Operacja warszawska sierpień 1920

Wydawnictwo: Bellona
historia

Książka poświęcona największej, a zarazem mającej decydujące znaczenie operacji wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920 r. Stoczona w jej ramach zwycięska bitwa na przedpolach Warszawy, popularnie zwana Cudem nad Wisłą, jest zaliczana do najważniejszych starć zbrojnych w dziejach oręża polskiego. Z jednej strony zdecydowała ona o wyniku prowadzonej wojny, a z drugiej - o losach narodu, który dopiero co uwolnił się spod ponad wiekowej niewoli i stanął przed groźbą kolejnego zniewolenia oraz narzucenia siłą nie chcianego systemu społeczno - politycznego. Zarówno sama operacja, jak i wymieniona bitwa miały wymiar europejski. Ta druga może być porównywana tylko z tak sławnymi zwycięstwami oręża polskiego, jak bitwa pod Grunwaldem oraz bitwa pod Wiedniem. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wszystkie trzy decydowały o przyszłych losach naszego kontynentu.

źródło opisu: http://wysylkowa.p

rybka | 2016-01-23