Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
historyczna

Książka "Dwór kalifów. Powstanie i upadek najpotężniejszej dynastii świata muzułmańskiego" to przedstawiona w formie barwnej, dynamicznej opowieści, przetykana anegdotami, oparta na arabskich średniowiecznych kronikach, historia kalifów abbasydzkich i ich dworu w ciągu dwóch stuleci., które zostały uznane za złoty wiek dynastii abbasydzkiej.

Balcar | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Grzechem byłoby powiedzieć, że ta książka jest zła, jednak muszę przyznać, że mnie lekko rozczarowała. Przedmową autor w genialny sposób rozbudził moją ciekawość w stosunku do tej pozycji. Spodziewałem się fajerwerków, licznych anegdot i ciekawostek. Tymczasem "opowieść" wydaje się pozbawiona sporej liczby tych smaczków. W ostateczności dostajemy niezłą syntezę dziejów Kalifatu Abbasydów w latach 750-870. Do tego dochodzą rozdziały stricte o dworze, poezji, haremach i kulturze dworskiej. Trzeba oddać autorowi, że skorzystał ze sporej liczby arabskich źródeł, co dobrze buduje narrację. Na plus są także cytaty z poezji arabskiej okresu Abbasydów, co dla mnie jest miłym urozmaiceniem tekstu. Minusem jest brak w moim egzemplarzu kilkunastu stron tekstu. Podsumowując, jeśli ktoś lubi "Baśnie tysiąca i jednej nocy" i chce się dowiedzieć czegoś więcej o panowaniu Haruna ar Raszida, to powinien sięgnąć po te książkę, w przeciwnym razie czeka go długa i żmudna lektura. Mimo wszystko,...

SamNieWieszKto | 2016-11-17
Demotekk | 2016-08-12