Okładka książki Romeo i Julia

Zielona Sowa
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa
typ
papier
6,44 (17399 ocen i 787 opinii)

Opis książki

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
młoda_pisarka | 2014-02-09
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Nie ma to, jak sięgnąć do klasycznej historii miłosnej. Lektura, którą miałam za zadanie przeczytać w gimnazjum okazała się jedną z najprzyjemniejszych w czytaniu, jaka wpadła mi w ręce. Od piewszych stron tragedii pokochałam styl pisania Shakespeare'a. Geniusz intryg i jednocześnie mistrz słowa. Historia, o której każdy z nas chociaż raz słyszał i którą chociaż raz któreś z nas czytało. Romeo i Julia, Julia i Romeo, ich tragiczna historia zapada w pamięć jak żadna inna, czasami dobrze jest sięgnąć po lekturę o większym znaczeniu i wartości.
Chyba jedna z nielicznych lektur, która nie okazała się trudna w obyciu, a nawet jej czytanie sprawiło prawdziwą przyjemność.

Jakub | 2010-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przereklamowane, nudne, wyidealizowane. Plus za tragiczne zakończenie.

Mój ulubiony dramat. Szekspir w piękny sposób pokazuję miłość Julii i Romea. Czytałam kilka razy i za każdym razem bardzo mi się podobała.

| 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

W dwa wieczory połknęłam książkę. Wiem, wiem, niby nie ma się czym chwalić, ale było to w czasach, gdy niechętnie czytałam a już zwłaszcza dramaty. Historia jest naprawdę piękna i polecam tę pozycję każdemu: zakochanemu, kochającemu, kochanemu, poszukującemu miłości a nawet samotnemu, bo daje nadzieję :).

No cóż... klasyka. Każdy z pewnością tą historię zna, nawet jeśli nie czytał książki. Dla innych rewelacyjna, inni zaś tej książki nie lubią, czy może raczej nie rozumieją. Lektura przeznaczona raczej dla romantyków. Ja do tej grupy nie należę, dlatego też ta historia nie przypadła mi do gustu. Co prawda ma dwa duże plusy. Po pierwsze szybko się ją czyta, a po drugie jest w ciekawy sposób napisana. Tak więc jeśli jesteś romantykiem, czyli jesteś czuły/a, wrażliwy/a, sympatyczny/a, często zakochany/a, to z pewnością takim osobom się spodoba. Ja zbytnio w tej książce nie widzę sensu, no i nie lubię utworów Szekspira. Nie moja bajka.

Andra | 2013-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2013

Życie czytelnika czasami kołem się toczy. Nie spodziewałam się, że klasyk Shakesparea zawita na moją czytelniczą półkę akurat w tym momencie. Kiedy miałam trzynaście, a może czternaście lat, zapragnęłam zapoznać się z „Romeo i Julią". Poprosiłam mamę, żeby pożyczyła mi książkę z gminnej biblioteki. Niestety, na miejscu okazało się, iż pozycja nie była przeznaczona dla mojego przedziału wiekowego. Odłożyłam dramat na bliżej nieokreśloną przyszłość. Mijały lata, a moje zainteresowanie osłabło na skutek kilku ekranizacji, które dane mi było kiedyś obejrzeć. Kilka tygodni temu, los dał mi okazję, do nadrobienia zaległości. Moja najmłodsza siostra ma teraz historię kochanków z Werony w kanonie lektur szkolnych. Po kilku kartkach okazało się, że najlepszą formą poznania treści będzie czytanie w gronie rodzinnym. Dzięki temu, moje wrażenia po przeczytaniu tej książki, mam zróżnicowane i jakby dwuwymiarowe.
Zdziwiła mnie moja pierwsza reakcja. Obudziła się we mnie osoba niezwykle krytyczna wz...

Kalina | 2010-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie czytałam. Dramat z humorem. Wybuchowa mieszanka. Moim zdaniem tylko geniusz mógł napisać coś takiego. czad.

Kinga | 2014-03-20
Przeczytana: 2013 rok

Jakoś mnie specjalnie nie uwiodła...
No ale romans to romans. ^^
Miłość jest jednak tragiczna... ;3

Dzieło Shakespeare'a należy gatunkowo do tragedii. Pisarz, wzorujący się na dobytku starożytnych greckich dramaturgów, znacznie odbiegł od typowej formy sztuki. Świadczy o tym to, iż Brytyjczyk nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji.

Historia „Romeo i Juli” mówi o dwojgu nieszczęśliwych kochanków. Każde z nich pochodzi z innego rodu, między którymi toczy się walka od wieków. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, ukrywając swoją twarz pod maską, przybywa na bal do domu Kapulettich i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed kochankami tworzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, nadając licznie nowe wydarzenia. Zaskoczeniem jest fakt, dlatego, że autor utworu, już na samym początku informuje nas, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. Taki przekaz, mówi nam o tym, że dla Shakespeare'a nie liczyła się jedynie fabuła, lecz przesłanie, sens dramatu.

Akcja lektury toczy się prawie cał...

Victoria014 | 2011-09-10
Przeczytana: 09 września 2011

Wielkie dzieło , wielki mistrz - klasyka gdyż wzbudza zachwyt od dawna.
Słynne cytaty , legendarna sztuka.
Dramatycznie - romantyczne dzieło oraz lektura obowiązkowa .

Tajemniczy klimat , momenty grozy wszystko powinno razem się zazębiać, ale czy faktycznie jest czym się zachwycać ? Ledwie 100 stron czy starcza aby zachwycić czytelnika ? Jak dla mnie elementy śmierci , walki itp. zbyt mało efektowne i trochę nudnawe , piękne i bardzo poetyckie dialogi pomiędzy Julią i Romeem. koniec , przy którym nie odczuwa się przytłaczającej atmosfery pomimo dramatycznego
zakończenia...

By zrozumieć dlaczego ,,Romeo i Julia " jest tak wychwalane trzeba samemu przeczytać ... I przeanalizować różne występujące tam zjawiska ?

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku