Lekcja jej śmierci

Tłumaczenie: Konrad Krajewski
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The lesson of her death

New Leabon to miasto uniwersyteckie. Tylko jak długo jeszcze? Skoro już druga studentka została bestialsko zamordowana. Jennie... Chciałaś poznać kogoś, kto cię nauczy miłości, a znalazłaś tylko tego, który nauczył cię umierać...

Aneta Wiola | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Niestety po raz kolejny Jeffery Deaver mnie zawiódł. To co wydawało się na początku dobrym pomysłem okazało się wielkim rozczarowaniem. Powieść ciągła się tak okropnie, że dopiero od połowy nabrała większego tempa.

W małym miasteczku dochodzi do zabójstwa studentki. Poszlaki wskazują na morderstwo na tle rytualnym, jednak detektyw Biura Szeryfa miasteczka - Bill Corde nie jest przekonany o tym pomyśle. Wkrótce dochodzi do krwawych napisów, która pochodzi z krwi kozy i mieszkańcy miasteczka wpadają w panikę. Morderstwo również łączone jest z innym przypadkiem śmierci studentki tego samego uniwersytetu. Kto stoi za śmiercią młodych kobiet? Co się za tym kryje?

"Lekcja jej śmierci" jest przewidywalną powieścią. Czytelnik prawie od samego początku może odgadnąć sprawcę. Pomimo, iż jest wiele mylących tropów, to jednak nie pomyliłam się w ocenie. Powieść Deavera tylko w jednym momencie mnie zaskoczyła. Uważam, że ta historia jest bardziej w stylu Jonathan'a Kellerman.
Polecam tylko...

Bożena | 2014-06-01
Przeczytana: maj 2014

Niby w tej książce jest wszystko to, co powinien posiadać dobry thriller - misterna intryga, napięcie i groza, niespodziewane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie - a jednak spodziewałam się czegoś lepszego. Sięgnęłam po tę książkę bo zaciekawił mnie tytuł i oczywiście nazwisko autora ale sama treść? no cóż, nie pochłonęła mnie, czytałam ją długo i niejednokrotnie gubiłam się kto jest kim i jakie ma zadania w tym skomplikowanym śledztwie. Chociaż muszę przyznać samo zakończenie jest zmyślne i przewrotne. Deaver umie wyprowadzić czytelnika w pole i na pewno niektórym czytelnikom ta książka przypadnie do gustu.

Roland | 2014-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2014

Następny thriller w wydaniu Jeffery’ego Deavera. Fabuła całej powieści jest interesująca, lecz sposób jej realizacji wypadł troszkę słabo. Nie zabrakło paru ciekawych zwrotów akcji, jednakże samo zakończenie jest dosyć przewidywalne i zbytnio nie zaskakuje czytelnika. Ogólnie rzecz biorąc „Lekcje jej śmierci” można ocenić jako przeciętną powieść w twórczości Jeffery’ego Deavera.

W małym uniwersyteckim miasteczku New Lebanon zostaje bestialsko zamordowana studentka. Na spokojną miejscowość pada blady strach. Lokalny policjant Bill Corde za wszelką cenę próbuje dorwać mordercę, lecz jego szef chce szybko zamknąć sprawę. Przy takim postępowaniu kolejne tragedie są nieuchronne, bo morderca lubi dawać lekcje.

Należy przyznać, że klimat strachu, który paraliżuje lokalną społeczność został wykreowany w książce poprawnie. Sam pomysł na fabułę wydaje się dosyć interesujący. Deaver zręcznie prowadzi czytelnika swoją droga, by na koniec wywieść go w pole. Cała sprawa rozpatrywana...

Kokosanka | 2015-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2015

Niestety nie mogłam się przez tą książkę przebić..Męczyłam, męczyłam aż wymęczyłam.Nie wiem dlaczego u Deavera jest jak z sinusoidą. Niektóre książki są rewelacyjne a niektóre (jak ta) bez polotu. W książce tylko 2 morderstwa, natłok postaci taki, że naprawdę można się pogubić, kto jest kim (po co tyle aż tego), dużo opisów problemów w domu aniżeli samej akcji (no, są może 2 momenty przyspieszenia). Nie czekałam nawet na zwrot sytuacji. Byłam tak znudzona, że już mi było wszystko jedno. Deaver stawia przeważnie na wyszukane metody zbrodni, takie, gdzie ciarki przebiegają po plecach a tutaj..uduszenie! WOW. Nie tego się spodziewałam. Szczerze, nie bardzo polecam tej lektury, chyba, że macie problem ze zaśnięciem, to tak:)

Dorota_1988 | 2012-03-05
Przeczytana: 04 marca 2012

Rewelacji nie ma. Seria z Lincolnem Rhyme'em jest super, ale inne książki Deavera są jakoś mało porywające. Jakby zostały napisane przez dwie różne osoby.

J_Xavier_B | 2013-10-06
Przeczytana: 2006 rok

(tekst pochodzi z 2006 roku)

Jeffery Deaver znany jest przede wszystkim z serii powieści o wybitnym kryminologu-inwalidzie Lincolnie Rhymie, niemniej jednak autor ten ma także w swoim literackim dorobku utwory zupełnie niepowiązane z owym głośnym cyklem detektywistycznym. Taką właśnie odrębną powieścią kryminalną jest napisana w 1993 roku "Lekcja jej śmierci", wydana w Polsce dopiero po dwunastu latach.

Jest to moje czwarte i na pewno nie ostatnie spotkanie z prozą tegoż autora. I chociaż książka ta opublikowana została w czasach, gdy Deaver dopiero rozpoczynał swoją karierę, wyraźnie widać w niej zalążek kunsztu literackiego, jaki znajdujemy w jego późniejszych utworach.

Oto zapoznajemy się z niewielkim prowincjonalnym miasteczkiem New Lebanon i jego społecznością. To spokojna, cicha miejscowość, wolna od przestępczych historii, o które mogłyby walczyć ze sobą media, jednocześnie dumna ze swoich akademickich tradycji krzewionych w murach uniwersytetu Audena... A jednak...

Madi | 2013-07-02
Przeczytana: 2011 rok

Tak jak wszystkie powieści Deavera i tą zaliczam do jednych z moich ulubionych.Jak zwykle i w tej autor zaskoczył swoją wyobraźnią , a takiego zakończenia nikt się nie spodziewał.
Jest tu wszystko to ,co powinien posiadać dobry thriller-szybka akcja,napięcie ,rozwiązywanie zagadek i dobre zakończenie.POlecam.

Amadeusz Sobiesierski | 2014-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Trochę mnie nie było ,ale czasem warto zrobić sobie taką przerwę by nie czuć ze to już tak zwany mus .
Jeżeli wracać to już do czegoś co ma sens i bez wątpienia takim ,,czymś'' jest to co wyrabia tak dobrze znany mi Amerykański pisarz Deaver.
Sama książka zachęciła mnie tytułem i pierwszym akapitem który zapowiadał dobry kryminał.
Musze przyznać iż się nie zawiodłem , ciągła akcja ,interesujące fakty i brak schematów sprawiły że książkę czytało się łatwo i przyjemnie.
Polecam :)

EmKa | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Bez fajerwerków, bez jakiegoś niesamowitego zaskoczenia. Solidna, można powiedzieć: stateczna;-) sensacja z amerykańskiej prowincji. Nieco już "retro". Ale chyba po raz pierwszy zetknęłam się z sytuajcą, kiedy to głowny śledczy nie jest żadnym tytanem intelektu, przenikliwości, kiedy to wręcz z trudem przedziera się przez tekst pisany, wiele wysiłku kosztuje go pisanie raportów, a obcowanie ze środowiskiem akademickim tylko potęguje kompleksy.

mocca | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Wczesny Deaver :) Niby dobrze się czyta, ale jak ktoś zna późniejsze dzieła, to jednak jest różnica ;)

Fabuła skomplikowana, kilka zwrotów akcji, jedyne co mi przeszkadzało, to zbyt wiele postaci.

USA Noir. Część I
    T. Jefferson Parker, Karen Karbo, George Pelecanos, Laura Lippman, Jeffery...
    Panika
    Jeffery Deaver
    Twarzą w twarz
    Ian Rankin, Douglas Preston, Lincoln Child, Jeffery Deaver, David Baldacci,...