poziom (choć niektóre są denne). Tak co drugą bym zostawił.

Niektóre opowieści oczywiście zapamiętam do końca życia, ale książka nie tworzy całości i na pewno nie powinna się tak nazywać.

Wolałbym żeby miała 25 bajek, ale z motywem chińskim. Wtedy bym ją kupił. Teraz chyba powyrywam kartki :)

Tylko 5/10 daję za kompletny brak poszanowania czasu czytelnika.

mozartiwieloryb | 2010-10-02
Przeczytana: 02 października 2010

Bajki to historie, które wydarzyły się naprawdę, autor zmienił tylko bohaterów, miejsce akcji i czas wydarzeń.
W każdym jednym istnieniu jest wiele miejsca na historie zmienione - przez doświadczenia, błędy czy sytuacje życiowe.

Bajki i ich interpretacje dostosowujemy do siebie i tego, jak chcemy je rozumieć. Bo sens bajek wynika z nas. I z tekstu, czasem..

Dobrze czytało się "Bajki chińskie" na Dobranoc. I Dzień dobry. W trakcie dnia, kiedy chciałoby się już poddać życie przypadkowi i nie mieć na nie żadnego wpływu.

Życie to nie bajka. Dlatego warto posiłkować się czymś, co wydarzyło się w naszym umyśle bez udziału ciała.

Polecam!

Lacme | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 27 września 2014

Książka, która jest zbiorem opowiadań i anegdot.
Uważam, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie: coś, co można próbować wnieść do swojego życia, coś, do czego można nawiązać podczas przemowy. Jednak najważniejsze jest chyba to, że każda opowieść skłania nas do chwili refleksji.
Książka, która pozwala nam uczyć się od innych, tych mądrzejszych...

Na razie jestem rozczarowany. Z opisu na okładce wywnioskowałem, że jest to zbiór chińskich bajek. Ale we wstępie widzę, że to nie bajki, lecz jakieś opowieści (zasłyszane przez autora?), które są "chińskie" w potocznym tego słowa znaczeniu ("pokręcone", "robić coś po chińsku").

Kupiłem kota w worku. Autor oraz wydawca już na starcie mają minus 10 punktów. Nie podejrzewam ich, że to taki chłyt marketingowy, raczej nie przewidzieli, że ludzie będą kierować się tytułem tak dosłownie. Ale to nie jest wytłumaczenie. Jak ktoś tego nie potrafi przewidzieć, niech się nie bierze za wydawanie książek. Trzeba było nazwać zbiór "Bajki po chińsku", albo jakoś tak.

Bartek | 2016-03-27

Chociaż nie do końca chińskie, to niosą przesłanie tych bajek, czyli mówią o wartościach ważnych dla każdego człoweieka pod ubraniem krótkich historyjek. Warta przeczytania, aby zastanowić się czy aby na pewno nie zapomnieliśmy o którejś z tych wartości w swoim życiu.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2010

Czytywałam lepsze, ale ten zbiór w sam raz nadaje się do czytania w tramwaju - nie wiem tylko, po co autor dodaje tam bajeczki i anegdoty, nawet nie szczególnie zabawne i pouczające, które z Chinami niewiele mają wspólnego.

Ola | 2012-08-21

Krótkie bajki do czytania "od czasu do czasu". Pozwalają na chwilę refleksji, bywają dowcipne i z morałem. Niezmiennie od kilku lat do nich wracam.

Cheeroke | 2013-07-06

Krótkie historyjki, niektóre z humorem ale zawsze z pouczającym morałem.

gral | 2015-03-25
Przeczytana: 2014 rok

Niektóre z opowiadań są naprawdę ciekawe i dające do myślenia.