Erotyzm ponowoczesny

Wydawnictwo: Universitas
9788324206704
historyczna

Erotyzm ponowoczesny jest książką, która powstała z troski o wrażliwość współczesnego człowieka. To opowieść o tym, jak seksualność, a więc to, co najbardziej intymne, staje się sprawą publiczną, źródłem sensacji, a także jednym ze składników rynkowej gry interesów. Opowieść, która wyrasta z przekonania, że taki stan rzeczy ma daleko idące konsekwencje dla naszego życia emocjonalnego.Ponowoczesność to przede wszystkim nowy, oparty na wielości światopoglądów model etyczny, który można nazwać moralnością kompromisu. Charakteryzuje się on chroniczną niepewnością, co do słuszności działań i przekonań. W kontekście tej niepewności, jako jeden z jej najdotkliwszych objawów, pojawia się problem seksualności i związanego z nią erotyzmu, rozumianego jako zbiór funkcjonujących w przestrzeni publicznej przedstawień i refleksji na temat seksualności. By erotyzm zrozumieć, książka podejmuje analizę bardzo różnych źródeł ? od artykułów w popularnych tygodnikach publicystycznych, przez prasę kobiecą, aż po internetową pornografię, której znaczenie w kulturze stale rośnie.Szeroka analiza seksualności w kulturze popularnej prowadzi do ukazania erotyzmu jako wyrazu ambiwalentnej ponowoczesnej świadomości. Z jednej strony rządzi się on własnymi prawidłami, a więc dążeniem do maksymalizacji przyjemności i zasadą spontanicznego wyrażania pragnień, z drugiej prowadzi do cynizmu, chłodnej kalkulacji i samotności. To pęknięcie sprawia, że seksualność za pośrednictwem erotyzmu staje się coraz bardziej problematyczna. W sferze naszego życia uczuciowego pojawiają się więc coraz częściej pytania ? jak i czy kochać? Erotyzm ponowoczesny ma za zadanie pomóc znaleźć na nie odpowiedź.

To praca naukowa, ale dająca się czytać jak swobodny esej - miejscami bardzo odkrywczy, inspirujący do przemyśleń na temat własnej uczuciowosic. Jeśli przejść przez wstęp, w którym autor streszcza idea Foucaulta i Giddensa, trafiamy w obszar refleksji na temat dzisiejszego pojmowania i stosunku do związków oraz relacji intymnych w świecie Zachodu. Klimczyk tropi wpływ pornografii oraz pism popularnych na nasze myślenie o partnerstwie i szczęściu. Pokazuje z czego wynika nasze współczesne pojęcie związku intymnego oraz przed jakimi wyzwaniami stajemy. Lektura nie jest nastrajająca pozytywnie: świadomość zagrożeń, kruchości i braku moralnych drogowskazów sprawia, że “być” z kimś wymaga dziś olbrzymiej pracy. Ale zarazem stajemy, jak żadne pokolenia wcześniej, przed szansą prawdziwie wewnętrznej i bogatej realizacji - siebie i partnera. O ile będziemy potrafili dojrzale walczyć o swoje szczęście.

kuskus | 2015-09-27
Przeczytana: 01 października 2015