Departament X MBP w latach 1949 - 1954

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Rekonesans badawczy: geneza struktura organizacyjna metody pracy. Departament X Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego został powołany w strukturach aparatu bezpieczeństwa w Polsce w celu dbania o czystość szeregów partyjnych. Stworzono go do walki przeciwko wszelkim odchyleniom w Polskiej zjednoczonej Partii Robotniczej, zwłaszcza tzw. grupom prawicowo nacjonalistycznym i trockistowskim, zarządzeniem organizacyjnym nr 0168 MBP z dnia 30 listopada 1951 roku. Powstał on na bazie trzech komórek bezpieczeństwa, które zajmowały się sprawami partyjnymi: Wydziału VII Departamentu V MBP, Sekcji VII (które funkcjonowały w strukturach wszystkich departamentów MBP) oraz Grupy Specjalnej. W 1947 roku po usunięciu legalnej opozycji1 i ugruntowaniu władzy

Gudrun | 2014-02-04
Przeczytana: 10 lutego 2014