Chrześcijaństwo, tolerancja społeczna i homoseksualność. Geje i lesbijki w Europie Zachodniej od początku ery chrześcijańskiej do końca XIV wieku

Tłumaczenie: Jerzy Krzyszpień
Wydawnictwo: Nomos
83-88508-97-0
historyczna

Książka Johna Boswella ukazała się w USA w roku 1980 i wzbudziła ogromne zainteresowanie oraz uznanie w świecie ze względu na podjęty temat, analizę bogatych źródeł faktograficznych i postawienie interesującej tezy, która dla przeciętnego człowieka może wydać się zaskakująca. Kwestionuje bowiem poglądy, wyobrażenia na temat stosunku dawnego Kościoła do ludzi homoseksualnych. Wartość intelektualna, poznawcza książki jest ogromna. Prace nad jej przygotowaniem trwały 10 lat i obejmowały analizę źródeł literackich, teologicznych, naukowych, prawniczych w wielu językach. Jest ona kompendium wiedzy historycznej na temat postaw wobec homoseksualności. Brak takiej wiedzy jest widoczny w Polsce i ujawnia się w trakcie coraz częstszych debat publicznych, ferowania wyroków i wydawania sądów o ludziach preferujących własną płeć.

źródło opisu: www.nomos.pl

źródło okładki: www.nomos.pl

Zaryk | 2011-07-19

Pierwsza tak szeroko zakrojona praca naświetlająca tematykę homoseksualności poprzez wieki. Książkę czyta się z szeroko otwartymi ustami. Z niedowierzania, że inność kiedyś nawet nie miała swojej nazwy, tak była powszechna.

Sava | 2016-05-12

Świetna ksiązka, bardzo rzetelna.

monik123 | 2013-08-19
Przeczytana: 2012 rok