Okładka książki Romeo i Julia

Zielona Sowa
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa
typ
papier
6.44 (16616 ocen i 753 opinie)

Opis książki

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Northman | 2014-07-16
Przeczytana: 01 maja 2000

Absolutny klasyk. Zdaję sobie sprawę, że opinie na temat "Romea i Julii" bywają skrajnie różne, ale dla mnie to po prostu arcydzieło światowej literatury. Koniec kropka. Poza tym nie da się ukryć, że mam w sobie dużo z romantyka (więcej niż jedna osoba w życiu mi to mówiła, więc coś musi być na rzeczy;), a przez to moja ocena nie może być inna niż jest. Uwielbiam, polecam, te kilka godzin poświęcone na tę lekturę na pewno nie będzie stracone.

Chciałbym jeszcze tylko szepnąć dwa słówka wszystkim niezdecydowanym, zniechęconym krytyką i kręcącym nosem. Krytyka jako taka jest potrzebna, więc szanuję zdanie tych będących "na nie" jeśli chodzi o "Romea i Julię", ale tak naprawdę zdanie trzeba wyrobić sobie samemu. A jeśli usłyszycie, że nie warto tracić czasu, bo "to wyssane z palca, taka miłość się nie zdarza", to pomyślcie: czy może jednak nie byłoby warto sprawdzić jak wygląda coś, co rzekomo w naszym świecie nie zdarza się i nie ma prawa się zdarz...

Edyta | 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

W dwa wieczory połknęłam książkę. Wiem, wiem, niby nie ma się czym chwalić, ale było to w czasach, gdy niechętnie czytałam a już zwłaszcza dramaty. Historia jest naprawdę piękna i polecam tę pozycję każdemu: zakochanemu, kochającemu, kochanemu, poszukującemu miłości a nawet samotnemu, bo daje nadzieję :).

Mój ulubiony dramat. Szekspir w piękny sposób pokazuję miłość Julii i Romea. Czytałam kilka razy i za każdym razem bardzo mi się podobała.

Andra | 2013-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2013

Życie czytelnika czasami kołem się toczy. Nie spodziewałam się, że klasyk Shakesparea zawita na moją czytelniczą półkę akurat w tym momencie. Kiedy miałam trzynaście, a może czternaście lat, zapragnęłam zapoznać się z „Romeo i Julią". Poprosiłam mamę, żeby pożyczyła mi książkę z gminnej biblioteki. Niestety, na miejscu okazało się, iż pozycja nie była przeznaczona dla mojego przedziału wiekowego. Odłożyłam dramat na bliżej nieokreśloną przyszłość. Mijały lata, a moje zainteresowanie osłabło na skutek kilku ekranizacji, które dane mi było kiedyś obejrzeć. Kilka tygodni temu, los dał mi okazję, do nadrobienia zaległości. Moja najmłodsza siostra ma teraz historię kochanków z Werony w kanonie lektur szkolnych. Po kilku kartkach okazało się, że najlepszą formą poznania treści będzie czytanie w gronie rodzinnym. Dzięki temu, moje wrażenia po przeczytaniu tej książki, mam zróżnicowane i jakby dwuwymiarowe.
Zdziwiła mnie moja pierwsza reakcja. Obudziła się we mnie osoba niezwykle krytyczna wz...

No cóż... klasyka. Każdy z pewnością tą historię zna, nawet jeśli nie czytał książki. Dla innych rewelacyjna, inni zaś tej książki nie lubią, czy może raczej nie rozumieją. Lektura przeznaczona raczej dla romantyków. Ja do tej grupy nie należę, dlatego też ta historia nie przypadła mi do gustu. Co prawda ma dwa duże plusy. Po pierwsze szybko się ją czyta, a po drugie jest w ciekawy sposób napisana. Tak więc jeśli jesteś romantykiem, czyli jesteś czuły/a, wrażliwy/a, sympatyczny/a, często zakochany/a, to z pewnością takim osobom się spodoba. Ja zbytnio w tej książce nie widzę sensu, no i nie lubię utworów Szekspira. Nie moja bajka.

Kalina | 2010-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Nigdy wcześniej czegoś podobnego nie czytałam. Dramat z humorem. Wybuchowa mieszanka. Moim zdaniem tylko geniusz mógł napisać coś takiego. czad.

Anjuliee | 2010-11-06
Przeczytana: wrzesień 2010

Jak dla mnie powieść przereklamowana.

Victoria014 | 2011-09-10
Przeczytana: 09 września 2011

Wielkie dzieło , wielki mistrz - klasyka gdyż wzbudza zachwyt od dawna.
Słynne cytaty , legendarna sztuka.
Dramatycznie - romantyczne dzieło oraz lektura obowiązkowa .

Tajemniczy klimat , momenty grozy wszystko powinno razem się zazębiać, ale czy faktycznie jest czym się zachwycać ? Ledwie 100 stron czy starcza aby zachwycić czytelnika ? Jak dla mnie elementy śmierci , walki itp. zbyt mało efektowne i trochę nudnawe , piękne i bardzo poetyckie dialogi pomiędzy Julią i Romeem. koniec , przy którym nie odczuwa się przytłaczającej atmosfery pomimo dramatycznego
zakończenia...

By zrozumieć dlaczego ,,Romeo i Julia " jest tak wychwalane trzeba samemu przeczytać ... I przeanalizować różne występujące tam zjawiska ?

Veronique | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Akcja rozgrywa się w Weronie, we Włoszech, a głównymi bohaterami są tytułowi – Romeo i Julia. Dramat opiera się na tym, że ich rody toczą ciągłe spory, walki, a dwójka młodych osób zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Nikt nie wie o ich potajemnym ślubie, miłości, uczuciach jakimi siebie darzą, ani o tym, że są w stanie oddać za siebie życie i ani jedno, ani drugie, nie potrafi bez siebie żyć.

William Shakespeare jest znanym autorem na całym świecie i na pewno zasłynął pisząc tak genialny angielski dramat. Muszę przyznać, że byłam pod wrażeniem, bo nigdy specjalnie nie tykałam takich książek, nie interesowały mnie one, ale historia Romea i Julii od zawsze wydawała mi się ciekawa i bardzo chciałam się z nią zapoznać.

Lektura jest lekturą trudną – nie ma co ukrywać, ale bardzo wzruszającą, poruszającą i wydaje mi się, że zaciekawi chociażby w małym stopniu każdego czytelnika. Na początku, kiedy zaczynałam ją czytać, bałam się, że z książki wyniosę tyle co nic, nie zrozumiem a...

Zawsze będę pamiętać, jak na podstawie sceny balkonowej musieliśmy swoją własną wersję zrobić. Ile śmiechu było:-))) Ogólnie tak powiem, ze bardziej mi się 'Hamlet podobał.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto