Rzeczpospolita dla moich wnuków

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-60-0

Testament polityczny Jacka Kuronia, zmarłego niedawno polityka, cieszącego się wielkim autorytetem i zaufaniem społecznym. Jacek Kuroń - współtwórca Komitetu Obrony Robotników, działacz "Solidarności" i doradca Komisji Krajowej "Solidarności" (1980-1981), więzień stanu wojennego, działacz podziemnej "Solidarności" (1984-1989), uczestnik Okrągłego Stołu, poseł na Sejm w latach 1989-2001,...

Jacek Kuroń - współtwórca Komitetu Obrony Robotników, działacz "Solidarności" i doradca Komisji Krajowej "Solidarności" (1980-1981), więzień stanu wojennego, działacz podziemnej "Solidarności" (1984-1989), uczestnik Okrągłego Stołu, poseł na Sejm w latach 1989-2001, minister pracy w latach 1989-1990 i 1992-1993 - w książce z serii "Szklane domy" przedstawia swoją wizję przyszłości Polski i świata.
Swoje życzenia, a więc wartości, wedle których chciałby kształtować przyszłość, rozpatruje w kontekście opisu tendencji występujących współcześnie, prezentując nie tylko wizję przyszłości w swoich marzeniach, ale także szanse i zagrożenia naszej przyszłości widziane z dzisiejszej perspektywy.
Zdjęcia zamieszczone w książce, autorstwa Andrzeja Świetlika, pochodzą z ostatniej sesji fotograficznej Jacka Kuronia (zrobione zostały 21 kwietnia 2004 roku).

Krzysztof Janda | 2014-06-24
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Książka dla intelektualistów. Ciężka i wymagająca wiedzy ogólnej, m.in. z ekonomii. Jacek przedstawia kierunek, w którym jego zdaniem świat podąża. Pisze o ewolucji internetowej, na którą nie jesteśmy przygotowani.

Sporo wątków nt. globalizacji i społeczeństwa obywatelskiego (mnie osobiście to pojęcie jest dosyć obce i będę je musiał przyswoić z innego źródła, bo autor go nie wyjaśnia).

Znalazłem kilka cennych uwag. Książka bardziej inspiruje niż daje odpowiedzi.

Niestety ogólnie mnie przynudziła. Być może jeszcze do niej nie dojrzałem. Doczytałem ją z respektu dla wielkiej postaci jaką na pewno jest Jacek Kuroń. Czy było warto? Myślę, że tak.

Prawdopodobnie lepszą pozycją pod kątem globalizacji jest "No logo".

Marta | 2012-11-12
Przeczytana: 2006 rok

Momentami nie wiedziałam, co autor miał na myśli. Jak dla mnie ciężkostrawna.

Olga Załęska | 2016-07-29
Na półkach: Książki 2016, Przeczytane