historyczna

Praca składa sie z dwóch części. W pierwszej omówiono krytyczny stosunek ziemian do reformy rolnej opartej na idei przymusu wywłaszczeniowego. Następnie przedstawiono sumaryczne zestawienie argumentów formulowanych przez ziemian w walce z przymusem wywłaszczeniowym, składających się na tezę o bezsensownosci takiej metody rozwiązywania problemów agrarnych. Część druga poświęcona jest koncepcjom rozwiązywania problemów wsi formułowanym przez ziemian, określanym przez nich jako prawdziwa reforma rolna i mającym być alternatywą dla propozycji wrogów ziemiaństwa.