Ogniem i żelazem

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Ironfire
historia przygoda Malta
historyczna

Od okrucieństwa targów niewolników w Algierze przez majestat Topkapi, sułtańskiego seraju w Konstantynopolu, do konwentu szlachetnych kawalerów maltańskich. Oto oszałamiająca powieść o miłości i odwadze, o niewinności i zdradzie, epicka opowieść o starciu dwóch cywilizacji - Wschodu i Zachodu, na jałowej wyspie, gdzie wykuwała się przyszłość... Morze Śródziemne, wiek XVI. Malta, wyspa leżąca w...

Morze Śródziemne, wiek XVI. Malta, wyspa leżąca w samym centrum najważniejszych morskich szlaków między chrześcijańskim Zachodem a Imperium Otomańskim na Wschodzie, rządzona przez starodawny Zakon Kawalerów Świętego Jana, staje się sceną, na której ważyć się będą losy świata. Ręka opatrzności zmienia nagle los jednego z jej synów, gdy młody Nicolo Borg zostaje pojmany przez handlarzy niewolników z Barbarii i wysłany w niezwykłą podróż na dwór najwspanialszego władcy muzułmańskiego świata. Przemianowany na Aszę, myślący o ucieczce nawet wtedy, gdy ślubuje posłuszeństwo bogu swoich panów i uczy się ich kultury i sztuki wojennej, ten niewinny chłopiec staje się jednym z nagroźniejszych dowódców sułtana.
W ukochanej siostrze Nika, Marii, jego utrata rozpala nienawiść do Kawalerów, którzy nie zrobili nic, by go ratować, i ożywia marzenie o ucieczce z dusznego kraju. Kiedy uparta dziewczyna wyrasta na ognistą piękność, podbija serce Christiena de Vries, rycerza-lekarza, rozdwojonego między obowiązkiem a namiętnością i uwikłanego w gorączkowe przygotowania Malty do obrony przed nadciągającą nawałnicą otomańską. Wokół Nika i Marii są też inni, którzy będą dzielić ich losy: Dragut Rais, znamienity korsarz, arcywróg Kawalerów, Giulio Salvago, ksiądz uciekający przed pokusami cielesności, Alisa, młoda piękność ukryta w haremie, i wreszcie Jean de La Valette, Wielki Mistrz Zakonu, jedyna nadzieja Malty na przetrwanie. Kiedy ogromna flota otomańska uderza na wyspę, Niko Borg wraca do rodzinnego kraju u steru wojennego okrętu wroga...

źródło opisu: http://www.empik.com/ogniem-i-zelazem-ball-david,2753383,ksiazka-p

eR_ | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Ogniem i żelazem odświeża wydawałoby się skostniały gatunek jakim jest powieść historyczno-przygodowa i dodaje mu powiewu rześkości.
600 stron drobnym maczkiem,multum postaci,wątków tysiąc,ale jak się czyta!
Polecam.

Pearon | 2014-09-07
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Niezwykle wciągająca powieść, solidnie osadzona w realiach historycznych. Mimo, że występuje w niej mnóstwo postaci (w tym także historycznych) autor poświęca dużo miejsca, żeby nakreślić ich wiarygodne psychologiczne rysy i plastycznie opisać realia, w których przyszło im żyć, bez zbędnego upiększania, a niekiedy wręcz z brutalną szczerością. Świat wykreowany przez Davida Ball'a oddycha, jest pełen barw i zapachów (niekoniecznie przyjemnych).
Dominującym motywem książki jest religia. Wspaniale jest tu ujęty kontrast między chrześcijaństwem a islamem.

Ogniem i żelazem to arcydzieło gatunku przygodowej powieści historycznej, które trzyma w napięciu do ostatniej kartki. Czytając miałem wrażenie, jakbym tam był. Książka, mimo że liczy sobie ponad sześćset stron, kończy się zbyt szybka (to jedyna wada tej książki ;). Zachęcam do lektury - naprawdę warto.

MikeParcero | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Bardzo standardowa powieśc historyczna. Jest tutaj wszystko co w większości innych pochodzących z tego gatunku. Rozdzielona rodzina, rozdzieleni kochankowie(razy dwa), gwałty(udany i nieudany), niezależna i piękna kobieta, odważni mężczyźni, czarny charakter, który lubi namieszać, tło i poboczne postacie historyczne.
Wystawiłbym lepszą ocenę gdyby podczas pisania ostatnich 200 stron autor postarał się bardziej. Kryzys tożsamości głównego bohatera oraz wielkie oblężenie Malty wypadają bardzo słabo. Zwłaszcza jeśli ktoś czytał Religię Tima Willocksa.

campeon | 2013-04-22
Przeczytana: 2011 rok

Naprawdę świetna książka

michel_pl | 2011-10-12
Przeczytana: sierpień 2008

Jedna z najlepszych książek historycznych!

Krzysztof | 2011-10-15

Porywająca