Romeo i Julia

Maciej Słomczyński
Romeo and Juliet
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa

Inne wydania

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

• Aż po grób
  • Wstyd
  • Czarne liście
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Raz na zawsze
  • Koniec warty
  • Piękny sekret
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Tajemniczy brat
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Mężczyźni z różowym trójkątem

5,13 (15 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,31 (13 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,04 (416 ocen i opinii)
Piękny sekret
Christina Lauren

6,78 (221 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Tajemniczy brat
Virginia Cleo Andrews

6,67 (9 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,48 (25 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,94 (35 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Pamelanna | 2014-01-24
Piniapolo | 2014-01-24
Annaa | 2014-01-24
amru | 2014-01-23
Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?