Karolińscy pokutnicy i polskie średniowieczne czarownice

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Niniejszy tom zawiera dwie prace o religijności społeczeństwa średniowiecznej Europy. Pierwsza opiera się na penitencjałach, czyli podręcznikach dla spowiedników, które powstały na terenie karolińskiej Francji i Italii w VIII-IX wieku. Autor stara się zrekonstruować na ich podstawie rzeczywistość społeczną świata epoki karolińskiej, którą poznajemy dzięki czytelnemu katalogowi popełnianych grzechów i odpowiadających im taryf pokutnych. Druga praca dotyczy czasów przedreformacyjnych na terenie Polski. Autorka wskazuje na swoistość traktowania czarów i magii przez polskich sędziów duchownych raczej w kategoriach zabobonów i przeżytków, przedstawia szczegółowo przebieg procesu o czary i stosowane środki dowodowe, wyróżnia kilka rodzajów magii, a także rysuje portret średniowiecznej polskiej czarownicy, zwanej wieszczą babą.

książek: 1900
Elaine | 2013-11-20