Romeo i Julia

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Zielona Sowa
6,44 (19094 ocen i 872 opinie)
tłumaczenie
Maciej Słomczyński
Romeo and Juliet
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa

Inne wydania

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Sklep

• Gupik ma szczęście!
  • Oko Boga
  • Zakręceni
  • W krainie kolibrów
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Chłopaki niech płaczą
  • Włoska symfonia
  • Głuchy telefon
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,61 (249 ocen i opinii)
W krainie kolibrów
Sofia Caspari

7,31 (16 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Głuchy telefon
Arne Dahl

7,33 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
młoda_pisarka | 2014-02-09
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Nie ma to, jak sięgnąć do klasycznej historii miłosnej. Lektura, którą miałam za zadanie przeczytać w gimnazjum okazała się jedną z najprzyjemniejszych w czytaniu, jaka wpadła mi w ręce. Od piewszych stron tragedii pokochałam styl pisania Shakespeare'a. Geniusz intryg i jednocześnie mistrz słowa. Historia, o której każdy z nas chociaż raz słyszał i którą chociaż raz któreś z nas czytało. Romeo i Julia, Julia i Romeo, ich tragiczna historia zapada w pamięć jak żadna inna, czasami dobrze jest sięgnąć po lekturę o większym znaczeniu i wartości.
Chyba jedna z nielicznych lektur, która nie okazała się trudna w obyciu, a nawet jej czytanie sprawiło prawdziwą przyjemność.

Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1996 rok

Mistrzowska tragedia Williama Szekspira... Tym razem motywem przewodnim jest miłość dwojga młodych ludzi... Nie jest to jednak miłość łatwa, gdyż zakochani należą do dwóch zwaśnionych rodów Kapuletich i Montekich...

Finał tak dramatycznej akcji nie może być szczęśliwy, jednak wypływa z niej jeden bardzo ważny morał... Dla prawdziwej miłości nie ma tak naprawdę żadnych przeszkód, czy to ludzkich, czy losowych...

Jakub | 2010-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przereklamowane, nudne, wyidealizowane. Plus za tragiczne zakończenie.

No cóż... klasyka. Każdy z pewnością tą historię zna, nawet jeśli nie czytał książki. Dla innych rewelacyjna, inni zaś tej książki nie lubią, czy może raczej nie rozumieją. Lektura przeznaczona raczej dla romantyków. Ja do tej grupy nie należę, dlatego też ta historia nie przypadła mi do gustu. Co prawda ma dwa duże plusy. Po pierwsze szybko się ją czyta, a po drugie jest w ciekawy sposób napisana. Tak więc jeśli jesteś romantykiem, czyli jesteś czuły/a, wrażliwy/a, sympatyczny/a, często zakochany/a, to z pewnością takim osobom się spodoba. Ja zbytnio w tej książce nie widzę sensu, no i nie lubię utworów Szekspira. Nie moja bajka.

Mój ulubiony dramat. Szekspir w piękny sposób pokazuję miłość Julii i Romea. Czytałam kilka razy i za każdym razem bardzo mi się podobała.

NaNcy | 2014-03-10
Oliwkaa121 | 2015-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Chociaż większość gimnazjalnych lektur podoba mi się, "Romeo i Julia" zasługuje na szczególną uwagę.

Nieszczęśliwą historię kochanków zna każdy. Historię o młodzieńczej miłości, która okazała się nie być jakimś wymysłem, lecz prawdziwym uczuciem.
Ten dramat Szekspira opowiada o miłości chłopca i dziewczyny, którzy pochodzą ze skłóconych ze sobą rodów. I mimo że wiadomo, jak ten romans się zakończy, czytamy z ciekawością, z niepokojem, zafascynowaniem.

Dla tych, którzy nie przepadają za dramatami "Romeo i Julia" nie będzie arcydziełem, ale szczególnie dziewczyny nie znienawidzą tej lektury.

Z początku bardzo mnie ta historia zafascynowała. Ale później zdałam sobie sprawę, że to strasznie naiwne i przesłodzone. Wiem, że tak miało być, ale niestety wraz z kolejnymi stronami coraz bardziej zaczynało mnie to irytować.
Mimo wszystko, przyjemnie się czytało.
Ale polecam, chociażby dlatego, że dramat wyszedł spod pióra Szekspira.

Kinga | 2014-03-20
Przeczytana: 2013 rok

Jakoś mnie specjalnie nie uwiodła...
No ale romans to romans. ^^
Miłość jest jednak tragiczna... ;3

Lunatyczka | 2011-09-10
Przeczytana: 09 września 2011

Wielkie dzieło , wielki mistrz - klasyka gdyż wzbudza zachwyt od dawna.
Słynne cytaty , legendarna sztuka.
Dramatycznie - romantyczne dzieło oraz lektura obowiązkowa .

Tajemniczy klimat , momenty grozy wszystko powinno razem się zazębiać, ale czy faktycznie jest czym się zachwycać ? Ledwie 100 stron czy starcza aby zachwycić czytelnika ? Jak dla mnie elementy śmierci , walki itp. zbyt mało efektowne i trochę nudnawe , piękne i bardzo poetyckie dialogi pomiędzy Julią i Romeem. koniec , przy którym nie odczuwa się przytłaczającej atmosfery pomimo dramatycznego
zakończenia...

By zrozumieć dlaczego ,,Romeo i Julia " jest tak wychwalane trzeba samemu przeczytać ... I przeanalizować różne występujące tam zjawiska ?

książek: 20830

Dzieło Shakespeare'a należy gatunkowo do tragedii. Pisarz, wzorujący się na dobytku starożytnych greckich dramaturgów, znacznie odbiegł od typowej formy sztuki. Świadczy o tym to, iż Brytyjczyk nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji.

Historia „Romeo i Juli” mówi o dwojgu nieszczęśliwych kochanków. Każde z nich pochodzi z innego rodu, między którymi toczy się walka od wieków. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, ukrywając swoją twarz pod maską, przybywa na bal do domu Kapulettich i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed kochankami tworzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, nadając licznie nowe wydarzenia. Zaskoczeniem jest fakt, dlatego, że autor utworu, już na samym początku informuje nas, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. Taki przekaz, mówi nam o tym, że dla Shakespeare'a nie liczyła się jedynie fabuła, lecz przesłanie, sens dramatu.

Akcja lektury toczy się prawie...