Romeo i Julia

Zielona Sowa
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa
typ
papier
6,44 (18120 ocen i 820 opinii)

Opis książki

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1996 rok

Mistrzowska tragedia Williama Szekspira... Tym razem motywem przewodnim jest miłość dwojga młodych ludzi... Nie jest to jednak miłość łatwa, gdyż zakochani należą do dwóch zwaśnionych rodów Kapuletich i Montekich...

Finał tak dramatycznej akcji nie może być szczęśliwy, jednak wypływa z niej jeden bardzo ważny morał... Dla prawdziwej miłości nie ma tak naprawdę żadnych przeszkód, czy to ludzkich, czy losowych...

Jakub | 2010-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przereklamowane, nudne, wyidealizowane. Plus za tragiczne zakończenie.

Mój ulubiony dramat. Szekspir w piękny sposób pokazuję miłość Julii i Romea. Czytałam kilka razy i za każdym razem bardzo mi się podobała.

NaNcy | 2014-03-10

Nadal nie potrafię zrozumieć zachwytu nauczycieli i otaczających mnie osób nad tą książką. Szczerze powiedziawszy nie była zła, ale również nie była wspaniała. Zazwyczaj gdy czytam książkę to odczuwam emocje jakie w niej się znajdują, a w niej z mojego punku widzenia tych emocji nie było.

Książka przeznaczona jest dla prawdziwych fanatyków romansu i osób gustujących w poważnej literaturze. Osobiście lubię czasami przeczytać coś innego, jednak dramat podzielony na role nie był przeznaczony dla mnie.

Mimo to nie zniechęcam do przeczytania książki. Jest krótka, ale ostrzegam- musisz wziąć pod uwagę, że nie jest to zwyczajna powieść, a sztuka napisana kilka setek lat wcześniej i może wielu, lub niewielu nie przypaść do gustu.

Ja jestem w tych wielu, lub niewielu- wiem jedno, nie oczarowała mnie.

No cóż... klasyka. Każdy z pewnością tą historię zna, nawet jeśli nie czytał książki. Dla innych rewelacyjna, inni zaś tej książki nie lubią, czy może raczej nie rozumieją. Lektura przeznaczona raczej dla romantyków. Ja do tej grupy nie należę, dlatego też ta historia nie przypadła mi do gustu. Co prawda ma dwa duże plusy. Po pierwsze szybko się ją czyta, a po drugie jest w ciekawy sposób napisana. Tak więc jeśli jesteś romantykiem, czyli jesteś czuły/a, wrażliwy/a, sympatyczny/a, często zakochany/a, to z pewnością takim osobom się spodoba. Ja zbytnio w tej książce nie widzę sensu, no i nie lubię utworów Szekspira. Nie moja bajka.

Kinga | 2014-03-20
Przeczytana: 2013 rok

Jakoś mnie specjalnie nie uwiodła...
No ale romans to romans. ^^
Miłość jest jednak tragiczna... ;3

| 2010-03-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam :)
Przeczytana: 24 marca 2010

W dwa wieczory połknęłam książkę. Wiem, wiem, niby nie ma się czym chwalić, ale było to w czasach, gdy niechętnie czytałam a już zwłaszcza dramaty. Historia jest naprawdę piękna i polecam tę pozycję każdemu: zakochanemu, kochającemu, kochanemu, poszukującemu miłości a nawet samotnemu, bo daje nadzieję :).

MOUSE | 2014-08-31

Nie przemawia do mnie ta wizja tragicznej miłości, mimo że utwór napisany jest pięknym językiem.

Andra | 2013-02-28
Przeczytana: 22 lutego 2013

Życie czytelnika czasami kołem się toczy. Nie spodziewałam się, że klasyk Shakesparea zawita na moją czytelniczą półkę akurat w tym momencie. Kiedy miałam trzynaście, a może czternaście lat, zapragnęłam zapoznać się z „Romeo i Julią". Poprosiłam mamę, żeby pożyczyła mi książkę z gminnej biblioteki. Niestety, na miejscu okazało się, iż pozycja nie była przeznaczona dla mojego przedziału wiekowego. Odłożyłam dramat na bliżej nieokreśloną przyszłość. Mijały lata, a moje zainteresowanie osłabło na skutek kilku ekranizacji, które dane mi było kiedyś obejrzeć. Kilka tygodni temu, los dał mi okazję, do nadrobienia zaległości. Moja najmłodsza siostra ma teraz historię kochanków z Werony w kanonie lektur szkolnych. Po kilku kartkach okazało się, że najlepszą formą poznania treści będzie czytanie w gronie rodzinnym. Dzięki temu, moje wrażenia po przeczytaniu tej książki, mam zróżnicowane i jakby dwuwymiarowe.
Zdziwiła mnie moja pierwsza reakcja. Obudziła się we mnie osoba niezwykle...

Caroline | 2013-10-23
Przeczytana: 05 lutego 2013

Hmmm. Przeczytałam ją w zeszłym roku szkolnym, bo należała do kanonu lektur obowiązkowych. Myślę sobie "Romeo i Julia' ...
Super popularny, klasyczny dramat. Wielka historia niedostępnej miłości dwojga bohaterów. Moc uczucia przeciwko zwaśnionym rodom.
I przeczytałam . W sumie nie czytało się tak źle. Ale liczyłam na coś dużo, dużo lepszego i większego. Nie na mini-nowelę , która nie ukazuje nawet namiastki uczuć kochanków. Miałam nadzieję odczuć miłość głównych bohaterów, strach przed odkryciem tajemnicy i oczywiście wieczną nienawiść rodzin.

Nie, to nie było to.

Wobec czego:
Przepraszam Pani Szekspir, nie urzekła mnie ta opowieść.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Brent Weeks
    38. rocznica
    urodzin
    Maski się zmieniają, ale twarze pod maskami pozostają te same.
  • Bret Easton Ellis
    51. rocznica
    urodzin
    Czuję się jak kupa gówna, ale wyglądam wspaniale.
  • Kōbō Abe
    91. rocznica
    urodzin
    Przegrana zaczyna się w momencie, gdy pomyślałeś, że przegrywasz.
  • Robert Harris
    58. rocznica
    urodzin
    Wszystkie dobre książki są różne, natomiast wszystkie złe są dokładnie takie same.
  • Ai Yazawa

85. rocznica
  • Adolf Dygasiński
    176. rocznica
    urodzin
    Tego zimnego okrucieństwa nie dała przyroda żadnemu stworzeniu. Każde zwierzę popełniając morderstwo popada w szał wściekłości. Wyrafinowanym zimnym mordercą potrafi być tylko człowiek.
  • Elizabeth Moon
    37. rocznica
  • Arkady Fiedler
    30. rocznica
    śmierci
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Agnieszka Osiecka
    18. rocznica
    śmierci
    Często kocha się "z przerwami". To znaczy czasem jest tak, że aż brzuch boli i oczy pieką, a czasem jest tak, "że można wytrzymać" i w ogóle myśli się mocno o czym innym.
  • Arystoteles
    2336. rocznica
    śmierci
    Miłość to jedna dusza w dwóch ciałach.
  • Georges Perec
    33. rocznica
    śmierci
    Wraz z upływem godzin, dni, tygodni, pór roku wyzbywasz się wszystkiego, od wszystkiego się odrywasz. Czasami, nawet w niejakim upojeniu, uprzytamniasz sobie, że jesteś wolny, że nic Ci nie ciąży, nic ci się nie podoba ani nic cię nie drażni. W tym życiu, które się nie zużywa i pozbawione jest innyc... pokaż więcej
  • Wojciech Witkowski
    2. rocznica
  • Paul Féval
    128. rocznica
    śmierci
    Ludzie zbyt domyślni giną przedwczesną śmiercią.
  • Tadeusz Kwiatkowski
    8. rocznica