Wojownik-Prorok

Tłumaczenie: Wojciech Szypuła
Cykl: Książę Nicości (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
The Warrior-Prophet
powieść, fantasy,

Na obszarze od pustynnych Pól Mengeddy po wilgotne brzegi Sempis Ludzie Kła toczą bezlitosną wojnę z pogańskimi fanimami. Dowódcy świętej wojny brną w spory i spiski, a Kellhus cierpliwie umacnia swoje panowanie, subtelnym słowem i gestem manipulując ich duszami. Czarnoksiężnik Achamian i jego kochanka Esmenet poddają mu się całkowicie, po czym ich wiara – i miłość – zostaje wystawiona na najbardziej niezwykłą próbę. Cnaiür, scylvendzki wojownik, popada w obłęd, przekonany, że Kellhus zdradzi go i nie dotrzyma umowy, której przedmiotem jest zabicie ojca Kellhusa.

Skóroszpiedzy Rady z narastającym lękiem obserwują rozwój wydarzeń. Po wyczerpującym marszu przez pustynię święta wojna zbiera się pod murami starożytnego Caraskandu. Ludzie Kła nareszcie stają na granicy Uświęconej Ziemi, nieopodal świętego Shimehu, miasta Ostatniego Proroka. Niech tylko padnie Caraskand...

Tymczasem wśród Ludzi Kła pojawia się nowy wieszcz: Wojownik-Prorok. Brat zwraca się przeciw bratu. W najczarniejszej godzinie świętej wojny każdy mężczyzna i każda kobieta muszą dokonać wyboru. Nienawiść czy nadzieja. Najgłębsze pragnienia czy koniec świata. Anasûrimbor Kellhus czy Druga Apokalipsa.

p3x | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Drugi tom trylogii "Książę Nicości" zabiera nas do krainy Fanimów przez którą przetacza się fala Ludzi Kła - Świętej Wojny. Napotykają na swojej drodze wiele niebezpieczeństw od broniących swoich ziem rdzennych mieszkańców przez problemy na pustyni oraz zarazę, a na śmierci głodowej tysięcy wojowników kończąc.

Zaczynając nowy tom byłem przygotowany na przeskok w akcji jaki możemy zobaczyć w Malazańskiej Księdze Poległych jednak mamy tu do czynienia z sytuacją podobną do tej z serii Miecz Prawdy - akcja nowej książki zaczyna się dokładnie w momencie, w którym kończyła się poprzednia.

Mnogość wątków bardzo przypadłą mi do gustu - zaczynając od podstawowego tj. wojny z "niewiernymi" poprzez relacje Esemet i Achamiana, Kellusa i Serwe, Porwanie Achmiana, zdrada ... W skrócie wciągająca lektura na długie wieczory ;)

Ireth | 2016-08-11

Najsłabsza część trylogii, podobno Autor pierwszą część pisał przez 10 lat, a tę zobowiązał się napisać w rok i niestety trochę ten pośpiech jest widoczny. Warto po nią sięgnąć choćby po to, żeby nie pogubić się w trzeciej części.

Kamil Olędzki | 2010-11-07

Bakker utrzymuje poziom 1 książki nadal mamy do czynienia z naszym "księciem" którego można uznać za prekursora NLP i gdyby żył w naszych czasach każdego "eksperta" w tej dziedzinie pokonał by z dziecięcą łatwością. Książka pokazuje jak dobre PR pozwalają dzierżyć władzę i ją umacniać. Jak człowiek który był nikomu nieznany zdobywa coraz większą władzę i wiedzę na temat innych.

Adam Joka | 2012-07-17

O ile w "Mroku" o magii i bitew jest jak na lekarstwo, to "Wojownik Prorok" wręcz nimi ocieka. Nawet sny Achamian'a nabierają rumieńców. Gnoza ściara się z anagogią i daimos, anagogia z psûkhe. Niesamowita powieść.

Jola | 2011-10-12
Na półkach: MAG, Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: październik 2011

Rewelacyjna kontynuacja części pierwszej. Intryga, miłość, zdrada, polityka i wszechobecna manipulacja są ze sobą nieodwrotnie związane. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami :) Polecam!

Belgrade | 2013-03-30
Przeczytana: październik 2012

Mrok był fantastyczny. wojownik-Prorok trzyma poziom. Napięcie cały czas rośnie, a wątki się komplikują. Warto przeczytać.

Zawada | 2016-11-05
bies | 2016-10-16