Przyczynki do poznania Mazur

Wydawnictwo: Semper
838695163X
historyczna

Mazury to południowa część byłych Prus Wschodnich, czyli obecny północno-wschodni region Polski. We wczesnym średniowieczu Mazury zamieszkiwała ludność pruska wywodząca się z pnia bałtyckiego. W początkach XIII w. Przybyli na te tereny rycerze niemieckiego zakonu Najświętszej Marii Panny, sprowadzeni przez księcia Konrada Mazowieckiego do walki z Prusami. W ciągu kilkudziesięciu lat podbili Prusów i w 1309 r. przenieśli do Malborka swoją stolicę. Rozkwit ich państwa przypadł na druga połowę XIV w. Pojawili się tutaj także osadnicy z Niemiec, następnie z sąsiedniej Polski, żyli w nim nadal dawni mieszkańcy Prusowie.

Manfred | 2015-06-23
Przeczytana: czerwiec 2015