Historia literatury i historia książki. Studia nad książką i literaturą od średniowiecza po wiek XVIII

Wydawnictwo: Universitas
8324202129
historyczna

Książka od wieków bywała symbolem sacrum, wiedzy, a także władzy opartej na skarbnicy mądrości, ale to w niej przede wszystkim istnieje i funkcjonuje tekst literacki. Dzięki książce, zwłaszcza drukowanej, trafia on do czytelników, choć bywa czy to w odpisach, czy w druku, czasem zniekształcany, zmieniany, a dostęp do niego utrudniać może cenzura. Tym różnym przypadkom tekstów literackich poświęcona jest ta publikacja. Autorka przedstawia dzieje wybranych oficyn drukarskich, wybitnych wydawców czy edytorskie dzieje tekstów szczególnie znanych i popularnych, m.in. Jana Kochanowskiego, ale także anonimowych pieśni religijnych i patriotycznych. Podkreśla związki polskiej książki z europejską, zwłaszcza włoską. Przedstawia również wyniki szczegółowych badań historycznoliterackich, bibliologicznych, typograficznych, bibliograficznych nad nieznanymi lub niedokładnie poznanymi edycjami i dziełami.

Foe Nus | 2016-05-03
| 2010-12-06