Listy ze strefy zerowej

Seria: Złota Seria [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Brev fran nollpunkten
historyczna

Dlaczego w wyniku decyzji ludzi w XX wieku śmierć poniosło 183 mln obywatelia Odpowiedź na to pytanie próbuje znaleźć w swoich esejach historycznych Peter Englund. W swoich szkicach autor stara się pokazać ten problem w wielu punktów widzenia, przedstawiając nam plejadę postaci, zarówno sprawców, jak i ofiary XX-wiecznych tragedii. Do tych pierwszych autor zalicza m. in. Stalina, Jeżowa, Hitlera, ale też Arthura Harrisa (dowódcę lotnictwa bombowego RAF) i Alberta Speera, głównego architekta III Rzeszy. Niektóre sceny w tej książce są, jak sam autor przyznaje, wstrząsające. Ale to właśnie ta dbałość Englunda o szczegóły, nawet te najbardziej drastyczne, stwarza wrażenie, że czujemy się tak, jakbyśmy byli świadkami procesu zagazowania żydów w Bełżcu, wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie, czy tragedii Drezna po nalocie bombowców Harrisa.

źródło opisu: FINNA, 2006

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Toshii | 2015-05-19

Bardzo zgrabnie napisania książka, w której autor analizuje różne interesujące wydarzenia historyczne ubiegłego stulecia, obracające się dookoła różnych aspektów wojennych (I i II WŚ). Pozycja ta ma rzadko spotykany, dość luźny styl reportażowy, gdzie w centrum poszczególnych rozdziałów znajdują się losy konkretnej jednostki, zaś dyskutowane wydarzenia ukazywane są w ich pryzmacie. Same podejmowane tematy są różne: od dość powszechnych, o których wiele powiedziano i napisano (np. obozy zagłady, bomby atomowe zrzucone na Japonię, stalinizm i faszyzm), przez mniej popularne i tym samym chyba najciekawsze. Książkę czyta się b. szybko i dobrze, historie i język nie nużą, interesujące są dość szerokie analizy niektórych tematów, często wychodzące poza suche fakty typowe dla większości opracowań historycznych. I tu tkwi największa siła tej niedużej książki, bo poza faktami ukazuje ona stronę emocjonalną i nierzadko psychologiczną wielu wydarzeń.

Kryska Varas | 2012-10-06
Przeczytana: 2012 rok