Złota afera

Wydawnictwo: Świat Książki
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
832470681X
historyczna

Próba wyjaśnienia jednej z najbardziej wstrząsających afer w dziejach PRL. W 1960 roku Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o super tajnej operacji wywiadu PRL. W jej ramach oficerowie wywiadu zabijali i dokonywali napadów na całym świecie, aby wzbogacić kasę resortu. Po kilkaset kilogramów złota wysłano na Zachód trzech braci Janoszów...

Zielin | 2014-04-12
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Złota afera, niczym akcja z amerykańskiego filmu sensacyjnego. Gdzieś na wysokim szczeblu MSW usnuto szalony plan, jak zapewnić fundusze na funkcjonowanie PRL-owskiego wywiadu. I jak łatwo się domyśleć, nie istnieją już żadne dokumenty na podstawie których uda się ustalić szczegóły tej akcji. Autor książki bezradnie próbuje dociec prawdy, nachodząc żyjących jeszcze bohaterów i łudząc się, że wyznają wszystko jak na spowiedzi. Zbyt wiele niewiadomych, zbyt wiele domysłów i różnych wersji.

Limak_kuna | 2013-09-02
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka warta przeczytania ze względu na poruszany temat. Szybko sięgnąłem po nią kiedy dowiedziałem się o operacji "Żelazo". Nie mogłem uwierzyć, że taka historia miała miejsce w rzeczywistości. Jak jednak powszechnie wiadomo najlepsze scenariusze pisze samo życie.
Nie jest to lekka lektura na zrelaksowanie się, gdyż trzeba do niej podejśćb ardzo uważnie. Jerzy Morawski wyczerpująco opisuje kulisy i sam przebieg operacji. Dociera (lub przynajmniej próbuje) do osób związanych z działalnością wywiadu na zachodzie. Prócz głównego wątku są tutaj szczegóły dotyczące innych przejawów aktywności braci Janoszów (głównych "bohaterów". Trzeba wiedzieć, że niejedno mają na sumieniu.
Książka polecana tym, którzy pasjonują się najnowszą historią Polski i związanymi z nią białymi kartami. Lektura pomaga budować obraz ówczesnej władzy i ludzi z nią związanych. I podpowiem, że nie jest to obraz pozytywny...

Cezary Marchewka | 2016-09-25
Agata | 2016-05-16