Wietnamski łącznik

historyczna

Debiutancka powieść napisana przez byłego pilota śmigłowca Marines, odznaczonego w Wietnamie. znakomicie przyjęta w USA i na świecie.

Meszuge | 2014-03-16
Przeczytana: 27 października 2008

Jest to książka o wojnie w Wietnamie. Zakładam, że Jennings chciał pokazać bezsens tej i, być może innych, wojen. Moim zdaniem mogło mu się to udać, gdyby aż tak bardzo nie przesadził.

Przeczytałem całkiem sporo książek wojennych. Bywały one w konwencji batalistycznej, dramatycznej, przygodowej, tragicznej, kryminalnej, dokumentalnej… Takiej, jak „Wietnamski łącznik”, nigdy jeszcze nie czytałem – jest to bowiem powieść wojenna w konwencji groteskowo-absurdalnej.

Bohaterami są dwaj żołnierze marines. Jeden z nich jest agentem CIA (wychowanym w przedszkolu CIA), o którego stopniu wtajemniczenia świadczy fakt, że roznosi pizzę w Białym Domu. Jego przyjaciel prawdopodobnie też jest agentem, ale tego nie jest pewien. Obaj trafiają do Wietnamu z tajną misją, która ma polegać na zakończeniu wojny. Czy mają zawrzeć z komunistycznym przywódcą jakiś układ czy też go zabić, to jeszcze nie wiadomo – najprawdopodobniej chodzi o jedno i drugie.

Znalazłem w tej książce ze dwa lub trzy...

dave41 | 2016-05-26
goskrzys | 2015-01-09