Cichym ścigałam go lotem...

Cykl: Joe Alex (tom 4)
Wydawnictwo: Elipsa

Inne wydania

Joe Alex to doskonałe, detektywistyczne wcielenie znanego autora Macieja Słomczyńskiego (1922-1998). Alex, pisarz i detektyw, z pasją rozwiązuje zagadki kryminalne stając się postrachem przestępców i sprzymierzeńcem Scotland Yardu. Prawdziwe wyzwanie dla Czytelnika! Nakłady kryminałów Słomczńskiego osiągnęły kilka milionów egzemplarzy i wciąż cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników...

Prawdziwe wyzwanie dla Czytelnika!
Nakłady kryminałów Słomczńskiego osiągnęły kilka milionów egzemplarzy i wciąż cieszą się wielkim powodzeniem wśród miłośników kryminalnych zagadek.ex

źródło okładki: zdjęcie autorskie

michall_1985 | 2016-01-12
Przeczytana: styczeń 2016

W domu znaleziono zwłoki.Wszyscy są podejrzani,nie wyłączając nieboszczyka.

Joe Alex to pseudonim literacki Macieja Słomczyńskiego,który opisuje przygody detektywa o tym właśnie imieniu i nazwisku.Detektyw ów jest także autorem powieści kryminalnych opartych na sprawach,które rozwiązuje.

W wypadku tej książki mamy do czynienia z "opowieścią szkatułkową",Joe Alex,sam będący wytworem literackim,czyta swoim przyjaciołom powieśc,którą napisał po rozwiązaniu zagadki śmierci pewnego szanowanego obywatela Londynu.

Autor opowieści w opowieści wyraźnie nawiązuje do twórczości Agathy Christie,podobnie jak Poirot rozwiązuje zagadkę obserwując i słuchając ludzi,używa żelaznej logiki,aby rozwiązac zagadkę.Pozostawia przy tym w tyle swojego przyjaciela,pracownika Scotland Yardu,Bena Parkera,jak wielokrotnie czynił to Poirot z Jaapem.

Wracając do samej akcji,jest ona mocno pogmatwana,autor bawi się z czytelnikiem w ślepe tropy,pokazuje bohaterów w taki sposób,że można odnieśc wrażenie,iż...

fulmir | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Czasem mam ochotę aby sięgnąć po nowego autora. Tym razem wybór padł na Joe Alexa (skądinąd słyszałem już o nim) czyli Macieja Słomczyńskiego (jego ojciec był Amerykaninem, ale przyjął nazwisko ojczyma). Pisarz żył w latach 1920-1998 i był nie tylko autorem powieści kryminalnych jako Joe Alex, ale także kilku innych książek a dodatkowo trudnił się tłumaczeniami. Jako tłumacz przełożył m.in. Ulissesa i Podróże Guliwera.
"Cichym ścigałam go lotem" jest kryminałem na wysokim poziomie i dającym do myślenia. Autor na wzór Agathy Christie podaje nam wszystkie szczegóły morderstwa i pozwala dedukować razem z nim. Ja osobiście dobrze się bawiłem i z rozmachu pochłonąłem także dwa inne jego kryminały. Ich lektura nie zajmuje dużo czasu, bowiem każdy ma około 200 stron, ale czasem trzeba się jednak zatrzymać, aby móc nadążyć za skomplikowanym tokiem myśli autora. Joe Alex jako detektyw z właściwą sobie dezynwolturą rozwiązuje kolejne zagadki. Jest przy tym bardzo przenikliwy i trzeźwo...

teri | 2012-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2012

Polubilam kryminaly Joe Alexa.Pisal je naprawde dobrze.Chociaz w tym przypadku dosyc latwo domyslic sie,kto jest morderca i tak wciagnal mnie.Le farfalle noturne...
Podziekowania dla mojej Malgosi!

Penelope | 2014-03-01
Przeczytana: 15 lutego 2014

Joe Alex to pisarz powieści kryminalnych i detektyw, do którego policja (Scotland Yard, gdyż akcja toczy się w Anglii) zgłasza się o pomoc za każdym razem, gdy natrafia na trudną do rozwiązania zagadkę. Tym razem Ben Parker przyjaciel Alexa prosi go o pomoc w rozwiązaniu tajemnicy morderstwa znanego milionera, dawniej specjalisty od finansów dzisiaj etymologa, badacza pewnego rodzaju ciem "trupich główek". Zostaje on zabity we własnym domu wśród najbliższych, którzy jednak nie najlepiej mu życzą a przy jego zwłokach znajdują się dwa rzekomo samobójcze listy... Mamy tutaj młodszego brata z szemraną przeszłością, niewierną o ponad 30 lat młodszą żonę... Jak ta historia się zakończy i czy Joe Alex odnajdzie sprawce zbrodni lub czy było to jednak samobójstwo? Przekonajcie się sami. Ja se swej strony mogę powiedziec, że po raz pierwszy spotkałam się z Joe Alexem, natomiast była to na tyle ciekawa lektura, że na pewno sięgnę po jego kolejne przygody(tym bardziej, że mam jeszcze w domu...

PABLOPAN | 2012-09-02

Czyta się dobrze, historia sama w sobie ciekawa. Miłośnicy kryminałów mogą śmiało sięgać.

Edzia | 2014-02-12

Po przeczytaniu książki Agathy Christie byłam taka zachwycona, że postanowiłam sięgnąć po kolejny kryminał. Tym razem innego autora.
Akcja powieści toczy się przez zaledwie jeden dzień. Uzbrojony w umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i zdolność kojarzenia najmniejszych nawet faktów Joe Alex wkracza do akcji i mistrzowsko tropi sprawcę.
Moje wrażenia po przeczytaniu książki?
Według mnie była ciekawa. Wciągnęła mnie. Joe Alex przypominał mi trochę porucznika Colombo. :) Ogólnie bardzo pozytywna postać.
Muszę jednak przyznać, że koniec mnie rozczarował. Był trochę za bardzo przewidywalny. Liczyłam na coś bardziej zaskakującego.

Tatooska | 2012-10-08
Przeczytana: 08 października 2012

Krótki ale znakomicie napisany kryminał Joe Alexa aka Macieja Słomczyńskiego.

Jeden trup, pięciu podejrzanych i Joe Alex, pogromca przestępców, któremu spieszy się rozwiązać zagadkę śmierci bo.. chce iść wreszcie spać:)

Bardzo logiczna, choć trochę pogmatwana dedukcja, niespodziewane zakończenie i pobieżnie opisane, aczkolwiek interesujące postacie. Świetna;)

Hana | 2015-08-05
Na półkach: Alex Joe, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Ginie bogaty entomolog. Alex i Parker rozwiązują zagadkę jego śmierci. To znaczy Joe rozwiązuje bo Parker stoi ze stale rozdziawioną ze zdumienia gębą. Biedny Parker. A Alex? Jak zwykle spostrzegawczy ,inteligentny, błyskotliwy ,elegancki … . Jak zwykle polecam tym, którzy lubią takie staroświeckie kryminały.

Anka | 2013-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Szybkie zgrabne czytadło. Przypominające Sherlocka.

Optymista recenzuje | 2014-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Joe Alex, czyli naprawdę Maciej Słomczyński jest o trzydzieści lat młodszy od Agaty Christie. Dlaczego wspominam tu o Agacie Christie? Wszystko dlatego, że dla mnie Maciej Słomczyński jest polskim odpowiednikiem Agaty Christie. Tak samo jak Christie pisał kryminały i to bardzo dobre kryminały, które zna cały świat.

Pewnego dnia Joe Alex, postrach wszystkich przestępców w Scotland Yardzie, otrzymuje telefon od przyjaciela Bena Parkera z wiadomością o śmierci wybitnego entomologa - sir Gordona Bedforda. Na miejscu zbrodni Alex odnajduje dwa listy samobójcze. Idąc logicznym tokiem myślenia sprawa staje się jasna - sir Bedford popełnił samobójstwo. Aczkolwiek Joe Alex nie przekonuje się do tej wersji i postanawia działać dalej. Rozwiązanie całej zagadki zajmuje mu... cztery godziny. Wszystko dzięki jednej, martwej ćmie. Tak więc czy popełniono samobójstwo? A może było to morderstwo?

Po raz pierwszy spotykam się z twórczością Macieja Słomczyńskiego i muszę powiedzieć, że jestem bardzo...