Kompetencje przedsiębiorstwa. Od określania kompetencji do zbudowania strategii

Wydawnictwo: Placet
biznes, finanse

Seria: Biblioteka biznesmenaProf. dr hab. Mariusz Bratnicki kierownik Zakładu Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od prawie trzydziestu lat zajmuje się problematyką zarządzania. Jest autorem lub współautorem kilku książek i ponad 200 artykułów z tej dziedziny, wydanych w Polsce i zagranicą. Pracował jako konsultant w kilkudziesięciu firmach współdziałając w niektórych przypadkach z zagranicznymi firmami. Jego zainteresowania naukowe skupiają się obecnie na współczesnych dylematach zarządzania strategicznego ze szczególnym uwzględnieniem problemów kompetencji przedsiębiorstwa, kapitału intelektualnego firmy, zarządzania paradoksami.Dużo napisano na temat tego, czym są kompetencje przedsiębiorstwa, ale niewiele informacji podpowiada, jak praktycznie wykorzystać to podejście. W prezentowanym opracowaniu wskazane zostanie powiązanie między kompetencjami, zdolnościami, procesami i zasobami przedsiębiorstwa. Następnie sporządzony zostanie opis kompetencji przedsiębiorstwa na tle podstawowych problemów zarządzania strategicznego, a zwłaszcza z perspektywy zdobywania i utrzymywania przewagi konkurencyjnej. W końcu zostanie scharakteryzowany szczegółowy proces badania i szacowania kompetencji, za pomocą którego kadra zarządzająca rozpozna potencjał strategiczny przedsiębiorstwa oraz sformułuje kierunki jego rozwoju.Opracowanie to skupione jest wokół kilku podstawowych pytań: Jakie konsekwencje dla działalności menedżerskiej wynikają z potraktowania przedsiębiorstwa jako wiązki zasobów i kompetencji? Na czym polega istota kompetencji przedsiębiorstwa i jaka jest ich rola w zdobywaniu i utrzymywaniu przewagi konkurencyjnej? Jak odwzorować kompetencje przedsiębiorstwa? Jakie są rodzaje zasobów przedsiębiorstwa i w jaki sposób oszac

Bogumiła | 2015-04-17