Kolektywizacja rolnictwa w regionie łódzkim

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
historyczna

Prezentowana książka ukazuje przebieg kolektywizacji rolnictwa w Polsce na przykładzie regionu łódzkiego. Przedstawia uwarunkowania polityczne, ekonomiczne i społeczne tego procesu oraz ewolucję polityki władz komunistycznych wobec chłopów w latach 1948-1956. Szczególną uwagę zwraca na sposoby stosowane przez lokalny aparat partyjny i administracyjny w celu zmuszenia mieszkańców wsi do zakładania spółdzielnych produkcyjnych oraz opór chłopów wobec kolektywizacji.