Okładka książki Romeo i Julia

Zielona Sowa
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa
typ
papier
6,44 (17008 ocen i 768 opinii)

Opis książki

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Northman | 2014-07-16
Przeczytana: 01 maja 2000

Absolutny klasyk. Zdaję sobie sprawę, że opinie na temat "Romea i Julii" bywają skrajnie różne, ale dla mnie to po prostu arcydzieło światowej literatury. Koniec kropka. Poza tym nie da się ukryć, że mam w sobie dużo z romantyka (więcej niż jedna osoba w życiu mi to mówiła, więc coś musi być na rzeczy;), a przez to moja ocena nie może być inna niż jest. Uwielbiam, polecam, te kilka godzin poświęcone na tę lekturę na pewno nie będzie stracone.

Chciałbym jeszcze tylko szepnąć dwa słówka wszystkim niezdecydowanym, zniechęconym krytyką i kręcącym nosem. Krytyka jako taka jest potrzebna, więc szanuję zdanie tych będących "na nie" jeśli chodzi o "Romea i Julię", ale tak naprawdę zdanie trzeba wyrobić sobie samemu. A jeśli usłyszycie, że nie warto tracić czasu, bo "to wyssane z palca, taka miłość się nie zdarza", to pomyślcie: czy może jednak nie byłoby warto sprawdzić jak wygląda coś, co rzekomo w naszym świecie nie zdarza się i nie ma prawa się zdarz...

| 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

W dwa wieczory połknęłam książkę. Wiem, wiem, niby nie ma się czym chwalić, ale było to w czasach, gdy niechętnie czytałam a już zwłaszcza dramaty. Historia jest naprawdę piękna i polecam tę pozycję każdemu: zakochanemu, kochającemu, kochanemu, poszukującemu miłości a nawet samotnemu, bo daje nadzieję :).

Mój ulubiony dramat. Szekspir w piękny sposób pokazuję miłość Julii i Romea. Czytałam kilka razy i za każdym razem bardzo mi się podobała.

Andra | 2013-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2013

Życie czytelnika czasami kołem się toczy. Nie spodziewałam się, że klasyk Shakesparea zawita na moją czytelniczą półkę akurat w tym momencie. Kiedy miałam trzynaście, a może czternaście lat, zapragnęłam zapoznać się z „Romeo i Julią". Poprosiłam mamę, żeby pożyczyła mi książkę z gminnej biblioteki. Niestety, na miejscu okazało się, iż pozycja nie była przeznaczona dla mojego przedziału wiekowego. Odłożyłam dramat na bliżej nieokreśloną przyszłość. Mijały lata, a moje zainteresowanie osłabło na skutek kilku ekranizacji, które dane mi było kiedyś obejrzeć. Kilka tygodni temu, los dał mi okazję, do nadrobienia zaległości. Moja najmłodsza siostra ma teraz historię kochanków z Werony w kanonie lektur szkolnych. Po kilku kartkach okazało się, że najlepszą formą poznania treści będzie czytanie w gronie rodzinnym. Dzięki temu, moje wrażenia po przeczytaniu tej książki, mam zróżnicowane i jakby dwuwymiarowe.
Zdziwiła mnie moja pierwsza reakcja. Obudziła się we mnie osoba niezwykle krytyczna wz...

No cóż... klasyka. Każdy z pewnością tą historię zna, nawet jeśli nie czytał książki. Dla innych rewelacyjna, inni zaś tej książki nie lubią, czy może raczej nie rozumieją. Lektura przeznaczona raczej dla romantyków. Ja do tej grupy nie należę, dlatego też ta historia nie przypadła mi do gustu. Co prawda ma dwa duże plusy. Po pierwsze szybko się ją czyta, a po drugie jest w ciekawy sposób napisana. Tak więc jeśli jesteś romantykiem, czyli jesteś czuły/a, wrażliwy/a, sympatyczny/a, często zakochany/a, to z pewnością takim osobom się spodoba. Ja zbytnio w tej książce nie widzę sensu, no i nie lubię utworów Szekspira. Nie moja bajka.

Kalina | 2010-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie czytałam. Dramat z humorem. Wybuchowa mieszanka. Moim zdaniem tylko geniusz mógł napisać coś takiego. czad.

Victoria014 | 2011-09-10
Przeczytana: 09 września 2011

Wielkie dzieło , wielki mistrz - klasyka gdyż wzbudza zachwyt od dawna.
Słynne cytaty , legendarna sztuka.
Dramatycznie - romantyczne dzieło oraz lektura obowiązkowa .

Tajemniczy klimat , momenty grozy wszystko powinno razem się zazębiać, ale czy faktycznie jest czym się zachwycać ? Ledwie 100 stron czy starcza aby zachwycić czytelnika ? Jak dla mnie elementy śmierci , walki itp. zbyt mało efektowne i trochę nudnawe , piękne i bardzo poetyckie dialogi pomiędzy Julią i Romeem. koniec , przy którym nie odczuwa się przytłaczającej atmosfery pomimo dramatycznego
zakończenia...

By zrozumieć dlaczego ,,Romeo i Julia " jest tak wychwalane trzeba samemu przeczytać ... I przeanalizować różne występujące tam zjawiska ?

Zawsze będę pamiętać, jak na podstawie sceny balkonowej musieliśmy swoją własną wersję zrobić. Ile śmiechu było:-))) Ogólnie tak powiem, ze bardziej mi się 'Hamlet podobał.

Anjuliee | 2010-11-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Jak dla mnie powieść przereklamowana.

Dzieło Shakespeare'a należy gatunkowo do tragedii. Pisarz, wzorujący się na dobytku starożytnych greckich dramaturgów, znacznie odbiegł od typowej formy sztuki. Świadczy o tym to, iż Brytyjczyk nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji.

Historia „Romeo i Juli” mówi o dwojgu nieszczęśliwych kochanków. Każde z nich pochodzi z innego rodu, między którymi toczy się walka od wieków. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, ukrywając swoją twarz pod maską, przybywa na bal do domu Kapulettich i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed kochankami tworzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, nadając licznie nowe wydarzenia. Zaskoczeniem jest fakt, dlatego, że autor utworu, już na samym początku informuje nas, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. Taki przekaz, mówi nam o tym, że dla Shakespeare'a nie liczyła się jedynie fabuła, lecz przesłanie, sens dramatu.

Akcja lektury toczy się prawie cał...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku