Bona Sforza

powieść historyczna
Ossolineum
2004-01-01
2004-01-01

Królowa Bona trafniej oceniała polską politykę, jej sytuację wewnętrzną i relacje z sąsiadami niż mąż, czy syn. Może dlatego, że jako obca, Włoszka, wychowana w innej kulturze politycznej widziała mankamenty ustrojowe Polski bardziej wyraziście niż krajowcy.

Kłopot z tą ksiązką polega na tym, że... nie jest to biografia. Kreśli w niezły sposób obraz epoki ostatnich Jagiellonów, ale nie skupia się na żonie Zygmunta I tylko kwestiach politycznych i posłeczno-gospodarczych. Sięgając po tę pozycję i oczekując historii jednej z najbardziej kontrowersyjnych polskich królowych i jednej z najbardziej niedocenianych, mozna się rozczarować. Brakuje portetu psychologicznego Bony, a masa szczegółów (chyba nie do końca potrzebnych aby opisać tę postać) sprawia, że książka troche rozczarowuje. Niemniej warto ją przeczytać aby lepiej zrozumieć polskie warcholstwo i poznać przyczyny dla których z jednej z największych potęg Europy spadliśmy do roli kraju zaściankowego i rozdartego rozbiorami.

Książka ta będzie niezwykle ciekawa dla każdego miłośnika historii. Oprócz dokładnej analizy postaci Bony i uwarunkowania jej wyborów politycznych, autorka nakreśla również bogate tło historyczne epoki. Nie jest to więc typowa biografia, a raczej próba obiektywnego umiejscowienia postaci tej niezwykłej władczyni na kartach naszej historii. Próba bardzo udana.

Zgrabnie napisana i ciekawa książka. Spodziewałam się po niej bardziej biograficznego charakteru, ale niestety od 4 bodajże rozdziału autorka skupia się bardziej na polityce Bony, niż na samym jej życiu. Ale za to na początku mamy świetne opisy przebogatych strojów Włoszki, jej zastaw, darów ślubnych. Dobrze wypada także opis podróży do Polski. Znajomość podstaw historii z okresu panowania Zygmunta Starego i jego syna z pewnością przyda się przy lekturze, ale nie jest konieczna. A sama Bona jawi się jako postać zdecydowanie nietuzinkowa.

Książka warta przeczytania. Oparta o źródła, obala mity i przedstawia Bonę jako osobę, która niestety wyprzedziła epokę w której przyszło jej żyć. Zaradność, gospodarność i przewidywalność to cechy które w połączeniu z gwałtownym, twardym charakterem czyniły z niej niekwestionowaną królową.

Książka przystępna, ale wymagająca od czytelnika podstawowej znajomości realiów opisywanej epoki.
Autorka jest więcej niż przychylnie nastawiona do swojej bohaterki, stąd Bona wypada w tym opracowaniu nad wyraz dobrze. Taka pozytywna wizja oczywiście znajduje pokrycie w źródłach, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że fakty niekorzystne dla wizerunku królowej są omawiane pobieżnie, tak by nie przyćmić pozytywnego obrazu tej postaci.
Książka prócz informacji o głównej bohaterce daje bardzo dobrą panoramę społeczno-polityczno-kulturową schyłku epoki Jagiellonów.

Czarne legendy są dużo bardziej nośne, niż rzeczowe i chłodne oceny lub romantyczne mity, a Bona jest tego świetnym przykładem. Maria Bogucka opisuje działalność tej Królowej dość szeroko i dokładnie, przytaczając argumenty zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale widać wyraźnie, że Włoszkę lubi. Poza tym, w książce została ukazana panorama gospodarcza, oraz stosunków wewnętrznych i zewnętrznym ówczesnej Polski, problemy z Litwą, zagrożenie ze strony innych dynastii... Zabrakło mi może tylko dokładniejszego opisu kilku sytuacji, które zostały tylko wspomniane, może autorka uważała je za powszechnie znane, ale te 2-3 zdania w niektórych przypadkach (awantura o parmezan, przykłady furiactwa) byłyby przydatne.
Polecam tym, którzy nie do końca pamiętają, kto-co-gdzie-dlaczego w XVI-wiecznej Polsce, oraz wszystkim chcącym poznać historię tej silnej i inspirującej kobiety, cudzoziemki, która chciała zaprowadzić pewne porządki w swojej nowej ojczyźnie.

Po bliższym zapoznaniu się z biografią Bony jestem gorącym przeciwnikiem nazywania jej królową. To był realny KRÓL, a Zygmunt Stary był dodatkiem na tronie. Wielki gospodarz Korony, rozbudowywała miasta, warownie, budowała drogi, mosty etc. Chyba jedyny okres gdy dobra królewskie notowały zyski a nie straty. Walczyła politycznie z Habsburgami, Hohenzollernami, budowała dobre stosunki z Francją, Węgrami czy Turcją. Wiele jej dobrych projektów było sabotowanych przez męża i jego stronnictwo (np. inkorporacja Prus). Jak często bywa nienawidzona za życia, posądzana o zbrodnie na politycznych przeciwnikach, po śmierci doczekała się obiektywnej oceny wśród historyków.

Książka niełatwa, pełna faktów historycznych. Bona Sforza przedstawiona jako patriotka, widząca zagrożenie ze strony Hohenzollernów i Habsburgów. Występująca przeciwko magnaterii, zwalcza stronnictwo prohabsburskie. Krytykuje nadużycia szlachty. Nie dziwne więc, że nie była popularna i powstało wiele złych opinii na jej temat.Bardzo dobrze, że jest książka, która przedstawia ją obiektywnie. Bona Sforza to pełna temperamentu Włoszka, ale także królowa, dla której ważne są interesy Polski. Szkoda tylko, że jej kontakty z Zygmuntem Augustem były nie najlepsze, i pewnie to było przyczyną jej wyjazdu z Polski.

Bardzo ciekawa biografia.Przysposobiłam wiele informacji.Bona jako matka,żona,władczyni,choć trochę za dużo (jak dla mnie)informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej ówczesnej Polski.Jednak nie żałuję choćby chwili spędzonej z lekturą.Polecam miłośnikom historii.

• Biografie
  • Nowożytność