Fałszerstwa i oszustwa

Wydawnictwo: Świat Książki
historyczna

Podrabiano lub fałszowano niemal wszystko: słynne dzieła sztuki, pieniądze, znaczki pocztowe, papiery wartościowe, testamenty, dokumenty tożsamości, meble, biżuterię, ceramikę, markowe alkohole, odzież... Wśród niezwykłych historii m.in. przypadek van Meegerena, genialnie fałszującego obrazy Vermeera i skandal z pamiętnikami Hitlera, których nigdy nie napisał.

Finkla | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Innes przeprowadził tylko powierzchowne badania interesującej go tematyki. Co znalazł, to napisał. W możliwie gładki sposób, bez silenia się na głębszą analizę, rys porównawczy, jakieś zestawienia...

Dużo ilustracji.

Więcej narzekań tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/06/faszerstwa-i-oszustwa-bardzo.html

Koval | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Dosyć nijaka książka. Nie jest to literatura stricte naukowa (choć może nigdy nie aspirowała do takiej), a jak na popularnonaukową jest ciut zbyt naiwna. Właściwie to zbiór ciekawostek zebranych z różnych źródeł, które czyta się z zainteresowaniem, ale jednocześnie mając na uwadze fakt, że autor części przedstawionych danych nie sprawdził (nie miał specjalnie takiej możliwości), więc całość stanowi coś w rodzaju połączenia programów na Discovery z domieszką „newsów” z portali informacyjnych. Innymi słowy, jest to kawałek odmóżdżającej rozrywki, która nie wywołuje jakiś większych emocji. Nic nas tu nie przestraszy, nie zaskoczy (o ile mamy jako takie pojęcie o otaczającym nas świecie i posiadamy elementarną wiedzę wyniesioną ze szkoły), nie przygnębi ani nie wprawi w zdziwienie. „Fałszerstwa i oszustwa” czyta się lekko, szybko i równie szybko zapomina.

Lidia | 2014-05-13
camanely | 2014-01-10