Romeo i Julia

1 035
Romeo and Juliet
Julia, Romeo, Werona, scena balkonowa

Inne wydania

Sztuka przedstawia konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie. Nieszczęśliwie zakochany w dziewczynie imieniem Rozalina, Romeo Montecchi dowiaduje się o balu w domu rodziny Capulettich, gdzie ma pojawić się jego wybranka. Udaje się tam wraz z grupą przyjaciół i poznaje Julię - wkrótce dochodzi do pierwszych pocałunków tych dwojga. Pod osłoną nocy Romeo udaje się pod balkon Julii i wyznaje jej miłość; ta jednak - ze względu na mrok - nie wie kto czeka pod balkonem. Odpowiada więc, że jedyną osobą, którą kocha jest członek zwaśnionego rodu, Romeo Montecchi. Słysząc to młodzieniec postanawia ujawnić swoją tożsamość. Następnego dnia nastolatkowie (Julia ma niespełna 14 lat, a Romeo 16) biorą ślub w celi ojca Laurentego. Wkrótce w Weronie dochodzi do konfliktu pomiędzy przyjaciółmi młodzieńców. Pojedynek pomiędzy Tybaltem (krewnym Capulettich) a Merkucjem (przyjacielem Romea) kończy się śmiercią tego ostatniego. Kiedy dowiaduje się o tym sam Romeo, dochodzi do kolejnego pojedynku, tym razem pomiędzy tytułowym bohaterem a samym Tybaltem, w którym Tybalt ginie. Karą za śmierć Tybalta ma być wygnanie Romea. Pani Capuletti informuje Julię, że ta wyjdzie za mąż za Parysa. Nie chcąc popełnić bigamii, Julia wypija otrzymaną od ojca Laurentego miksturę, która wprawia ją w stan podobny do śmierci. Laurenty chce poinformować o całej sytuacji Romea, jednakże wieści te nie docierają do niego. Na cmentarzu, po zobaczeniu Julii spoczywającej w trumnie, zrozpaczony Romeo podejmuje decyzje o samobójstwie. Dochodzi do przebudzenia Julii, która - widząc śmierć Romea - postanawia przebić swoją pierś sztyletem i również umiera. Ojciec Laurenty tłumaczy przybyłym na miejsce członkom rodzin całe zajście, co prowadzi do pojednania pomiędzy rodami Montecchich i Capulettich.

lacerta | 2015-10-12
Przeczytana: 08 października 2015

Sama nie wiem jak ocenić "Romea i Julię". Pomimo formy, książkę czytało mi się zaskakująco dobrze. Uwielbiam zaskoczenie w utworach, tym razem było z tym ciężko. "Romeo i Julia" jest tak znane, że ciężko byłoby nie wiedzieć jak skończy się cała historia. Mimo wszystko całkiem nieźle bawiłam się przy lekturze - wciągnęła mnie i zaciekawiła.
A dlaczego ciężko mi ocenić książkę? Ponieważ nie widzę tego dramatu, tej nieszczęśliwej miłości. Romeo i Julia bardziej niż z dramatem kojarzą mi się po prostu z parą nastolatków, którym emocje zbyt mocno uderzyły do głowy. Odczucie to zapewne spotęgowane jest tym, że akcja rozgrywa się w niesłychanie krótkim czasie.

Pomimo tego, że "Romeo i Julia" to bardzo zajmująca i wciągająca lektura, uważam, że szybkość akcji i kreacja głównych bohaterów sporo ujmują z jej piękna.

młoda_pisarka | 2014-02-09
Przeczytana: 08 stycznia 2011

Nie ma to, jak sięgnąć do klasycznej historii miłosnej. Lektura, którą miałam za zadanie przeczytać w gimnazjum okazała się jedną z najprzyjemniejszych w czytaniu, jaka wpadła mi w ręce. Od piewszych stron tragedii pokochałam styl pisania Shakespeare'a. Geniusz intryg i jednocześnie mistrz słowa. Historia, o której każdy z nas chociaż raz słyszał i którą chociaż raz któreś z nas czytało. Romeo i Julia, Julia i Romeo, ich tragiczna historia zapada w pamięć jak żadna inna, czasami dobrze jest sięgnąć po lekturę o większym znaczeniu i wartości.
Chyba jedna z nielicznych lektur, która nie okazała się trudna w obyciu, a nawet jej czytanie sprawiło prawdziwą przyjemność.

..."Miłość skazana na śmierć przez nienawiść (...)".

Nie znam w literaturze piękniejszego i bardziej doskonałego obrazu miłości dwojga ludzi.

Uważam, że bardzo wielu ludzi krytykuje tę sztukę, bo nie wierzy w miłość dwójki nastolatków. A nawet jeśli w nią wierzymy, to z cynizmem kiwamy głowami nad ich losem i jesteśmy przekonani, że ich miłość tak się musiała zakończyć!

To co mnie czaruje, niezmiennie, w tej sztuce to pokazanie WZAJEMNOŚCI miłości Romea i Julii. Tutaj nie ma romantyczno-tragicznego nieodwzajemnienia uczuć, nie ma skomplikowanych charakterów, nie ma wzdychania, "nicnierobienia" i nieśmiałości. Dlatego właśnie ta scena II aktu II, ta słynna scena "balkonowa" jest tak mistrzowska - bo jest to po prostu zapewnienie o wzajemności uczuć, zwykła przysięga, ale taka, która odmienia życie. Romeo przekonuje się, że Julia jest pod jego urokiem, a Julia jest pewna, że Romeo się w niej zakochał. I od tego momentu oboje będą zdecydowani na wszystko, aby ochronić wzajemne...

Asheraa | 2012-08-07
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestały w uczuciach facet spotyka młodą dziewczynę i od razu się w niej zakochuje. Niestety rodziny z których pochodzą kochankowie są ze sobą w konflikcie, więc owy związek jest tajnie ukrywany. W rezultacie wszystko kończy się tragicznie, bo tytułowi bohaterowie popełniają samobójstwo. Szok? Jak dla mnie trochę żenada. Bowiem utwór ten, wedle wszelkiej opinii uznawany jest za przykład najtragiczniejszej miłości. Czyż nie gorsza jest już miłość nieodwzajemniona? Jak dla mnie tak. Na pochwałę zasługuje jedynie Julia, która w oka mgnieniu z dziecka zmienia się w dojrzałą psychicznie kobietę.

Niestety ten utwór, jeśli chodzi o dramaty, nie przypadł mi do gustu.

Alissia | 2015-05-06

Sięgnęłam po Romea i Julię tylko ze względu na to, że była to lektura szkolna. Gdyby nie to, myślę, że nie zabierałabym się za czytanie.
Zacznę od tego że niezbyt lubię dramaty i nie potrafię zrozumieć zachwytu niektórych osób. Co prawda czytało się szybko, ale dla mnie ta historia była po prostu przeciętna, przeczytałam, ale bez zbędnych zachwytów. Zawsze wydawało mi się, że jest to niebanalna powieść o miłości, ale jak widać zawiodłam się. Niestety.

Northman | 2014-07-16
Przeczytana: 01 maja 2000

Absolutny klasyk. Zdaję sobie sprawę, że opinie na temat "Romea i Julii" bywają skrajnie różne, ale dla mnie to po prostu arcydzieło światowej literatury. Koniec kropka. Poza tym nie da się ukryć, że mam w sobie dużo z romantyka (więcej niż jedna osoba w życiu mi to mówiła, więc coś musi być na rzeczy;), a przez to moja ocena nie może być inna niż jest. Uwielbiam, polecam, te kilka godzin poświęcone na tę lekturę na pewno nie będzie stracone.

Chciałbym jeszcze tylko szepnąć dwa słówka wszystkim niezdecydowanym, zniechęconym krytyką i kręcącym nosem. Krytyka jako taka jest potrzebna, więc szanuję zdanie tych będących "na nie" jeśli chodzi o "Romea i Julię", ale tak naprawdę zdanie trzeba wyrobić sobie samemu. A jeśli usłyszycie, że nie warto tracić czasu, bo "to wyssane z palca, taka miłość się nie zdarza", to pomyślcie: czy może jednak nie byłoby warto sprawdzić jak wygląda coś, co rzekomo w naszym świecie nie zdarza się i nie ma prawa się zdarzyć? Nawet jeśli to tylko fikcyjna...

Anna | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Kilka dni temu obchodziliśmy 400. rocznicę śmierci Szekspira. Dobra okazja, żeby co nieco sobie przypomnieć.

Rozumiem znaczenie Szekspira dla historii literatury, ale wciąż uważam, że największą zaletą Romea i Julii jest to, że na jej podstawie Prokopiev skomponował swój balet.

A za opinię niech posłuży komentarz mojego dziecka, które po przeczytaniu powiedziało: Mamo, jakie to jest głupie. Z powodu takich bzdur nikt nie popełnia samobójstwa.

Co racja, to racja.

Danway | 2011-12-11
Przeczytana: 1996 rok

Mistrzowska tragedia Williama Szekspira... Tym razem motywem przewodnim jest miłość dwojga młodych ludzi... Nie jest to jednak miłość łatwa, gdyż zakochani należą do dwóch zwaśnionych rodów Kapuletich i Montekich...

Finał tak dramatycznej akcji nie może być szczęśliwy, jednak wypływa z niej jeden bardzo ważny morał... Dla prawdziwej miłości nie ma tak naprawdę żadnych przeszkód, czy to ludzkich, czy losowych...

Jakub Szwedo | 2010-04-04
Przeczytana: 2008 rok

Przereklamowane, nudne, wyidealizowane. Plus za tragiczne zakończenie.

Dzieło Shakespeare'a należy gatunkowo do tragedii. Pisarz, wzorujący się na dobytku starożytnych greckich dramaturgów, znacznie odbiegł od typowej formy sztuki. Świadczy o tym to, iż Brytyjczyk nie zastosował zasady jedności czasu, miejsca i akcji.

Historia „Romeo i Juli” mówi o dwojgu nieszczęśliwych kochanków. Każde z nich pochodzi z innego rodu, między którymi toczy się walka od wieków. Akcja dramatu zawiązuje się, kiedy Romeo, ukrywając swoją twarz pod maską, przybywa na bal do domu Kapulettich i od pierwszego wejrzenia zakochuje się w pięknej Julii, która odwzajemnia jego uczucie. Od tej chwili przed kochankami tworzą się trudności, akcja dynamicznie się rozwija, nadając licznie nowe wydarzenia. Zaskoczeniem jest fakt, dlatego, że autor utworu, już na samym początku informuje nas, o czym będzie sztuka i jakie będzie jej zakończenie. Taki przekaz, mówi nam o tym, że dla Shakespeare'a nie liczyła się jedynie fabuła, lecz przesłanie, sens dramatu.

Akcja lektury toczy się prawie...

W książkowych ogrodach

Weekend zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób spędzi go w ogrodzie przy domu lub na działce. W takich okolicznościach przyrody pisało wielu znamienitych autorów. W ogrodach toczy się akcja wielu książek. Przygotowując Was do wygodnego umoszczenia się w hamaku w cieniu, prezentujemy listę książek, w których ważne sceny rozgrywają się w ogrodzie.

Znaczki z Szekspirem

400 rocznica śmierci Williama Szekspira zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji Royal Mail wypuściła nową serię znaczków z cytatami z najsłynniejszych utworów wielkiego barda. Na znaczkach znajdą się fragmenty sztuk, poematów i sonetów.