Małe trolle i duża powódź

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Cykl: Muminki (tom 1)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Smatrollen och den stora översvämningen
Muminki

Cieszący się nieustającą popularnością cykl dziewięciu książek fińskiej pisarki. Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamusi i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Flusz | 2019-07-03
Przeczytana: 18 czerwca 2019

Nie mam pojęcia jak to ocenić, dlatego zostawiam ocenę w stylu 'pół na pół'.

Jak przystało na osobę urodzoną w latach 90tych, wychowywałam się na dobranockach, gdzie leciały również Muminki. Nie była to może moja ulubiona bajka, ale na pewno była w czołówce.

Więc teraz, po latach, postanowiłam sięgnąć po książki z tej serii. I pierwsze spotkanie mnie po prostu mocno skonfundowało... Nie mam pojęcia co myśleć o tej króciutkiej książeczce. Nie mogę powiedzieć, że mi się spodobała ta lektura, ale to samo mogę powiedzieć w drugą stronę - nie twierdzę, że mi się nie podobała... Po prostu nie mam zdania. Kiedyś pewnie sięgnę po resztę historii z tej serii, ale póki co mój entuzjazm mocno przygasł :(

Medellin | 2019-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2019

Wracam do "Małych trolli i dużej powodzi" po latach, zarówno dla własnej przyjemności, jak i (a może przede wszystkim) na prośbę mojej niespełna sześcioletniej bratanicy, którą, na szczęście, udało mi się zarazić miłością do Muminków.

Sam zaczynałem przygodę z tą serią bodajże od mojej absolutnie ukochanej "Zimy Muminków", potem było kilka innych, a tę przeczytałem jako jedną z ostatnich. Można by powiedzieć, że Tove Jansson wprawiała się na niej do całego cyklu, zarówno pod względem treści, jak i grafiki. Ta druga jeszcze wyraźnie odbiega od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, czyli do hipopotamokształtnych Muminków - tu mamy takie trochę chudziny z równie chudymi pyszczkami, za to miejsca, w których rozgrywa się akcja przedstawione są naprawdę pięknie.

Jeśli chodzi o treść, to centralną postacią wcale nie wydaje się być Muminek, tylko jego Mama. Jest ona zresztą bardzo wyrazistą postacią, targaną różnymi emocjami i uzewnętrzniającą je - nawet te negatywne, jak złość....

Agnieszka | 2019-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2019

Ostatnio sięgnęłam po biografię Tove Janssen. Książkę tak przyjemnie się czyta a przecież nie jest opowieścia z gatunku fantastyki a jednak fantastyczną opowieścią o fantastycznej artystce, która inspiruje a lektura jej życiorysu niezmiennie poprawia mi humor. Postanowiłam, że tak wspaniałe doświadczenie przydałoby się po prostu wydłużyć na ile to tylko możliwe. W trakcie systematycznej lektury sięgam więc kolejno po pisarskie dzieła Tove oraz jej niesamowite historię po czym muszę przyznać, że jestem oczarowana a w serii czeka mnie jeszcze aż osiem części! Istne szaleństwo!

Fille | 2019-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Pierwszy tom opowieści o Muminkach jest dość nieporadny. Autorka bawi się wyobraźnią, wymyśla bohaterów i kreuje ich przygody bez specjalnych związków przyczynowo- skutkowych. Ilustracje też są dość chaotyczne, postaci słabo zarysowane. Ale potencjał jest i dobrze, bo książka zapoczątkowała pasjonujący cykl.

Kwyrloczka | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

Poznać Muminkowy Świat zapraszam na kwyrloczka.pl

NIE TOM 1,A PREQUEL

W zasadzie tylko opowiadanie, które dało życie światowi Muminków. Za to należy mu się wdzięczność i nic poza tym. Na tle całości Małe trolle i duża powódź wypadają bardzo słabo. Nie jest to jeszcze w pełni ukształtowany muminkowy świat. Czytając je, po przypadkowym przeczytaniu tomu III, czuje się brak tej charakterystycznej dla pozostałych części magii.

MAŁE TROLLE I DUŻA POWÓDŹ

Z książki dowiemy się, jak Tatuś, Mamusia, Muminek i mały zwierzaczek - później Ryjek - trafili do doliny. Skąd wziął się ich niebieski dom i czemu Tatuś opuścił rodzinny kaflowy zapiecek. Wyjaśni się także, jak na imię miał Tatuś Muminka, zanim został Tatusiem Muminka. Nie wyjaśni się za to, jak miała na imię mama Muminka, więc dalej możecie bez przeszkód tworzyć memy usilnie szukając odpowiedzi. No, jesteście gotowi na to tajemnicze imię - Muminek - po prostu. Kiedy więc mały Muminek zostanie ojcem stanie się Tatusiem Muminka...

książek: 2047
majkey | 2018-10-03
Przeczytana: 02 października 2018

Niezła, ale nie zachwyciła mnie. Ogólnie ten Tatuś Muminka jakiś taki podejrzany :)

wypuklytalerz | 2018-09-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: sierpień 2018

Śliczniusia introdukcja do świata Muminów, gdzie już przebijają się pierwsze akceptacje smutków i w ferworze rozczarowań można odnaleźć satysfakcjonujący bezsens. yummy

Kryanka | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Moja pierwsza książka muminkowa na razie przypomina trochę psychodeliczną Alicję w Krainie Czarów. Jest też w niej wiele dziwnego niepokoju i ciekawe metafory, wyraźnie wpływ toczącej się drugiej wojny światowej.

Kej_C | 2018-08-17
Na półkach: Przeczytane, Dla Marcelka, 2018
Przeczytana: 20 maja 2018

Ocena na podstawie zainteresowania nią mojego Synka. Przeczytaliśmy jeden raz, bez ochów i achów i z żalem stwierdzam, że chyba do kolejnej części Go nie namówię. Inne bajki o wiele bardziej Mu się podobają.

Kasia | 2018-03-25
Na półkach: Przeczytane, Biblio nr 51, 2018
Przeczytana: 25 marca 2018

Nigdy jakoś nie przepadałam za dobranocką z Muminkami. Skąd moja niechęć? Nie mam pojęcia. Kto zrozumie co dziecko umyśliło w głowie... ponieważ tylko oglądałam, a nie czytałam, więc przeczytać postanowiłam. I okazuje się, że nie polubię się jakoś specjalnie z Muminkami. Mdła ta książka była, miejscami nielogiczna i trudno polubić bohaterów. A szczytem było jak Mama Muminka nazwała zwierzaczka głupim, bo powiedział, że palmy wyglądają głupio. Naprawdę niezły przekaz.
I po co ten cały Tata Muminka szedł z Hatifnatami. Jak go niby mieli zwieść, skoro nie mówią?
A tak podsumowując moje spostrzeżenia, moja 3letnia córka, jak zobaczyła plakat z filmem o Muminkach, to się zapytała co to za osioł na obrazku. Także ten...bez komentarza.