Cień jaskółki

Seria: sami swoi
Wydawnictwo: Muza
8372007780
historyczna

Niespieszny rytm życia przedwojennego polskiego miasteczka, gdzie współżyją ze sobą społeczności polska, białoruska i żydowska, zostaje dramatycznie zakłócony przez nadciągającą nawałnicę drugiej wojny światowej. Mieszkańcy tych stron, wiodący dotąd monotonną, nieco nudnawą egzystencję, dostają się nagle w tryby Historii. Autor, unikając patosu, pokazuje sposób, w jaki wojna przyczynia się do degradacji człowieka, jak niepostrzeżenie pozbawia go wrażliwości na ludzkie nieszczęścia.

allison | 2011-05-23

Piękna i poruszająca powieść - świat przed wojną i w trakcie wojennej zawieruchy, obserwowany oczyma dorastającego chłopca.
W książce liryzm miesza się z brutalną rzeczywistością, humor z tragizmem, nie brak tu jednak i magii, gdyż mały bohater, nie pojmując wszystkich wydarzeń, próbuje je tłumaczyć na swój sposób.
Dla mnie to przede wszystkim opowieść o tolerancji i jej braku, o świecie, który za sprawą II wojny światowej przestał istnieć albo nigdy już nie był taki sami...

Alicja | 2011-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Nie jest to pierwsza książka o wojnie, którą przeczytałam. Prawdę mówiąc, jest enta. Urzekł mnie w niej sposób narracji, pełen niedomówień, naiwny i przez to bardzo urzekający i prawdziwy.

anulonek | 2013-01-21

historia urzekająca, momentami może bardzo poruszyć czytelnika

racelina | 2013-02-20
ewusia81 | 2011-03-07