Między Bosforem a Eufratem. Azja Mniejsza od śmierci Aleksandra Wielkiego do najazdu Turków seldżuckich

Seria: Strefa Arche
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

"Azja Mniejsza... Jeden z najważniejszych rejonów w dziejach świata. Niezwykły półwysep stanowiący pomost między ogromną Azją i małą Europą, półwysep na którym ukształtowały się wspaniałe wczesne cywilizacje: hetycka, lidyjska, frygijska, karyjska... Półwysep, który przez tysiąclecia wabił przybyszów i przez który ciągnęli najeźdźcy ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód [...] kraina miast greckich, rzymskich, bizantyjskich i tureckich, kraina, w której mieszały się kultury, religie i zwyczaje. Kraina groźnych królów hetyckich, kraina Priama, Parysa, i Hektora, kraina Midasa i Krezusa, Kybele i Mena, św. Pawła i Ojców Kościoła, ascetycznych mnichów i zalotnych cesarzowych, Justyniana I Wielkiego, Mehmeda Zdobywcy i Sulejmana Wspaniałego".
Fragment "Wstępu"

źródło opisu: Wydawnictwo Ossolineum, 2005

Niby książka ta jest napisana dość interesująco przez znakomitego fachowca w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, ale po jej przeczytaniu nie byłem zachwycony. Po części wynika to z dużego chronologicznego rozrzutu opisywanych wydarzeń: od Aleksandra do przybycia Seldżuków upłynęło jednak sporo wody tak w Wiśle, jak w Eufracie. Po drugie, niezbyt podobał mi się dobór opisywanych wydarzeń i budowli. To nie było to, czego oczekiwałem. Taka książka ni to dla historyka ni to dla archeologa klasycznego. Choć z pewnością ciekawy jest pomysł uchwycenia dziejów obszaru. Nie państwa czy narodu, ale właśnie obszaru. Prawda jest jednak taka, że po tej książce spodziewałem się więcej.

Tomasz Babnis

Turms | 2013-05-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Zabierałem się do tej książki od przeszło sześciu lat, gdy w końcu dotarłem do ostatniej ostatniej strony byłem niewątpliwie bogatszy o wiele cennych informacji dotyczących Azji Mniejszej. Lektura niewątpliwe pouczająca, porywająca i wciągająca. Trudno się dziwić, gdyż niemal 1500 lat od podboju Aleksandra Wielkiego po najazd Turków seldżuckich było bardzo burzliwym okresem w tym regionie.

theo | 2016-06-30
Przeczytana: 02 lipca 2016