Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Władysław Anders to znany w świecie oficer Wojska Polskiego, jedna z kluczowych postaci wydarzeń II wojny światowej, patriota, z powodzeniem walczący we wrześniu 1939 roku, więzień Łubianki. Dowodził drugim korpusem m. in. w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie jego żołnierzy represjonowano, a pamięć o samym generale Andersie starano się wymazać. Wysiłki okazały się jednak bezowocne. Książka "Bez ostatniego rozdziału" to wstrząsające wspomnienia, które spisał na uchodźstwie.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

MariuCH | 2017-07-08

Mój pradziadek jako szeregowy żołnierz przeszedł szlak z Andersem i zawsze miał do niego wielki szacunek. Do żołnierzy, którzy wracali po wojnie z Anglii do Polski mawiał "orzełek was żga" (to nie jest cytat z książki). Anders jak i wielu jego żołnierzy dobrze wiedzieli co to komunizm. Dziadek był z nim związany aż do roku 47 kiedy to doszedł list z Czerwonego Krzyża (przez 8 lat żadnego kontaktu z rodziną) od mojej prababci, że go poszukuje. Stracił osiem lat najlepszego życia zostawiając żonę i miesięczną córkę i nie otrzymał za to nawet złotówki. Nigdy nie mówił, że mu się cokolwiek należy. Honor żołnierza WP to dziś gatunek niemal całkowicie wymarły. Po powrocie do Polski nie był "mile widziany" i wielokrotnie przesłuchiwany przez komunistów.

Zeszło nieco na inny temat, ale książka warta uwagi. Dla osób interesujących się II WŚ opowieść jednego z najbardziej znanych polskich dowódców obowiązkowa.

Dortek | 2014-02-06
Przeczytana: 20 listopada 2010

Miałam ten ogromny zaszczyt by przeczytać książkę opatrzoną własnoręczną dedykacją żony Generała. Miałam też okazję spotkania Jej osobiście. Czułam, jak ocieram się o historię pisaną wielką literą.
Gen. Anders był wielkim patriotą, który sprawy Polski stawiał na pierwszym miejscu. Jego książka doskonale opisuje moment tworzenia się Polskiego Wojska i wielkiej świadomości. To jedna z najciekawszych pozycji poświęconych tym trudnym czasom. Dla mnie Gen. Anders okazał się naszym narodowym Mojżeszem wyprowadzającym Polaków (nie tylko wojskowych, ale też i rzesze cywilów) z niewoli radzieckiej.

Frederica-Esperanza | 2016-01-24

Dla mnie osobiście jest to "Biblia wojenna" w domu, ponieważ członek rodziny przeszedł całą drogę z Generałem. Odnoszę się do książki z największym patosem.
Jednak powinna być obowiązkowa dla każdego Polaka, który chce odkłamać historię, którą serwowano nam w PRLu. Wszystkie odczucia towarzyszyły mi podczas czytania, były łzy...

Tej książki nie powinno się oceniać, bo w obliczu wielkości postaci Generała nie stoi, ale przydzielam 10 gwiazdek, aby szczerze zachęcić do lektury. W "Bez ostatniego rozdziału" generał Anders, polski bohater narodowy, kreśli opowieść swojego życia.
Wspomnienia generała zabiorą nas w jego lata spędzone w wojsku od 1919 roku, studia we Francji, działalność w dwudziestoleciu międzywojennym, czas przewrotu majowego w 1926 roku, wybuch II wojny światowej, próby przedarcia się na Węgry, dostania się w niewolę bolszewicką, okres więzień w Lwowie i Łubianki, wyjście z Sowieckiej Rosji, Bliski Wschód, Front Włoski i w końcu świat powojenny. Fenomenalna lektura i bardzo polecam, bo naprawdę warto przeczytać opowieść generała o jego życiu, o życiu polskiego bohatera narodowego choćby w imię hołdu złożonemu generałowi od nas współczesnych w dowód wdzięczności za wierność sprawie Polski.

Łukasz | 2013-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 grudnia 2013
Grażyna | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Elevander | 2013-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2013

Wspomnienia gen. Andersa są znakomitym źródłem do dziejów II wojny światowej. Już na wstępie wspomnieć trzeba, że nie jest to jego autobiografia. Właściwie należałoby powiedzieć, że tematem książki są polskie dzieje w latach 1939-1946. Losy generała Andersa są pod tym względem symptomatyczne, bo podobną drogę przeszło razem z nim wielu rodaków, którzy po wpadnięciu w łapy sowieckiego systemu opuściło następnie ZSRR, by walczyć z Niemcami we Włoszech. Bohaterem tej książki - na równi ze swoim wodzem - są wszyscy żołnierze Armii Polskiej na Wschodzie i późniejszego II Korpusu.

W swoich wspomnieniach Autor skupił się bardziej nawet na sprawach wielkiej polityki niż na zagadnieniach militarnych. Bardzo dużo miejsca poświęcił dyplomacji, rozmowom przedstawicieli aliantów i polskich kręgów decyzyjnych. Niektóre z tych rozmów zostały dokładnie przedstawione, gdyż przeniesiono je na karty książki ze stenogramów. Wszystko to pozwala dobrze ujrzeć zmiany sytuacji polskiej w okresie wojny...

Bagienka | 2015-12-15
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Biografia niezwykłego człowieka.

Anders, Sosabowski, Maczek kilku polskich dowódców za którymi żołnierze poszliby w ogień. Dlaczego był tak szanowany? Może dlatego, że Polskę stawiał ponad wszystko, a może dlatego, że był bezkompromisowy i kierował się prostymi regułami tak/nie, czarne/białe. Chociaż to ostanie może nie do końca bo Anders bardzo wyraźnie widział kolor czerwony :).

Media często sugerują, że jeśli Polacy są krytycznie do kogoś nastawieni to dlatego, że są nietolerancyjni, zaściankowi, skrępowani religią i nienowocześni. A Polacy po prostu, samodzielnie oceniają czy ktoś jest prawdziwym patriotą, uczciwym i prawym człowiekiem czy tylko udaje i stroi się w takie piórka.
Idealnym przykładem jest właśnie Anders - nie był katolikiem, nie miał nawet polskich korzeni, rozwodnik. I żadna z tych spraw nie przeszkodziła aby być ocenianym przez Polaków jako wielki człowiek, patriota, Polak.
Zawsze miał swoje zdanie, którego był gotów bronić jeśli wierzył, że jest to dobre...

lfc_1892 | 2014-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 października 2014

Gen. Andersowi liczna, jednak procentowo niewielka część naszych rodaków przetrzymywanych w ZSRS zawdzięcza uratowanie życia. Choć późniejszy dowódca 2. Korpusu Polskiego większość wojny poświęcił walce z Niemcami, to jednak zdecydowanie więcej miejsca we wspomnieniach poświęcił Bolszewii. Niemal dwuletni pobyt w więzieniach sowieckich dał mu wyobrażenie o niebezpieczeństwie grożącym powojennej Polsce i światu ze strony ZSRS. Jako wojskowy oficjalnie nie mógł uzewnętrzniać swoich opinii politycznych, nawet w obliczu postępującej bierności aliantów zachodnich w obronie niezawisłości i integralności terytorialnej Polski. Ostrzegał Waszyngton i Londyn przed możliwymi skutkami ustępstw na rzecz wschodniego sojusznika, lecz jego apele nie spotykały się choćby ze zrozumieniem - politycy zachodni nie pojmowali, dlaczego po zakończeniu wojny polscy żołnierze nie wracają do swego kraju. Na podstawie obserwacji wyniesionych z pobytu w Sowietach autor poglądowo nakreślił prawdopodobny układ...