Drugi Całun

Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: POLWEN
historyczna

O Całunie Turyńskim słyszeliśmy wszyscy, to najbardziej znana relikwia chrześcijaństwa, płótno pogrzebowe Jezusa Chrystusa. Ale w pustym grobie było także inne płótno, okrywające twarz Jezusa, „leżące nie razem […], ale oddzielnie” – jak czytamy w Ewangelii św. Jana. To Chusta z Manoppello. Saverio Gaeta podąża śladami Chusty i łączy jej historię z dziejami Całunu. Powołując się na źródła i...

O Całunie Turyńskim słyszeliśmy wszyscy, to najbardziej znana relikwia
chrześcijaństwa, płótno pogrzebowe Jezusa Chrystusa. Ale w pustym grobie było także inne płótno, okrywające twarz Jezusa, „leżące nie razem […], ale oddzielnie” – jak czytamy w Ewangelii św. Jana. To Chusta z Manoppello. Saverio Gaeta podąża śladami Chusty i łączy jej historię z dziejami Całunu. Powołując się na źródła i autorytety, przedstawia wnioski cenne nie tylko dla chrześcijan: Całun Turyński i Chusta z Manoppello okrywały w grobie ciało Jezusa i Jego twarz, i tak jak ślady na Całunie są pamiątką Męki i Śmierci, tak Oblicze na Chuście jest świadectwem Zmartwychwstania.

źródło opisu: Wydawnictwo Polwen, 2011

Bogusław | 2015-04-05